ក្រោមកម្មវិធី​អាហារូបករណ៍ Stipendium Hungaricum Programme របស់រដ្ឋាភិបាល នៃ​ប្រទេស​ហុងគ្រី នឹងផ្តល់អាហារូបករណ៍​ចំនួន ៣០កន្លែង​ដល់និស្សិត​កម្ពុជា ដើម្បី​បន្ត​ការ​សិក្សា​នៅ​តាម​សាកលវិទ្យាល័យ​នានា​ក្នុង​ប្រទេស​ហុងគ្រី សម្រាប់ឆ្នាំសិក្សា​២០២៥-២០២៦ ។
បើតាមសេចក្តីជូនដំណឹងរបស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា សម្រាប់អាហារូបករណ៍នេះ រដ្ឋាភិបាលហុងគ្រី​នឹងរ៉ាប់រងថ្លៃសិក្សា ផ្តល់ប្រាក់​អាហារូបករណ៍​ប្រចាំខែ​សម្រាប់ផ្គត់ផ្គង់​ការ​រស់នៅ ផ្តល់កន្លែង​ស្នាក់នៅ​ រ៉ាប់រងសេវាសុខភាព និង​អត្ថប្រយោជន៍ផ្សេងៗ​ទៀត។ ដោយឡែក​សំបុត្រ​យន្តហោះ​ពេលចេញទៅសិក្សា​នៅប្រទេស​ហុងគ្រី (តែម្តងគត់) ជាបន្ទុក​របស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា។
អាហារូបករណ៍​ត្រូវបែងចែកជា ៤ប្រភេទ គឺ ១.អាហារូបករណ៍​សម្រាប់ថ្នាក់បណ្ឌិត (PhD/DLA) ចំនួន ៤កន្លែង លើមុខជំនាញ​ណាក៏បាន និង​សិក្សា​ជាភាសាហុងគ្រី ឬអង់គ្លេស។ ២.ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់ (MA/MSc) ចំនួន ៧កន្លែង លើមុខជំនាញ Agricultural Science, Arts and Humanity, Social Science, Computer Science and Information Technology, Legal Science, Economic Science, Engineering Science, Medical and Health Science, Sport Science, Natural Science, Arts, Art Education, Political Science and Public Governance។ ៣.​អាហារូបករណ៍​ចំនួន ៧កន្លែង សម្រាប់​ការសិក្សា​ពេញ​មួយ​ចប់​ដល់កម្រិតថ្នាក់ម៉ាស្ទ័រ លើមុខ​ជំនាញ Agricultural Science, Engineering Science, Medical and Health Science, Teacher Trainig and Arts។ ៤.ថ្នាក់​ឧត្តមសិក្សា (BA/BSc) ចំនួន ១២កន្លែង លើមុខជំនាញ Agricultural Science, Arts and Humanities, Social Science, Computer Science and Information Technology, Legal Science, Economic Science, Engineering Science, Health Science, Political Science and Public Governance, Sport Science, Natural Science, Arts and Art Education។
បេក្ខជន​ដែលមានបំណង​ចូលរួម​ក្នុង​កម្មវិធីអាហារូបករណ៍ ត្រូវ​ដាក់ពាក្យ​តាម​រយៈ​គេហទំព័រ apply.stipendiumhungaricum.hu ឬ​ www.stipendiumhungaricum.hu ឱ្យ​បាន​ត្រឹម​ថ្ងៃទី១៥ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៥។ ទន្ទឹម​នឹង​នេះ បេក្ខជន ក៏​តម្រូវ​ឱ្យ​មក​ចុះ​ឈ្មោះ​នៅ​នាយកដ្ឋាន​សហប្រតិបត្តិការ​អន្តរជាតិ និង​កិច្ច​ការ​អាស៊ាន អគារលេខ៨០ មហាវិថីព្រះនរោត្តម (ស្ថិត​ក្នុង​ទីស្តីការ​ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា) ចាប់ពីថ្ងៃផ្សាយដំណឹង​នេះ រហូត​ដល់ថ្ងៃទី២៤ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៥ វេលាម៉ោង៤រសៀល។ ពាក្យ​សុំចុះឈ្មោះ បេក្ខជន​អាច​ទាញ​យក​បាន តាមរយៈ​តំណភ្ជាប់ https://qr.me-qr.com/mobile/pdf/18502270 ។ បរិច្ឆេទ​ឈប់ទទួលពាក្យ​តាមអនឡាញ ១៥ មករា ២០២៥ ។
សម្រាប់ព័ត៌មានទាក់ទង និងលក្ខខណ្ឌ នៃការ​ចូលរួមជា​បេក្ខភាព និង​ការ​បំពេញ​សំណុំ​ឯកសារផ្សេងៗ សូម​ចូលទៅ​កាន់គេហទំព័រខាងលើ ឬអាចទាក់ទង​ទៅកាន់ទូរស័ព្ទលេខ ០១២ ៣២៨ ៨០៦ និង ០៩៥ ៦២៤ ៨៩៥ រៀងរាល់ម៉ោងធ្វើការ៕