សម្តេចធិបតី ៖ ការប្រើប្រាស់បញ្ញាសិប្បនិម្មិត ត្រូវ​មានដែនកំណត់មួយ ដែលគិតគូរពីសីលធម៌ និង​តម្លៃសង្គម
សៀមរាប — ក្នុងកិច្ចប្រជុំ​រដ្ឋមន្រ្តីអាស៊ាន ផ្នែកវិទ្យាសាស្រ្ត បច្ចេកវិទ្យា និង​នវានុវត្តន៍ លើកទី២០ នាព្រឹក​ថ្ងៃទី៧ មិថុនា សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា ការប្រកាន់អភិក្រមដែលយកប្រជាជនជាស្នូល នៅក្នុងការប្រើប្រាស់បញ្ញាសិប្បនិម្មិត (AI) មានសារៈសំខាន់យ៉ាងខ្លាំង ហើយយើងក៏ត្រូវជំរុញការផ្លាស់ប្តូរ ឥរិយាបថរបស់អ្នករៀបចំគោលនយោបាយ, អ្នកស្រាវជ្រាវ និងស្ថាប័នឯកជនផងដែរ។
ក្នុងនោះបើតាម​ប្រសាសន៍របស់សម្តេចធិបតី ការចាប់យក និងការប្រើប្រាស់បញ្ញាសិប្បនិម្មិត ត្រូវមានដែនកំណត់មួយដែលគិតគូរពីសីលធម៌ និងតម្លៃសង្គម ។ សម្តេចបន្តថា សាធារណជនទូទៅបានសម្ដែងការ ភ័យខ្លាច និងការព្រួយបារម្ភរួចទៅហើយថាសិទ្ធិ និងឯកជនភាពរបស់ពួកគេ អាចនឹងត្រូវបានរំលោភបំពាន ដោយសមត្ថភាពដ៏ខ្លាំងសម្បើម នៃកម្មវិធីដែលបង្កើតឡើងដោយបញ្ញាសិប្បនិម្មិត។
យ៉ាងណាក៏ដោយ តាមរយៈ​ការពិភាក្សា និងការផ្លាស់ប្តូរស៊ីជម្រៅ​ពេញមួយ​សប្តាហ៍ ក្នុងកិច្ចប្រជុំ​រដ្ឋមន្រ្តីអាស៊ាន​ផ្នែកវិទ្យាសាស្រ្ត បច្ចេកវិទ្យា និង​នវានុវត្តន៍លើកទី២០ សម្តេចសង្ឃឹមថា នឹង​អាច​ដាក់ចេញ​នូវគំនិត​ជាក់ស្តែងនិយម ដែលមានមូលដ្ឋាន​នៅលើកិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​ទ្វេភាគី និងពហុភាគី នៅ​ក្នុងទិសដៅ​ពន្លឿន​ការ​អភិវឌ្ឍវិទ្យាសាស្រ្ត, បច្ចេកវិទ្យា និង​នវានុវត្តន៍ ដើម្បីជាប្រយោជន៍​ដល់​មនុស្សជាតិ៕