សម្តេចធិបតី ៖ សាលា​រៀនគំរូចំនួន ៥០ នឹងដាក់​ឱ្យ​ដំណើរការ​សាកល្បង​ម៉ោងរៀនបន្ថែម ដើម្បីពង្រឹងគុណភាពសិក្សា​របស់សិស្សានុសិស្ស
ក្នុងពិធីបិទសន្និបាតបូកសរុប​ការងារអប់រំ យុវជន និងកីឡា ឆ្នាំ​សិក្សា​២០២២-២០២៣ និងទិសដៅ​ឆ្នាំ​សិក្សា​២០២៣-២០២៤ នារសៀល​ថ្ងៃទី២ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២៤ សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បានស្នើ​ឱ្យ​មានការ​រៀបចំ​សាលា​គំរូ​ចំនួន៥០ ដើម្បី​ដាក់​ឱ្យ​ដំណើរ​ការ​សាកល្បង​ម៉ោង​រៀនបន្ថែម​ដល់សិស្សានុសិស្ស ដើម្បីពង្រឹងគុណភាព​ការ​សិក្សា​របស់សិស្សានុសិស្ស​ឱ្យ​កាន់តែប្រសើរ ដូច​សាលា​រៀនជំនាន់ថ្មី។
សម្តេចធិបតីមានប្រសាសន៍ថា ក្នុង​ការ​អនុវត្តជាជំហ៊ានដំបូង គឺ​មាន៥០សាលា ដោយ​ផ្តោត​ទៅលើបឋមសិក្សា ។ សម្តេចបញ្ជាក់ថា ការសាកល្បងម៉ោងបន្ថែម​ទៅ​លើ​៥០សាលានេះ នឹងត្រូវអនុវត្តន៍​ក្នុងពេលឆាប់ៗ​ខាងមុខ ដោយវា​គឺជាគោលនយោបាយគំរូសាកល្បងមួយ ដើម្បីរកគន្លឹះផ្សារភ្ជាប់រវាងសាលាធម្មតាមានម៉ោងសិក្សា​៣ម៉ោងកន្លះ ដោយ​ពន្លាត​ថែម២ម៉ោងក្នុងមួយថ្ងៃ ហើយ​ជាគោលដៅនៅថ្ងៃក្រោយ ពេលដែលមានលទ្ធភាពគ្រប់គ្រាន់ យើងចង់​ឱ្យ​សាលា​រៀនទាំងអស់ដូចសាលារៀនជំនាន់ថ្មី ហើយ​នេះគឺជាអ្វីដែលយើងចង់បាន។
យោង​តាម​របាយការណ៍របស់ ឯកឧត្តម ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា គោលការណ៍​ណែនាំ​ស្តីពី​ការ​រៀនពេញ​មួយថ្ងៃ នឹង​ត្រូវ​ដាក់ចេញ​ឱ្យ​អនុវត្ត​នៅ​តាម​សាលា​រៀន​ដែលមានសក្តានុពល ទាំងលទ្ធភាពអគារសិក្សា បន្ទប់រៀន និងគ្រូបង្រៀន ក្នុងគោលបំណង​ឱ្យ​សិស្ស​មាន​ទំនុកចិត្ត​ចំពោះ​សាលារៀន​ដែលមានសក្តានុពល ក្នុងការ​ទទួលបាន​ការ​អប់រំ​ប្រកបដោយ​គុណភាព, ការ​លើក​កម្ពស់​គុណភាពអប់រំ និង​បង្កើត​ឱកាស​សិក្សា​វែងឆ្ងាយ ព្រមទាំង​ការ​បង្ការ​មិនឱ្យ​សិស្ស​យកពេលទៅប្រព្រឹត្ត​អំពើអបាយមុខផ្សេងៗ, សាលា​រៀន​មានការរីកចម្រើន​ខាងផ្នែក​កែលម្អបរិស្ថាន ការ​អនុវត្ត​កម្មវិធីសិក្សា​បានគ្រប់ជ្រុងជ្រោយ ការអនុវត្ត​វិធីសាស្រ្ត​បង្រៀនថ្មីៗ ជាពិសេស​លើក​កម្ពស់អំណាន និង​ការ​រៀនបចំ​សកម្មភាព​ក្រៅម៉ោង​សិក្សា ដូចជា​សិល្បៈ តន្រ្តី វប្បធម៌ គេហវិជ្ជា បណ្ណាល័យ ការ​អប់រំសីលធម៌ វិន័យ និង​សម្មាធិ, ការ​ប្រើប្រាស់​ធនធាន​សម្ភារៈ​របស់សាលារៀន និង​ម៉ោង​សិក្សា​ឱ្យ​អស់លទ្ធភាព, ការ​កៀរគរ​សហគមន៍​ឱ្យ​ចូលរួម​គាំទ្រ និង​វិនិយោគ​លើវិស័យអប់រំ ចាប់ពីកម្រិតបឋមសិក្សា, មាតាបិតា​មាន​ឱកាស​ពេញលេញ ក្នុងការ​ប្រកប​របរចិញ្ចឹមជីវិត។
បើតាមប្រសាសន៍បញ្ជាក់របស់ ឯកឧត្តម ហង់ជួន ណារ៉ុន ជារួមក្រសួងកំពុងពិចារណា ដើម្បីបង្កើនម៉ោងបង្រៀនតាមតម្រូវការដើម្បីឈានជាបណ្តើរៗទៅរៀនពេញ១ថ្ងៃ ដោយសារតែប្រទេស​ក្នុងតំបន់ទាំងអស់គឺសុទ្ធតែរៀនពេញមួយថ្ងៃ ដូច្នេះប្រសិនបើកម្ពុជារៀនតែពាក់កណ្តាលថ្ងៃ គឺយើងមិនអាចប្រណាំងប្រជែងជាមួយគេបាននោះទេ ដូច្នេះ​យើងត្រូវតែមានយុទ្ធសាស្រ្តសមស្របក្នុងគោលដៅដាក់​ឱ្យ​អនុវត្តជាបណ្តើរៗ នៃការរៀនពេញមួយថ្ងៃនេះ ៕