រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ ឯកឧត្តម ជា វ៉ាន់ដេត មានប្រសាសន៍ថា ដើម្បីជំរុញបដិវត្តកម្មឌីជីថលនៅកម្ពុជា ក្រសួងកំពុងតែជំរុញក្នុងការផលិតធនធានមនុស្សផ្នែកបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល យ៉ាងតិច១០ម៉ឺននាក់ ក្នុងរយៈពេល១០ឆ្នាំ។
ឯកឧត្តម ជា វ៉ាន់ដេត មានប្រសាសន៍ថា ពិភពលោកកំពុងវិវឌ្ឍទៅរករបត់ថ្មី នៃការចាប់យកបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល ដើម្បីអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច និងសង្គម ហើយក៏ជារបៀបវារៈដ៏សំខាន់មួយក្នុងការអភិវឌ្ឍប្រទេសជាតិនីមួយៗ។ ឯកឧត្តមបន្តថា ប្រទេសនានាបានខិតខំអនុវត្តក្របខណ្ឌគោលនយោបាយច្បាប់ ហេដ្ឋានរចនាសម្ព័ន្ធ ធនធានមនុស្ស និងផលិតផលឌីជីថល ដើម្បីផ្តល់សេវាសាធារណៈជូនប្រជាពលរដ្ឋឱ្យកាន់តែងាយស្រួល មានភាពប្រសើរ សន្សំពេលវេលា និងចំណេញថវិកា ជាងការផ្តល់សេវាសាធារណៈតាមបែបប្រពៃណី ។ សម្រាប់ប្រទេសកម្ពុជា ក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ បាននឹងកំពុងធ្វើសកម្មភាពជាច្រើន ដើម្បីជំរុញបដិវត្តកម្មឌីជីថល ក្នុងនោះក៏មានការអភិវឌ្ឍពលរដ្ឋឌីជីថល និងធនធានមនុស្សផងដែរ។
បើតាមប្រសាសន៍របស់ ឯកឧត្តម ជា វ៉ាន់ដេត ក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ កំពុងបន្តយកចិត្តទុកដាក់ជំរុញការយល់ដឹងជាសាធារណៈ អំពីសារៈប្រយោជន៍ និងផលប៉ះពាល់ នៃការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យា ជំរុញកំណើនអក្ខរកម្មឌីជីថល និងបណ្តុះបណ្តាលសិស្សឱ្យចេះប្រើប្រាស់ឧបករណ៍បច្ចេកវិទ្យា ដើម្បីឱ្យក្លាយជាពលរដ្ឋឌីជីថល។ ក្នុងពេលជាមួយគ្នានេះ ក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ក៏បានសហការជាមួយក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ព្រមទាំងគ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សានានា ដើម្បីជំរុញផលិតធនធានមនុស្សផ្នែកបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល ឱ្យបានយ៉ាងតិច១០ម៉ឺននាក់ ក្នុងរយៈពេល១០ឆ្នាំ។
ដើម្បីសម្រេចបានគោលដៅនេះ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តីបញ្ជាក់ថា ក្រសួងបានអនុវត្តនូវកម្មវិធីជាច្រើនពាក់ព័ន្ធនឹងការអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្ស ដូចជា ការបង្កើតមជ្ឈមណ្ឌលបច្ចេកវិទ្យាសហគមន៍, ការផ្តល់អាហារូបករណ៍ទេពកោសល្យតេជោ, ការកៀរគរ និងបណ្តុះបណ្តាលអ្នកបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលជាដើម។
គួរបញ្ជាក់ថា នៅក្នុងយុទ្ធសាស្រ្តបញ្ចកោណដំណាក់កាលទី១ បានកំណត់អាទិភាពចំនួន៥ គឺ មនុស្ស ផ្លូវ ទឹក ភ្លើង និងបច្ចេកវិទ្យា, ក្នុងនោះ «បច្ចេកវិទ្យា» គឺជាអាទិភាពថ្មីមួយដែលបានកំណត់នៅក្នុងបញ្ចកោណទី៥ គឺ ការកសាងសេដ្ឋកិច្ច និងសង្គមឌីជីថល។ ដើម្បីគាំទ្រដល់អាទិភាពថ្មីនេះ រាជរដ្ឋាភិបាលក៏បានដាក់ឱ្យអនុវត្ត «ក្របខ័ណ្ឌគោលនយោបាយសេដ្ឋកិច្ច និង សង្គមឌីជីថលកម្ពុជា ២០២១-២០៣៥», «គោលនយោបាយរដ្ឋាភិបាលឌីជីថលកម្ពុជា ២០២២-២០៣ ៥», «គោលនយោបាយអភិវឌ្ឍបច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជា ២០២៣-២០២៨» ព្រមទាំងបានបង្កើតគណៈកម្មាធិការបច្ចេកទេសចំនួន ៣ ជាសេនាធិការដឹកនាំសម្របសម្រួលតាមផែននីមួយៗ ដែលរួមមាន៖ (១) គណៈកម្មាធិការ សេដ្ឋកិច្ច និងធុរកិច្ចឌីជីល, (២) គណៈកម្មាធិការរដ្ឋាភិបាលឌីជីថល និង (៣) គណៈកម្មាធិការសន្តិសុខឌីជីថល។
ក្នុងពិធីបើកវេទិការដ្ឋាភិបាលឌីជីថល លើកទី១ កាលពីពេលថ្មីៗនេះ សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី មានប្រសាសន៍ថា សម្រាប់កម្ពុជា ការធ្វើបរិវត្តកម្មឌីជីថល គឺជាការចាប់យក និងការទាញយកផលប្រយោជន៍ជាអតិបរមាពីការរីកចម្រើននៃបច្ចេកវិទ្យាគមនាគមន៍ និងព័ត៌មាន និងបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល ដើម្បីបង្កើនផលិតភាព និងប្រសិទ្ធភាពសេដ្ឋកិច្ច ព្រមទាំងជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ចជាតិ និងកសាងសង្គមស៊ីវីល័យដែលពលរដ្ឋ អាចទទួលបាននូវផលប្រយោជន៍ពីការប្រើប្រាស់សេវាឌីជីថលប្រកបដោយបរិយាប័ន្ន ភាពជឿទុកចិត្តបាន និងសុវត្ថិភាពខ្ពស់ ហើយដំណាលគ្នានេះក៏រក្សាឱ្យបាននូវអត្តសញ្ញាណ និងវប្បធម៌ជាតិ ផងដែរ៕