ការបំពេញការងារក្នុងស្ថានទូត អាចជាក្តីសុបិនរបស់សិស្សនិស្សិត និងបញ្ញាវន្តជាច្រើន ប៉ុន្តែផ្ទុយពីយុវជនដទៃទៀត យុវតី ឃឺន ខេងហ្គិចម៉េង បានសម្រេចចិត្តបោះបង់ការងារក្នុងស្ថានទូតមួយប្រចាំប្រទេសកម្ពុជា ហើយបែរជាទៅប្រឡងធ្វើការងារជាមន្ត្រីកសិកម្មឃុំវិញ ព្រោះតែចង់ចូលរួមអភិវឌ្ឍវិស័យកសិកម្មកម្ពុជា។
ខេងហ្គិចម៉េង បានរៀបរាប់ថា ក្រោយបញ្ចប់ការសិក្សានៅសាកលវិទ្យាល័យជុឡាឡុងកន ដែលជាសាកលវិទ្យាល័យកំពូលរបស់ប្រទេសថៃ លើជំនាញគ្រប់គ្រងធនធានកសិកម្ម នាងបានត្រឡប់មកប្រទេសកម្ពុជាវិញ ហើយបានចូលបំពេញការងារផ្នែកកុងស៊ុល ដោយផ្ដោតលើការផ្ដល់ជំនួយដល់ជនជាតិថៃនៅកម្ពុជា និងជាអ្នកបកប្រែភាសាថៃ-ខ្មែរផងដែរ។
យុវតីវ័យ ២៤ឆ្នាំ ដែលមានស្រុកកំណើតនៅខេត្តបន្ទាយមានជ័យរូបនេះ បន្តថា ដោយហេតុតែចង់ប្រើប្រាស់ចំណេះដឹង និងសក្តានុពលរបស់ខ្លួនឱ្យបានពេញលេញ និងរួមចំណែកអភិវឌ្ឍភូមិ-ឃុំកំណើតរបស់ខ្លួន ក្រោយបំពេញការងារជាមន្ត្រីស្ថានទូតបានរយៈពេល១ ឆ្នាំកន្លះ រូបនាងក៏បានសម្រេចចិត្ត ចូលរួមប្រឡងធ្វើជាមន្ត្រីកសិកម្មឃុំ កាលពីដើមឆ្នាំ២០២៤ ហើយជាលទ្ធផល កញ្ញាបានប្រឡងជាប់ជាស្ថាពរ និងទទួលបានឱកាសបំពេញការងារ ក្នុងឃុំបន្ទាយនាង ក្នុងស្រុកមង្គលបុរី ។
ក្នុងការបំពេញការងារជាមន្ត្រីកសិកម្មអស់រយៈពេលជាង៦ខែកន្លងមកនេះ ហ្គិចម៉េង បានរៀនសូត្រ និងទទួលបានបទពិសោធន៍ជាច្រើនពីការងារ ជាពិសេស គឺរបៀបធ្វើការជាមួយកសិករ តាមរយៈការចុះបង្រៀន ផ្សព្វផ្សាយ តាមដាន និងជូនដំណឹង អំពីបញ្ហានានា ដែលកើតមានក្នុងដំណើរការផលិតកម្មដំណាំ។ ជាលទ្ធផល កសិករជាង ៣០០នាក់នៅតំបន់ដែល ហ្គិចម៉េង បំពេញការងារ អាចកាត់បន្ថយថ្លៃដើម និងបង្កើនប្រាក់ចំណេញលើផលិតកម្មបានច្រើនជាងមុន។
បើតាម យុវតី ហ្គិចម៉េង ក្នុងតួនាទីការងារជាមន្ត្រីកសិកម្មឃុំ នាងត្រូវទទួលខុសត្រូវលើការងារចំនួន ៥ ជាចម្បង ទី១. កំណត់បញ្ហាប្រឈមជាក់ស្តែងរបស់កសិករ, ទី២. រាយការណ៍អំពីបញ្ហារបស់កសិករតាមឋានុក្រម, ទី៣. គាំទ្រនូវការអនុវត្តដំណោះស្រាយជូនកសិករឱ្យទាន់ពេលវេលា, ទី៤. សម្របសម្រួលក្នុងគោលដៅផ្សារភ្ជាប់ និងពង្រឹងសហគមន៍កសិកម្ម និងទី៥. ស្រង់ស្ថិតិកសិកម្មក្នុងឃុំ។
ចំពោះ ផែនការបន្ទាប់ក្នុងនាមជាមន្ត្រីកសិកម្ម ហ្គិចម៉េង បានបង្ហាញផែនការសំខាន់ៗ ចំនួន ៣ រួមមាន ១. បន្តផ្សព្វផ្សាយគោលនយោបាយស្រែល្អ ការចងក្រងក្រុមសម្រាប់កសិករ និងការប្រើប្រាស់ថ្នាំពុលកសិកម្ម, ទី២. បន្តផ្ដល់ប្រឹក្សាលើបញ្ហាកសិកម្មជូនកសិករ និងទី៣ បង្កើនចំណេះដឹងផ្ទាល់ខ្លួនទាក់ទងនឹងផលិតកម្មស្រូវបន្ថែមទៀត។
ឯកឧត្តម ឃឹម ហ្វីណង់ មន្រ្តីជាន់ខ្ពស់ និងជាអ្នកនាំពាក្យក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ មានប្រសាសន៍ថា បច្ចុប្បន្ន មន្ត្រីកសិកម្មឃុំក្នុងខេត្តបន្ទាយមានជ័យមានសរុបចំនួន ២៦នាក់ ដែលក្នុងនោះមានស្ត្រីចំនួន ៧នាក់។ បើតាម ឯកឧត្តម ឃឹម ហ្វីណង់ ក្រសួងនៅមានតម្រូវការធនធានមនុស្ស ដែលមានសមត្ថភាពបន្ថែមទៀត ដើម្បីបំពេញតួនាទី និងបម្រើប្រជាកសិករឱ្យរឹតតែបានល្អប្រសើរជាងមុន ហើយប្រសិនបើបានធនធានជាស្ត្រី គឺរឹងរឹតតែប្រសើរ។
កាលពីចុងឆ្នាំ២០២៣ ក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ បានប្រកាសធ្វើការជ្រើសរើសមន្ត្រីកសិកម្មឃុំ សរុបគឺ ១៦០០នាក់ ដោយចែកចេញជា ៣ដំណាក់កាល គឺឆ្នាំ២០២៣ ចំនួន ២៥០នាក់ ឆ្នាំ២០២៤ ចំនួន ៨០០នាក់ និងឆ្នាំ២០២៥ ចំនួន ៥៥០នាក់។ បើតាមលោក ទី ចាន់ណា ប្រធាននាយកដ្ឋានបុគ្គលិក នៃក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ មន្រ្តីជំនាញកសិកម្មទាំងប្រមាណ១៦០០ នាក់នោះ នឹងត្រូវដាក់ពង្រាយនៅតាមឃុំ សង្កាត់នានា សំដៅជួយអភិវឌ្ឍវិស័យកសិកម្មកម្ពុជា ដូចជាជួយតម្រង់ផ្លូវកសិករធ្វើដំណាំឱ្យត្រឹមត្រូវតាមស្តង់ដា ធន់នឹងការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ និងងាយស្រួលរកទីផ្សារនាំចេញដែលបានតម្លៃខ្ពស់ ។
សម្រាប់យុវតី ឃឺន ខេងហ្គិចម៉េង ការបំពេញការងារជាមន្រ្តីកសិកម្មឃុំនេះ ធ្វើឱ្យនាងមានអារម្មណ៍សប្បាយរីករាយក្នុងការបំពេញការងារ ហើយនាងបានប្តេជ្ញាថា នឹងបំពេញការងារមួយនេះឱ្យបានល្អ ក្នុងការបន្តផ្ដល់ការប្រឹក្សាលើបញ្ហាកសិកម្មដល់កសិករ និងអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពខ្លួនបន្ថែមទៀត លើចំណេះដឹងទាក់ទងនឹងផលិតកម្មស្រូវ៕