តើបណ្ដាញសាកលវិទ្យាល័យសាយប័រកម្ពុជាដំណើរការយ៉ាងដូចម្ដេច?
បណ្ដាញសាកលវិទ្យាល័យសាយប័រកម្ពុជា ចូលរួមការកសាងធនធានមនុស្ស ការផលិតមេរៀនវីដេអូ កិច្ចការសម្រាប់និស្សិត និងឧបករណ៍សម្រាប់វាយតម្លៃសមត្ថភាពនិស្សិត ក៏ដូចជាការបង្កើត និងគ្រប់គ្រងប្រព័ន្ធរៀន និងបង្រៀនតាមបែបឌីជីថល។ បណ្ដាញសាកលវិទ្យាល័យសាយប័រកម្ពុជាដំណើរការតាមរយៈ ៖
ទី១. ការរៀបចំប្រព័ន្ធឌីជីថលក្នុងការចែករំលែកចំណេះដឹងតាមរយៈវីដេអូ និងមេរៀន គឺដើម្បីពង្រឹងការអប់រំ ក៏ដូចជា ការអនុវត្តវិធីសាស្រ្តបង្រៀនថ្មី គឺការរៀនបែបត្រឡប់ (Flipped Classroom) ដោយសិស្សអាចរៀនក្នុងថ្នាក់ជាមួយគ្រូផ្ទាល់ផង និងរៀនតាមប្រព័ន្ធអនឡាញផង។ ការផលិតវីដេអូ ក៏ដូចជា ការងារនៅតាមទម្រង់ (Platform) នេះ ដើម្បីសិស្សអាចចូលអានបាន ហើយប្រើប្រាស់ធនធាននេះបាន ដើម្បីពង្រឹងសាកលវិទ្យាល័យទាំងអស់ព្រមពេលជាមួយគ្នា។ លើសពីនេះ ចូលរួមកាត់បន្ថយគម្លាតរវាងសាកលវិទ្យាល័យនៅរាជធានីភ្នំពេញ​ និងនៅតាមបណ្ដាខេត្ត ឱ្យមានគុណភាពប្រហាក់ប្រហែលគ្នាតាមរយៈការចែករំលែកធនធាន មេរៀនជាវីដេអូសម្រាប់សិស្សានុសិស្ស។
ការរចនារូបភាព Graphic Design និងការថត និងកាត់តរូបភាព
ចំពោះ ដំណើរការនៃការបង្កើតមេរៀនសម្រាប់ការសិក្សាពីចម្ងាយ របស់បណ្ដាញសាកលវិទ្យាល័យសាយប័រកម្ពុជា រួមមាន ដំណើរការមុនពេលអភិវឌ្ឍមេរៀន គឺ​ ១. ការវិភាគ និងត្រៀមលក្ខណៈ ២. ការរៀបចំគម្រោងបង្កើតមេរៀន ៣. គំនូសព្រាងនៃមេរៀន។ បន្ទាប់មក ដំណើរការកំឡុងពេលអភិវឌ្ឍមេរៀន គឺ១. ការរចនារូបភាព Graphic Design ២. ការថត និងកាត់តរូបភាព ៣. ការបង្កើតមេរៀនក្នុងទម្រង់ផ្សេងៗ។ ចុងក្រោយ ដំណើរការក្រោយពេលអភិវឌ្ឍមេរៀន គឺការដាក់បង្ហោះមេរៀន។
ការរៀបចំឱ្យមានបណ្ដាញសាកលវិទ្យាល័យសាយប័រកម្ពុជានេះ ក្រៅពីការផ្ដល់អត្ថប្រយោជន៍ ក្នុងការចែករំលែកធនធានដែលមាន ការប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធឌីជីថល ក្នុងការរៀន និងបង្រៀន យើងឃើញថា ការប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធឌីជីថលនេះ មិនមែនគ្រាន់តែជាការត្រៀមខ្លួននៅពេលអនាគត ប៉ុន្តែហ្វឹកហាត់សិស្សឱ្យប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធឌីជីថលក្នុងពេលបច្ចុប្បន្ន ជាពិសេសប្រើប្រាស់ជាប្រយោជន៍ក្នុងការរៀន និងបង្រៀនតែម្ដង។​