កញ្ញា ឃឺន ខេងហ្គិចម៉េង បោះបង់ការងារនៅស្ថានទូត មកធ្វើជាមន្ត្រីកសិកម្មឃុំ ព្រោះចង់ចូលរួមអភិវឌ្ឍកសិកម្មនៅកម្ពុជា
ការបំពេញការងារក្នុងស្ថានទូត អាចជាក្តីសុបិនរបស់សិស្សនិស្សិត និងបញ្ញាវន្តជាច្រើន ប៉ុន្តែផ្ទុយពីយុវជនដទៃទៀត យុវតី ឃឺន ខេងហ្គិចម៉េង បានសម្រេចចិត្តបោះបង់ការងារក្នុងស្ថានទូតមួយ​ប្រចាំប្រទេសកម្ពុជា ហើយ​បែរជាទៅ​ប្រឡង​ធ្វើ​ការងារជាមន្ត្រីកសិកម្មឃុំវិញ ព្រោះតែចង់ចូលរួមអភិវឌ្ឍវិស័យកសិកម្មកម្ពុជា។
ខេងហ្គិចម៉េង បានរៀបរាប់ថា ក្រោយបញ្ចប់ការសិក្សានៅសាកលវិទ្យាល័យជុឡាឡុងកន ដែលជាសាកលវិទ្យាល័យកំពូលរបស់ប្រទេសថៃ លើជំនាញគ្រប់គ្រងធនធានកសិកម្ម នាងបានត្រឡប់មកប្រទេសកម្ពុជាវិញ ហើយ​បានចូលបំពេញការងារផ្នែកកុងស៊ុល ដោយផ្ដោតលើការផ្ដល់ជំនួយដល់ជនជាតិថៃនៅកម្ពុជា និងជាអ្នកបកប្រែភាសាថៃ-ខ្មែរផងដែរ។
កញ្ញា ឃឺន ខេងហ្គិចម៉េង សែលហ្វី ជាមួយកសិករ។
យុវតីវ័យ ២៤ឆ្នាំ ដែលមានស្រុកកំណើត​នៅខេត្តបន្ទាយមានជ័យរូបនេះ បន្តថា ដោយហេតុតែចង់ប្រើប្រាស់ចំណេះដឹង និងសក្តានុពលរបស់ខ្លួនឱ្យបានពេញលេញ និងរួមចំណែកអភិវឌ្ឍភូមិ-ឃុំកំណើតរបស់ខ្លួន ក្រោយបំពេញការងារជាមន្ត្រីស្ថានទូតបានរយៈពេល១ ឆ្នាំកន្លះ រូបនាង​ក៏បានសម្រេចចិត្ត ចូលរួមប្រឡងធ្វើជាមន្ត្រីកសិកម្មឃុំ កាលពីដើមឆ្នាំ២០២៤ ហើយជាលទ្ធផល កញ្ញាបានប្រឡងជាប់ជាស្ថាពរ និងទទួលបានឱកាសបំពេញការងារ ក្នុងឃុំបន្ទាយនាង ក្នុងស្រុកមង្គលបុរី ។
ក្នុងការ​បំពេញការងារជាមន្ត្រីកសិកម្មអស់រយៈពេលជាង៦ខែកន្លងមកនេះ ហ្គិចម៉េង បានរៀនសូត្រ និងទទួលបានបទពិសោធន៍ជាច្រើនពីការងារ ជាពិសេស គឺរបៀបធ្វើការជាមួយកសិករ តាមរយៈការចុះបង្រៀន ផ្សព្វផ្សាយ តាមដាន និងជូនដំណឹង អំពីបញ្ហានានា ដែលកើតមានក្នុងដំណើរការផលិតកម្មដំណាំ។ ជាលទ្ធផល កសិករជាង ៣០០នាក់នៅតំបន់ដែល ហ្គិចម៉េង បំពេញការងារ អាចកាត់បន្ថយថ្លៃដើម និងបង្កើនប្រាក់ចំណេញលើផលិតកម្មបានច្រើនជាងមុន។
សកម្មភាពចុះបំពេញការងាររបស់កញ្ញា ឃឺន ខេងហ្គិចម៉េង ។
ឯកឧត្តម ឃឹម ហ្វីណង់ មន្រ្តីជាន់ខ្ពស់​ និងជាអ្នកនាំពាក្យក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និង​នេសាទ មានប្រសាសន៍ថា បច្ចុប្បន្ន មន្ត្រីកសិកម្មឃុំក្នុងខេត្តបន្ទាយមានជ័យមានសរុបចំនួន ២៦នាក់ ដែលក្នុងនោះមានស្ត្រីចំនួន ៧នាក់។ បើតាម ឯកឧត្តម ឃឹម ហ្វីណង់ ក្រសួងនៅមានតម្រូវការធនធានមនុស្ស ដែលមានសមត្ថភាពបន្ថែមទៀត ដើម្បីបំពេញតួនាទី និងបម្រើប្រជាកសិករឱ្យរឹតតែបានល្អប្រសើរជាងមុន ហើយប្រសិនបើបានធនធានជាស្ត្រី គឺរឹងរឹតតែប្រសើរ។
កាលពីចុងឆ្នាំ២០២៣ ក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខា​ប្រមាញ់ និង​នេសាទ បានប្រកាស​ធ្វើការជ្រើសរើសមន្ត្រីកសិកម្មឃុំ សរុបគឺ ១៦០០នាក់ ដោយ​ចែកចេញជា ៣ដំណាក់កាល គឺឆ្នាំ២០២៣ ចំនួន ២៥០នាក់ ឆ្នាំ២០២៤ ចំនួន ៨០០នាក់ និងឆ្នាំ២០២៥ ចំនួន ៥៥០នាក់។ បើតាមលោក ទី ចាន់ណា ប្រធាននាយកដ្ឋានបុគ្គលិក នៃក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ មន្រ្តីជំនាញកសិកម្មទាំងប្រមាណ១៦០០ នាក់នោះ នឹង​ត្រូវ​ដាក់ពង្រាយនៅតាមឃុំ សង្កាត់នានា សំដៅ​ជួយ​អភិវឌ្ឍវិស័យកសិកម្ម​កម្ពុជា ដូចជាជួយតម្រង់ផ្លូវកសិករធ្វើដំណាំឱ្យត្រឹមត្រូវតាមស្តង់ដា ធន់នឹងការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ និងងាយស្រួលរកទីផ្សារនាំចេញដែលបានតម្លៃខ្ពស់ ។
សម្រាប់យុវតី ឃឺន ខេងហ្គិចម៉េង ការបំពេញ​ការងារជា​មន្រ្តីកសិកម្មឃុំនេះ ធ្វើ​ឱ្យ​នាងមានអារម្មណ៍​សប្បាយរីករាយ​ក្នុង​ការ​បំពេញ​ការងារ ហើយ​នាង​បានប្តេជ្ញាថា នឹងបំពេញ​ការងារមួយនេះ​ឱ្យ​បានល្អ ក្នុងការ​បន្តផ្ដល់ការប្រឹក្សាលើបញ្ហាកសិកម្មដល់កសិករ និងអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពខ្លួនបន្ថែមទៀត លើចំណេះដឹងទាក់ទងនឹងផលិតកម្មស្រូវ៕