ជំនាញសន្តិសុខសាយប័រ មានតម្រូវការខ្ពស់ និងដើរតួនាទីសំខាន់ក្នុងសង្គម
ជំនាញសន្តិសុខសាយប័រ ឬ Cyber Security ជាជំនាញមួយ​ ដែលកំពុងមានតម្រូវការខ្ពស់ទូទាំងពិភពលោកនាពេលបច្ចុប្បន្ន។ ការកើនឡើងនៃតម្រូវការអ្នកជំនាញផ្នែកសន្តិសុខសាយប័រ គឺដោយសារតែការកំណើនឡើងនៃការគំរាមកំហែងតាមតាមអ៉ីនធឺណិត និងការវាយប្រហារតាមអនឡាញ។
របាយការណ៍ វេទិការសេដ្ឋកិច្ចពិភពលោក បង្ហាញថា កំណើនអ្នកជំនាញសន្តិសុខសាយប័រ បានកើនរហូតដល់ ១២,៦ភាគរយ រវាងឆ្នាំ ២០២២ និង២០២៣។ ប៉ុន្តែគម្លាតអ្នកជំនាញ និងតម្រូវការជាក់ស្ដែងនៅតែខ្ពស់ ខណៈសព្វថ្ងៃ តម្រូវការអ្នកជំនាញសន្តិសុខសាយប័រទូទាំងពិភពលោកមានចំនួន ៤លាននាក់។
លោក សារ៉ាយ គុនលី អ្នកសម្របសម្រួលកម្មវិធីសិក្សាជំនាញសន្តិសុខសាយប័រ សម្រាប់និស្សិតថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រ នៃបណ្ឌិត្យសភាបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលកម្ពុជា​ (CADT) បានលើកឡើងថា ក្នុងបរិបទសង្គមកម្ពុជា និងអាស៊ាន ទីផ្សាការងារសម្រាប់អ្នកជំនាញសន្តិសុខសាយប័រ មានភាពទូលំលូលាយខ្លាំង ព្រោះក្រុមហ៊ុនជាច្រើន កំពុងត្រូវការអ្នកជំនាញនេះ។
លោកបន្តថា ក្រៅពីទីផ្សារទូលាយ អ្នកចេះជំនាញសន្តិសុខសាយប័រ អាចចូលបម្រើការបានសឹងគ្រប់វិស័យ និងគ្រប់ស្ថាប័ន។ ក្នុងនោះ ស្ថាប័នធនាគារ គឺស្ថាប័នចម្បង ដែលជំនាញសន្តិសុខសាយប័រ ដើរតួនាទីសំខាន់ខ្លាំង។ ក្រៅពីវិស័យធនាគារ ក្រុមហ៊ុនផ្ដល់សេវាកម្មទូរស័ព្ទ ក្រុមហ៊ុនអ៉ីនធឺណិត ក្រុមហ៊ុនពាណិជ្ជកម្មអេឡិចត្រូនិច (E-Commerce) និងក្រសួងស្ថាប័នធំៗរបស់រដ្ឋាភិបាល សុទ្ធតែត្រូវការអ្នកជំនាញនេះ ដើម្បីការពារទិន្នន័យ និងព័ត៌មានសំខាន់ៗរបស់ស្ថាប័ន។
ទាក់ទងនឹងការសិក្សាជំនាញនេះ លោក គុនលី បានបញ្ជាក់ថា ជំនាញសន្តិសុខសាយប័រ អាចចំណាយពេលសិក្សាចាប់ពី ៣ ឆ្នាំកន្លះ ដល់៥ឆ្នាំ អាស្រ័យលើកម្មវិធីសិក្សារបស់សាកលវិទ្យាល័យ និងវិទ្យាស្ថាននីមួយៗ។ ខណៈ ការសិក្សានៅបណ្ឌិត្យសភាបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលកម្ពុជា សិស្សត្រូវចំណាយពេលពី ៣ឆ្នាំកន្លះ ដើម្បីបញ្ចប់ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រលើជំនាញនេះ។
លោកបន្ថែមថា ដើម្បីងាយស្រួលរៀនជំនាញសន្តិសុខសាយប័រ សិស្សដែលមានបំណងចង់រៀន ជាពិសេសសិស្សវិទ្យាល័យ និងទើបតែចប់បាក់ឌុប ត្រូវមានចំណេះដឹងមូលដ្ឋានគ្រឹះមួយចំនួនដូចជា គណិតវិទ្យា ប្រូបាប សមត្ថភាពប្រើប្រាស់កុំព្យូទ័រ អ៉ីនធឺណិត និងភាសាអង់គ្លេស។
ដើម្បីចូលរៀនជំនាញនេះនៅ CADT សិស្សត្រូវឆ្លងកាត់ការប្រឡង ហើយចំពោះលក្ខខណ្ឌប្រឡង សិស្សទាំងអស់ ត្រូវឆ្លងកាត់ការធ្វើតេស្តលើវិញ្ញាសា គណិតវិទ្យា តក្កវិទ្យា និងភាសាអង់គ្លេស។ លើសពីនេះ ប្រសិនបើការធ្វើតេស្តទទួលបានលទ្ធផលល្អ សិស្សក៏អាចទទួលបាន​ឱកាសអាហារូបករណ៍ពីសាលាផងដែរ។ នេះបើតាមការបញ្ជាក់របស់លោក សារ៉ាយ គុនលី។
គួរជម្រាបជូនថា ជំនាញសន្តិសុខសាយប័រ ជាជំនាញឌីជីថលមួយ ដែលក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍កម្ពុជា បានលើកទឹកចិត្ត ដល់សិស្សានុសិស្សដែលទើបនឹងបញ្ចប់ថ្នាក់ទី១២ ចូលរៀនឱ្យបានច្រើន ដើម្បីរៀនជំនាញ ស្របតាមបរិបទនៃសង្គម ៤.០ ក្នុងគោលដៅរកការងារបានល្អ និងចំណូលខ្ពស់៕