អ្នកអប់រំ លើកទឹកចិត្តយុវជន​ប្រើប្រាស់ “ទិវានៃក្តីស្រឡាញ់” បង្ហាញ​ការស្រឡាញ់ និង​​គោរព​ទៅកាន់​ឪពុកម្តាយ លោកគ្រូអ្នកគ្រូ និងមនុស្សជុំវិញខ្លួន
ជារៀងរាល់ឆ្នាំ​នៅថ្ងៃទី១៤ កុម្ភៈ ពិភពលោក​តែងរំលឹកទៅដល់ Valentine’s Day ដែលជាទិវានៃសេចក្តីស្រឡាញ់។ ទោះបីជាមានប្រភពចេញពីប្រវត្តិសាស្ត្រនិងរឿងព្រេងនិទានក៏ដោយ ប៉ុន្តែថ្ងៃ១៤កុម្ភៈ ត្រូវ​បានមនុស្សជុំវិញពិភពលោកប្រើជាឱកាសដើម្បីបង្ហាញនូវសេចក្តីស្រឡាញ់ ចំពោះគ្នាទៅវិញទៅមក។ ​ក្នុងបរិបទប្រទេស​កម្ពុជា នៅឱកាស​ថ្ងៃនៃក្តីស្រឡាញ់ តើយុវជនគប្បីធ្វើសកម្មភាពអ្វីខ្លះ?
អ្នកគ្រូ កឹម ច័ន្ទលក្ខិណា ជាគ្រូបង្រៀន នៃសាលារៀនជំនាន់ថ្មី វិទ្យាល័យព្រែកលៀប មានប្រសាសន៍ថា ថ្ងៃនៃក្ដីស្រឡាញ់ ១៤កុម្ភៈ គឺជាវប្បធម៌បរទេសដែលគេប្រារព្ធឡើងដើម្បីបង្ហាញពីក្ដីស្រឡាញ់ទៅកាន់មនុស្សជាទីស្រឡាញ់ជុំវិញខ្លួនរបស់គេរួមទាំងគូសង្សារ ប្ដីប្រពន្ធ បងប្អូន ឪពុកម្ដាយ ក្រុមគ្រួសារ មិត្តភក្ដិ ឬមិត្តរួមការងារជាដើម។ អ្នកគ្រូបន្តថា តាមពិតវាជាវប្បធម៌ល្អមួយដែលបង្រៀនមនុស្សឱ្យចេះឱ្យ​តម្លៃ ថែរក្សា និងចែករំលែកក្ដីស្រលាញ់ក្ដីស្រលាញ់ទៅកាន់មនុស្សជុំវិញខ្លួន។
អ្នកគ្រូ កឹម ច័ន្ទលក្ខិណា ជាគ្រូបង្រៀនភាសាអង់គ្លេស នៃសាលារៀនជំនាន់ថ្មី វិទ្យាល័យព្រែកលៀប
បើតាម​អ្នកគ្រូ ច័ន្ទលក្ខិណា អត្ថន័យរបស់ ថ្ងៃនៃក្ដីស្រឡាញ់ ១៤កុម្ភៈ ត្រូវគេយល់ច្រឡំថាជាទិវាបុណ្យសម្រាប់តែគូសង្សារប៉ុណ្ណោះ ជាពិសេសនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជារបស់យើង ដែលការយល់ច្រឡំនេះបណ្ដាលឱ្យកើតមានជាភាពឥតសណ្ដាប់ធ្នាប់ និងប្រព្រឹត្តខុសឆ្គងប្រាសចាកពីសីលធម៌ និងប្រពៃណីខ្មែរទៅវិញ។
លោក វ៉ាត ដាលី គ្រូបង្រៀននៃសាលារៀនបែលធី អន្តរជាតិ យល់ឃើញដែរថា ថ្ងៃនៃក្ដីស្រឡាញ់ ១៤ កុម្ភៈ គឺជាថ្ងៃពិសេសមួយដែលប្រារព្ធឡើងសម្រាប់ឱ្យមនុស្សគ្រប់រូបបង្ហាញក្ដីស្រឡាញ់ចំពោះគ្នាទៅវិញទៅមក ដោយ​មិនមែនសម្រាប់តែគូស្នេហ៍នោះទេ ប៉ុន្តែយើងអាចបង្ហាញក្ដីស្រឡាញ់ចំពោះមនុស្សនៅជុំវិញខ្លួនដូចជា ឪពុកម្ដាយ បងប្អូន សាច់ញាតិ លោកគ្រូអ្នកគ្រូ និងមិត្តភក្តិជាដើម ។
លោក វ៉ាត ដាលី គ្រូបង្រៀននៃសាលារៀនបែលធី អន្តរជាតិ
បើតាម លោក ដាលី នៅ​ក្នុង​ឱកាស​ថ្ងៃនៃក្ដីស្រឡាញ់ យុវជន ឬសិស្សានុសិស្សគួរតែបង្ហាញក្ដីស្រឡាញ់ទៅកាន់មនុស្សនៅជុំវិញខ្លួនដូចជា ឪពុកម្ដាយ បងប្អូន មិត្តភក្តិ លោកគ្រូអ្នកគ្រូ ដោយសរសេរជាសារបង្ហាញពីទឹកចិត្តស្រឡាញ់ និងការជូនពរទៅពួកគាត់ ឬអាចទិញផ្កា កាដូរ ឬវត្ថុផ្សេងៗដើម្បីទុកជាវត្ថុអនុស្សាវរីយ៍។ ហើយ​ជាមួយ​គ្នានេះ ក៏​មាន​សកម្មភាពដែល​យុវជន​មិនគួរធ្វើដែរ ដូចជាមិនត្រូវប្រព្រឹត្តទង្វើផ្សេងៗដែលប្រាសចាកពីសីលធម៌សង្គម ដូចជា ការឱបថើប ឬការប្រគល់ខ្លួនប្រាណ ដើម្បីបញ្ជាក់ពីក្ដីស្រឡាញ់នោះឡើយ។