គោលនយោបាយអប់រំថ្មី នឹង​ធ្វើការពង្រឹងគុណធម៌ សីលធម៌ និង​ឥរិយាបទ ចាប់ពីថ្នាក់មតេយ្យ រហូត​ដល់មធ្យមសិក្សា
លើក​ឡើង​នៅ​ក្នុង​ឱកាស​ជួបជុំជាមួយ​បងប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ខ្មែរនៅទីក្រុងញូវយ៉ក សហរដ្ឋអាមេរិក កាលពីពេលថ្មីៗនេះ សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា នៅ​ក្នុង​អាណត្តិទី៧នេះ រាជរដ្ឋាភិបាល​នឹង​ផ្តោត​លើ​ការ​ពង្រឹងគុណធម៌ សីលធម៌ ពីថ្នាក់មតេយ្យ រហូត​ដល់ថ្នាក់ទី១២ ដោយធ្វើ​យ៉ាងណាឱ្យ​ការ​អប់រំ​មិន​ត្រឹម​តែពង្រឹងមនុស្ស​ឱ្យ​ចេះអក្សរ មានសមត្ថភាព តែត្រូវគួបផ្សំជាមួយនឹងគុណធម៌ សីលធម៌ និង​ឥរិយាបទល្អ។
សម្តេចធិបតី មានប្រសាសន៍បញ្ជាក់ថា អត្តចិតពិតជាសំខាន់ណាស់សម្រាប់ធនធាន​មនុស្ស​យើង ដូច្នេះត្រូវ​រៀបចំបណ្តុះគុណធម៌ សីលធម៌ ផ្នត់គំនិត ដល់យុវជន ចាប់តាំងពីក្មេងមក។
ខ្ញុំ​បាន​ឱ្យ​ក្រសួងអប់រំ​បញ្ចូល​កម្មវិធីមួយ​ចំនួន​ដើម្បីបំផុស ដូចជា​ការ​ស្ម័គ្រចិត្ត​ជួយ​សហគមន៍, ការជួយ​យកអាសារគ្នា… សមត្ថភាពចំណេះដឹងយើងត្រូវគិតហើយ ប៉ុន្តែបើមានសមត្ថភាព ខ្វះអត្ថចរិត ខ្វះគុណធម៌ ក៏​មិន​កើត យើង​ត្រូវតែពង្រឹង
សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា
លោកបណ្ឌិត យង់ ពៅ អគ្គលេខាធិការរាជបណ្ឌិតសភាកម្ពុជា បានសម្តែងការយល់ស្រប ដោយថា ប្រសិនបើយើងមិនបានបញ្ចូលគុណធម៌ សីលធម៌ ឥរិយាបទ រួមទាំង​មនសិការជាតិ ទៅ​ដល់យុវជន ចាប់ពីវ័យកុមារទេ នោះនឹងធ្វើឱ្យ​យុវជនខ្មែរយើងនៅថ្ងៃអនាគតហាក់ដូចជា​មនុស្សដែលខ្វះព្រលឹងជាតិ។ លោកបណ្ឌិតបញ្ជាក់ថា កាលណាគ្មានគុណធម៌ គ្មានមនសិការ គ្មានឥរិយាបទល្អ សីលធម៌​មិនល្អ ការ​បណ្តុះបណ្តាល ទោះមានចំណេះដឹងជ្រៅជ្រះយ៉ាងណា ក៏ហាក់ដូចជាមនុស្សដែលមានចំណេះដឹង ប៉ុន្តែខ្វះព្រលឹងជាតិ។
យើង​អាចនិយាយបានថា មានចំណេះដឹង តែខ្វះព្រលឹងជាតិ អញ្ចឹងតែខ្វះព្រលឹងជាតិទៅ ធ្វើ​ឱ្យ​ឥរិយាបទបុគ្គលមិនសមប្រកប… អញ្ចឹង​យើង​ត្រូវ​តែបណ្តុះបណ្តាល​ឱ្យ​គេមានព្រលឹងជាតិតាំងពីកុមារតូចទៅ
អគ្គលេខាធិការរាជបណ្ឌិតសភាកម្ពុជាបន្តថា ដូច្នេះ ការកែទម្រង់វិស័យអប់រំ កែទម្រង់ទាំងការបញ្ចូលនូវទ្រឹស្តី និង​មនសិការជាតិ រួមទាំងបញ្ហាគុណធម៌ សីលធម៌ ឥរិយាបទនៅក្នុងការបណ្តុះបណ្តាល ចាប់តាំងពីថ្នាក់មតេយ្យ រហូត​ដល់មធ្យមសិក្សា នេះគឺជាគ្រឹះសំខាន់បំផុតរបស់មនុស្ស ព្រោះថា គ្រឹះសង្គម គឺគ្រឹះរបស់មនុស្ស ដែលចាប់ផ្តើមចេញពីក្មេងវ័យនោះឯង៕