កម្ពុជាកំពុងផលិតធនធាន​មនុស្ស​ផ្នែកបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល យ៉ាងតិច១០ម៉ឺននាក់ ក្នុងរយៈពេល​១០ឆ្នាំ
រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និង​ទូរគមនាគមន៍ ឯកឧត្តម ជា វ៉ាន់ដេត មានប្រសាសន៍ថា ដើម្បីជំរុញ​បដិវត្ត​កម្ម​ឌីជីថលនៅកម្ពុជា ក្រសួងកំពុងតែជំរុញ​ក្នុងការផលិតធនធាន​មនុស្សផ្នែកបច្ចេកវិទ្យា​ឌីជីថល យ៉ាងតិច​១០ម៉ឺននាក់ ក្នុងរយៈពេល​១០ឆ្នាំ។
ឯកឧត្តម ជា វ៉ាន់ដេត មានប្រសាសន៍ថា ពិភពលោក​កំពុង​វិវឌ្ឍ​ទៅ​រក​របត់ថ្មី នៃការ​ចាប់យក​បច្ចេកវិទ្យា​ឌីជីថល ដើម្បី​អភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច និងសង្គម ហើយ​ក៏​ជារបៀបវារៈដ៏សំខាន់មួយ​ក្នុងការ​អភិវឌ្ឍប្រទេស​ជាតិនីមួយៗ។ ឯកឧត្តមបន្តថា ប្រទេសនានា​បានខិតខំ​អនុវត្ត​ក្របខណ្ឌគោលនយោបាយច្បាប់ ហេដ្ឋានរចនាសម្ព័ន្ធ ធនធាន​មនុស្ស និង​ផលិតផលឌីជីថល ដើម្បីផ្តល់សេវាសាធារណៈជូនប្រជាពលរដ្ឋឱ្យ​កាន់តែងាយស្រួល មានភាពប្រសើរ សន្សំពេលវេលា និងចំណេញថវិកា ជាងការផ្តល់សេវាសាធារណៈតាមបែបប្រពៃណី ។ សម្រាប់ប្រទេស​កម្ពុជា ក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និង​ទូរគមនាគមន៍ បាន​នឹងកំពុងធ្វើសកម្មភាពជាច្រើន ដើម្បីជំរុញ​បដិវត្ត​កម្មឌីជីថល ក្នុងនោះ​ក៏​មាន​ការ​អភិវឌ្ឍពលរដ្ឋ​ឌីជីថល និង​ធនធាន​មនុស្សផងដែរ។
បើតាម​ប្រសាសន៍​របស់ ឯកឧត្តម ជា វ៉ាន់ដេត ក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និង​ទូរគមនាគមន៍ កំពុង​បន្ត​យកចិត្តទុកដាក់ជំរុញ​ការ​យល់ដឹងជាសាធារណៈ អំពីសារៈប្រយោជន៍ និង​ផលប៉ះពាល់ នៃការ​ប្រើប្រាស់​បច្ចេកវិទ្យា ជំរុញ​កំណើន​អក្ខរកម្ម​ឌីជីថល និង​បណ្តុះបណ្តាល​សិស្ស​ឱ្យ​ចេះប្រើប្រាស់ឧបករណ៍​បច្ចេកវិទ្យា ដើម្បី​ឱ្យ​ក្លាយ​ជាពលរដ្ឋ​ឌីជីថល។ ក្នុងពេល​ជាមួយ​គ្នានេះ ក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍​ក៏​បាន​សហការជាមួយ​ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ព្រមទាំង​គ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សានានា ដើម្បី​ជំរុញផលិត​ធនធាន​មនុស្ស​ផ្នែក​បច្ចេកវិទ្យា​ឌីជីថល ឱ្យ​បាន​យ៉ាង​តិច​១០ម៉ឺននាក់​ ក្នុងរយៈពេល​១០ឆ្នាំ។
ដើម្បីសម្រេចបានគោលដៅនេះ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តីបញ្ជាក់ថា ក្រសួងបានអនុវត្ត​នូវ​កម្មវិធីជាច្រើន​ពាក់ព័ន្ធនឹង​ការ​អភិវឌ្ឍធនធាន​មនុស្ស ដូចជា ការ​បង្កើត​មជ្ឈមណ្ឌលបច្ចេកវិទ្យាសហគមន៍, ការផ្តល់​អាហារូបករណ៍​ទេពកោសល្យ​តេជោ, ការកៀរគរ និង​បណ្តុះបណ្តាល​អ្នក​បច្ចេកវិទ្យា​ឌីជីថល​ជាដើម។
គួរបញ្ជាក់ថា នៅក្នុងយុទ្ធសាស្រ្តបញ្ចកោណ​ដំណាក់កាលទី១ បានកំណត់អាទិភាព​ចំនួន៥ គឺ មនុស្ស ផ្លូវ ទឹក ភ្លើង និង​បច្ចេកវិទ្យា, ក្នុងនោះ «បច្ចេកវិទ្យា» គឺជាអាទិភាពថ្មីមួយ​ដែលបាន​កំណត់​នៅ​ក្នុង​បញ្ចកោណទី៥ គឺ ការ​កសាង​សេដ្ឋកិច្ច និង​សង្គមឌីជីថល។ ដើម្បីគាំទ្រដល់អាទិភាពថ្មីនេះ រាជរដ្ឋាភិបាល​ក៏​បាន​ដាក់​ឱ្យ​អនុវត្ត «ក្របខ័ណ្ឌគោលនយោបាយសេដ្ឋកិច្ច និង សង្គមឌីជីថលកម្ពុជា ២០២១-២០៣៥», «គោលនយោបាយរដ្ឋាភិបាលឌីជីថលកម្ពុជា ២០២២-២០៣ ៥», «គោលនយោបាយអភិវឌ្ឍបច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជា ២០២៣-២០២៨» ព្រមទាំងបានបង្កើតគណៈកម្មាធិការបច្ចេកទេសចំនួន ៣ ជាសេនាធិការដឹកនាំសម្របសម្រួលតាមផែននីមួយៗ ដែលរួមមាន៖ (១) គណៈកម្មាធិការ សេដ្ឋកិច្ច និងធុរកិច្ចឌីជីល, (២) គណៈកម្មាធិការរដ្ឋាភិបាលឌីជីថល និង (៣) គណៈកម្មាធិការសន្តិសុខឌីជីថល។
ក្នុងពិធីបើកវេទិការដ្ឋាភិបាលឌីជីថល លើកទី១ កាលពីពេលថ្មីៗនេះ សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី​ មានប្រសាសន៍ថា សម្រាប់​កម្ពុជា ការធ្វើបរិវត្តកម្មឌីជីថល គឺជាការចាប់យក និងការទាញយកផលប្រយោជន៍ជាអតិបរមាពីការរីកចម្រើននៃបច្ចេកវិទ្យាគមនាគមន៍ និងព័ត៌មាន និងបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល ដើម្បីបង្កើនផលិតភាព និងប្រសិទ្ធភាពសេដ្ឋកិច្ច ព្រមទាំងជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ចជាតិ និងកសាងសង្គមស៊ីវីល័យដែលពលរដ្ឋ អាចទទួលបាននូវផលប្រយោជន៍ពីការប្រើប្រាស់សេវាឌីជីថលប្រកបដោយបរិយាប័ន្ន ភាពជឿទុកចិត្តបាន និងសុវត្ថិភាពខ្ពស់ ហើយដំណាលគ្នានេះក៏រក្សាឱ្យបាននូវ​អត្តសញ្ញាណ និងវប្បធម៌ជាតិ ផងដែរ៕