រយៈពេល៤ឆ្នាំ សិស្សានុសិស្សនៃវិទ្យាល័យព្រះស៊ីសុវត្ថិ ចូលរួមក្នុងការប្រកួតអន្តរជាតិទទួលបានមេដាយចំនួន៩១៣ ​​​​​​
វិទ្យាល័យជំនាន់ថ្មី នៃវិទ្យាល័យ​ព្រះស៊ីសុវត្ថិ ត្រូវ​ក្រសួងអប់រំ យុវជន និង​កីឡា ដាក់​ឱ្យដំណើរការ​កាលពីឆ្នាំ២០១៦ រហូត​មក​ដល់ពេលនេះ សាលារៀនជំនាន់ថ្មីមួយនេះ មានអាយុ៨ឆ្នាំហើយ ។ ជាការកត់សម្គាល់ ក្នុងរយៈពេល​ប្រមាណ៤ឆ្នាំចុងក្រោយនេះ សិស្ស នៃសាលារៀនជំនាន់ថ្មី វិទ្យាល័យព្រះស៊ីសុវត្ថិ មានសមត្ថភាពរហូតចូលរួមក្នុងការប្រកួតអន្តរជាតិជាច្រើន ដោយទទួលបានមេដាយមាស ប្រាក់ និងសំរឹទ្ធិ សរុបចំនួន ៩១៣។
លោក សម្យ កំសាន្ត នាយករងវិទ្យាល័យព្រះស៊ីសុវត្ថិ ទទួលបន្ទុកសាលារៀនជំនាន់ថ្មី។
កូនសិស្សយើងមានសមត្ថភាពខ្ពស់ទៅដល់កម្រិតអន្តរជាតិ មានការទទួលស្គាល់​ធ្វើឱ្យមាតាបិតាសិស្សក្នុងសហគមន៍ ក៏ដូចជាលោកគ្រូ អ្នកគ្រូ សប្បាយចិត្តទាំងអស់គ្នា កូនសិស្សក៏គេមានមោទនភាពដែលមានឱកាសបានមករៀននៅសាលារៀនជំនាន់ថ្មី ហើយគេបានទទួលនូវលទ្ធផលជាក់ស្ដែង
លោក សម្យ កំសាន្ត បញ្ជាក់ទៀតថា ពីមួយឆ្នាំទៅមួយឆ្នាំអាចមានសិស្សលើសពី១០០នាក់ មានឱកាសទៅប្រកួតនៅកម្រិតអន្តរជាតិ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ សិស្សម្នាក់ៗមិនមែនទទួលបានមេដាយមួយនោះទេ មានសិស្សខ្លះបានច្រើន ហើយឆ្នាំទៅមានសិស្សម្នាក់ទទួលបាន៤៥មេដាយ បើគិតចាប់តាំងពីចូលមករៀននៅសាលារៀនជំនាន់ថ្មី វិទ្យាល័យព្រះស៊ីសុវត្ថិ។ លោកបន្តថា នៅសាលារៀនព្រះស៊ីសុវត្ថិ សិស្សពូកែ សិស្សដែលរៀនខ្លាំង ពួកគាត់បានត្រៀមលក្ខណៈ ឬធ្វើផែនការជីវិតរបស់ខ្លួន មានអាណាព្យាបាលក៏គាំទ្រ គ្រប់គ្រងចង្អុលបង្ហាញផ្លូវ ទើបលទ្ធផលសិក្សាល្អ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ សម្រាប់សិស្សប្រឡងបាក់ឌុបឆ្នាំ២០២៣​កន្លងទៅ សិស្សចំនួន ១៥៩នាក់ ក្រោយប្រឡងចប់ មានអាហារូបករណ៍ជិត២០០កន្លែងរង់ចាំ ដោយមានន័យថា ក្នុងសិស្សម្នាក់ទទួលបានអាហារូបករណ៍​លើសពីមួយកន្លែងទាំងក្នុងប្រទេស និងក្រៅប្រទេស។
សិស្សសាលារៀនជំនាន់ថ្មី វិទ្យាល័យព្រះស៊ីសុវត្ថិ ទទួលជ័យលាភីក្នុងការប្រកួតក្នុងកម្មវិធី World Scholar Cup (WSC 2022) វគ្គ Regional Round។
នាយករងវិទ្យាល័យព្រះស៊ីសុវត្ថិ លើកឡើងថា លទ្ធផលល្អនៅសាលារៀនជំនាន់ថ្មី មិនមែនកើតមានឡើងដោយចៃដន្យទេ គឺកើតឡើងដោយការខិតខំប្រឹងប្រែង ហើយអ្វីដែលពិសេសជាងគេ អ្នកដែលធ្វើការជិតស្និទជាមួយសិស្សជាងគេ គឺលោកគ្រូ អ្នកគ្រូ ដែលជាបុគ្គលសំខាន់សម្រាប់សិស្សក្នុងការដឹកនាំ បង្ហាញ ណែនាំ តម្រង់ទិស ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ នៅសាលារៀនជំនាន់ថ្មី វិទ្យាល័យព្រះស៊ីសុវត្ថិ លោកគ្រូអ្នកគ្រូត្រូវបានបំប៉នទាំងសមត្ថភាព ទាំងស្មារតីជាប្រចាំដើម្បីលើកកម្ពស់ភាពទុកចិត្តទៅលើវិជ្ជាជីវៈគ្រូបង្រៀន។ លើសពីនេះ គ្រូបង្រៀន មិនត្រឹមតែទទួលបានប្រាក់ឧបត្ថម្ភជាប្រាក់ខែពីរដ្ឋាភិបាល ប៉ុន្តែពួកគាត់ក៏ទទួលបានប្រាក់លើកទឹកចិត្តបន្ថែមទៀតពីសាលារៀន ក៏ដូចអាណាព្យាបាលសិស្សផងដែរ ប៉ុន្តែគ្រូបង្រៀនត្រូវយកចិត្តទុកដាក់បង្រៀន គ្មានការលក់មេរៀន គ្មានការគៀបសិស្សរៀនគួរជាដើម។ ទាំងនេះហើយជាការលើកកម្ពស់គុណវុឌ្ឍគ្រូបង្រៀន លើកកម្ពស់ទាំងសមត្ថភាព គរុកោសល្យ និងសីលធម៌ សម្រាប់លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ ដើម្បីឈានទៅដល់ការអប់រំ ដឹកនាំសិស្សឱ្យ​សម្រេចលទ្ធផលដូចការរំពឹងទុក។
លោក សម្យ កំសាន្ត បន្ថែមថា​ សាលារៀនជំនាន់ថ្មី វិទ្យាល័យព្រះស៊ីសុវត្ថិ ផ្ដោតលើការអប់រំ បណ្តុះបណ្ដាលសិស្សពោរពេញទៅដោយសមត្ថភាព បី រួមមាន ទី១. ចំណេះដឹង គឺសិស្សត្រូវមានចំណេះដឹងទូលំទូលាយដោយមិនគ្រាន់តែចេះក្នុងសៀវភៅសិក្សាគោល, ទី២. បំណិន គឺសិស្សត្រូវមានទាំងជំនាញរឹង និងជំនាញទុនដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហា និងទី៣. ឥរិយាបទល្អ សិស្សានុសិស្សត្រូវក្លាយទៅជាពលរដ្ឋសកល ជាធនធានមនុស្សមួយនៅក្នុងសង្គមពោរពេញទៅដោយចំណេះដឹង និងមានសីលធម៌ និងចរិយាធម៌ល្អ។
រូបភាព៖ សិស្សសាលារៀនជំនាន់ថ្មី វិទ្យាល័យព្រះស៊ីសុវត្ថិ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា សាលារៀនជំនាន់ថ្មី គឺជា​សាលា​រៀន​សម្រាប់អនាគត ។ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តីបញ្ជាក់ថា ក្រសួងអប់រំបានវិនិយោគយ៉ាងច្រើនទៅ​លើសាលារៀន​ជំនាន់ថ្មី ដោយក្នុងនោះ​មាន ទី១ ការ​កែលម្អបរិវេណសិក្សា​ឱ្យ​ឆ្លើយតបទៅនឹងសាលា​សតវត្សរ៍ទី២១ ទី២ ពង្រឹងការគ្រប់គ្រងសាលារៀនឱ្យ​មានប្រសិទ្ធភាព ទី៣ គឺការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យានៅក្នុងការរៀន និង​ការបង្រៀន ទី៤ ការ​រៀបចំវិធីសាស្រ្តបង្រៀនថ្មី។
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តីមានប្រសាសន៍ថា ​​​​វិធីសាស្រ្តបង្រៀនដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់​នៅ​ក្នុងសាលាសតវត្សទី២១ ដោយពេលនេះ គេលែងរៀនដោយទន្ទេញចាំមាត់ទៀតហើយ ប៉ុន្តែត្រូវរៀនដោយរិះរក រៀនដោយផ្តោតលើការត្រិះរិះពិចារណា រៀនដោយផ្តោតលើការបង្កើតថ្មី ធ្វើ​ឱ្យមានស្វ័យសិក្សា បង្កើតក្លឹបសិក្សា ពិសេសផ្តោតលើការរៀន និង​បង្រៀន​ដោយប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យា ដោយទាំងអស់នេះ គឺដើម្បីចូលរួមចំណែក​នៅក្នុងការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចសង្គម ជាពិសេសគឺការសម្រេចបាននូវយុទ្ធសាស្រ្ត និង​គោលនយោបាយរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល នៃសង្គមឌីជីថល៕