ការប្រកួតគំនិតបង្កើតថ្មី កម្ពុជា ៤.០ ជាគំរូភាព និងក្ដីក្លាហានទៅកាន់យុវជនជំនាន់ថ្មី
គណៈកម្មការវាយតម្លៃលទ្ធផលបេក្ខជន នៃកម្មវិធីប្រកួតប្រជែងគំនិតបង្កើតថ្មី កម្ពុជា ៤.០ រដូវកាលទី ៤ បានបង្ហាញអំពីសារៈសំខាន់ នៃការធ្វើបទបង្ហាញជាសាធារណៈ និងការពង្រឹងភាពភាពក្លាហានរបស់យុវជនសម័យនេះ ទៅកាន់យុវជនជំនាន់ក្រោយៗ។
ធម្មទានាចារ្យ ស៊ាង លាប  អ្នកចិត្តសាស្រ្ត និងជាអ្នកសម្របសម្រួលគម្រោងនៃអង្គការចិត្តសង្គម អន្តរវប្បធម៌ បានឱ្យដឹងថា បេក្ខជនមានភាពក្លាហាន ហើយភាពក្លាហានសំខាន់ណាស់ ពីព្រោះថា នៅក្នុងចិត្តសាស្រ្ត ពាក្យពីរមាត់ ដែលកំណត់ជោគវាសនារបស់យើងគឺ ការជឿជាក់លើខ្លួនឯង និងការឱ្យតម្លៃខ្លួនឯង។
នៅពេលនិយាយ បើយើងផ្តោតតែទៅលើខ្លួន​ឯងពេក នោះយើងនឹងបាត់សិល្បៈ។ ពេលដែលយើងឡើងមកលើឆាក យើងត្រូវស្រមៃថា យើងគឺជាអ្នកចម្រៀង អ៊ីចឹងពេលដែលយើងច្រៀង ឬពេលដែលយើងនិយាយ ហើយផ្តោតត្រឹមខួរក្បាល វាមិនធ្វើឱ្យការនិយាយអាចអង្រួនបេះដូងទស្សនិកជនបាននោះទេ ។
ធម្មទានាចារ្យ ស៊ាង លាប  អ្នកចិត្តសាស្រ្ត និងជាអ្នកសម្របសម្រួលគម្រោងនៃអង្គការចិត្តសង្គម
ខ្ញុំមានសុទិដ្ឋិនិយមខ្ពស់ ដោយសារតែខ្ញុំមានគ្រួសារ មានកូនស្រីកូនប្រុស​ ដូច្នេះហើយ បេក្ខជនជាគំរូថ្មី អ៊ីចឹង! អ្នកទាំងអស់គ្នានឹងហើយ ជាអ្វីដែលខ្ញុំអាចឱ្យកូនប្រុសស្រីខ្ញុំរៀនតាម នៅជំហានបន្ទាប់។
ជាយោបល់បន្ថែម កញ្ញា ថូ ម៉ុនីហ្សា អ្នកស្រាវជ្រាវនៃមជ្ឈមណ្ឌលកម្ពុជា ៤.០  បានឱ្យដឹងថា ការខិតខំប្រឹងប្រែង វាបានបង្ហាញអំពីឆន្ទៈ និងការតស៊ូ ហើយកម្មវិធីនេះ ជួយបង្កើនសមត្ថភាព ក៏ដូចជា ចំណេះដឹងដល់អ្នកទាំងអស់គ្នា មិនត្រឹមតែទាក់ទងទៅនឹងប្រធានបទផ្ទាល់ សុខភាពផ្លូវចិត្ត និងសុខមាលភាពនោះទេ។ ប៉ុន្តែគឺអាចជួយបង្កើនសមត្ថភាពអ្នកទាំងអស់គ្នា បង្កើនភាពក្លាហាន ក្នុងការធ្វើបទបង្ហាញជាសាធារណៈ៕