គណៈកម្មាធិការជាតិសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ អំពាវនាវ​​ដល់អ្នកប្រើប្រាស់ផ្លូវចូលរួមទប់ស្កាត់គ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ ក្នុង​ឱកាស​ពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មី
ក្នុង​ឱកាស​ពិធីបុណ្យ​ចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិ ដែល​នឹង​ប្រព្រឹត្ត​ទៅ​ពីថ្ងៃទី១៣ ដល់ថ្ងៃទី១៦ ខែមេសា ឆ្នាំ​២០២៤ គណៈកម្មាធិការជាតិសុវត្ថិភាព​ចរាចរណ៍ផ្លូវគោក បានធ្វើការ​អំពាវនាវ​ដល់សាធារណៈជនជាអ្នក​ប្រើប្រាស់ផ្លូវ​ទាំងអស់ សូម​ខិតខំយកចិត្តទុកដាក់បង្ការ និង​ទប់ស្កាត់​គ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍។
ការអំពាវនាវនេះ ធ្វើឡើងក្រោយមានការ​កត់សម្គាល់ថា គ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ផ្លូវគោកតែងតែមានកំណើនខ្ពស់​នៅ​រាល់​ឱកាស​ពិធីបុណ្យផ្សេងៗ ដែលបាន​បណ្តាល​ឱ្យ​មានកំណើនជនរងគ្រោះជាអតិបរមា និង​មានការ​ខូចខាតទ្រព្យសម្បត្តិជាច្រើន ហើយភាគច្រើន​នៃគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍នោះ បណ្តាល​មក​ពី​ការ​បើកបរយានយន្ត​មិន​គោរព​ច្បាប់ ឬធ្វេសប្រហែសដូចជា បើកបរ​លើសល្បឿន​កំណត់ ជែងក្នុងស្ថានភាពគ្រោះថ្នាក់ បើកបរ​ក្នុង​ស្ថានភាពស្រវឹង និង​មិន​គោរព​សិទ្ធិអាទិភាពជាដើម។
យ៉ាងណាក៏ដោយ ក្នុង​ឱកាស​នៃពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំនេះ គណៈកម្មាធិការជាតិសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ផ្លូវគោក ស្នើ​ដល់អ្នក​ប្រើប្រាស់ផ្លូវ សូមអនុវត្តនូវវិធានការដូចជា ៖ ត្រូវពាក់មួកសុវត្ថិភាពជានិច្ច ក្នុងពេលធ្វើដំណើរតាមទោចក្រ​យានយន្តទោះជិត ឬឆ្ងាយ គ្រប់ពេលវលា, មិនត្រូវបើកបរលើសល្បឿនកំណត់ជាដាច់ខាត និងបន្ថយល្បឿន ឬឈប់នៅផ្លូវប្រសព្វ, មិនត្រូវបើកបរក្រោយពេលពិសារគ្រឿងស្រវឹង និងជាដាច់ខាតមិនប្រើប្រាស់គ្រឿងញៀន។
គួរ​បញ្ជាក់ដែរថា បើយោង​តាម​របាយការណ៍របស់អគ្គស្នងការនគរបាលជាតិ កាលពីកំឡុង​ពិធីបុណ្យ​ចូលឆ្នាំប្រពៃណីជាតិខ្មែរ​កាលពីឆ្នាំ​២០២៣ ក្នុងរយៈពេល​៣ថ្ងៃ មានករណីគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍​កើត​ឡើង​ចំនួន ៤៣ករណី ដែល​បណ្តាល​ឱ្យ​មាន​មនុស្ស​ស្លាប់១៨នាក់ និង​រងរបួស​ចំនួន៧៧នាក់៕