ក្រសួងការងារលើកទឹកចិត្ត​ និងគាំទ្រឱ្យ​មានការ​បង្កើនជំនាញ (UpSkilling) ដល់បុគ្គលិក​ក្រុមហ៊ុនឯកជន
ក្នុងកិច្ចពិភាក្សាជាមួយ​សមាគមភស្តុភារកម្ម​កម្ពុជាកាលពីពេលថ្មីៗនេះ ឯកឧត្តម ហេង សួរ រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ បានលើកទឹកចិត្ត និង​ផ្តល់​ការ​បណ្តុះបណ្តាលជំនាញ​បច្ចេកទេស​វិជ្ជាជីវៈ​រយៈពេល​ខ្លី និង​ភាពសហគ្រិន​ដល់​បុគ្គលិក​ក្រុមហ៊ុន​ឯកជន​ដោយ​ឥតគិតថ្លៃ ដើម្បីពង្រឹងសមត្ថភាព និង​លើក​កម្ពស់​ផលិតភាពការងារ។
បន្ថែមពីនេះ ក្នុងករណីដែលក្រុមហ៊ុនត្រូវការជំនាញបណ្តុះបណ្តាលផ្សេង សមាគម អាចលើកជាសំណើមកកាន់ក្រសួងដើម្បីរៀបចំការបណ្តុះបណ្តាល។ មួយវិញទៀត ក្រសួងការងារ ក៏នឹងផ្តល់ទីតាំងសម្រាប់បណ្តុះបណ្តាលជូនសមាគមភស្តុភារកម្មដោយឥតគិតថ្លៃដើម្បីលើកទឹកចិត្តឱ្យបង្កើនការបណ្តុះបណ្តាល។
គួរ​បញ្ជាក់ថា ដោយសារ​តែការ​រីកចម្រើន​នៃបច្ចេកវិទ្យា ក៏​ដូចជាការវិវឌ្ឍន៍ នៃទីផ្សារ​ការងារ គឺចាំបាច់​តម្រូវ​ឱ្យ​បុគ្គលិក កម្មករនិយោជិត ត្រូវ​ពង្រឹងសមត្ថភាព ក៏​ដូចជា​ជំនាញ ដើម្បីបង្កើន​ផលិតភាពការងារ សមត្ថភាព​ផ្ទាល់ខ្លួន ឆ្លើយតបទៅនឹង​ការ​វិវឌ្ឍថ្មីៗ​នៅ​ក្នុងទីផ្សារ​ការងារ ការ​ប្រកួតប្រជែង ក៏​ដូចជា​ការ​ផ្លាស់ប្តូរ នៃបច្ចេកវិទ្យា។
ស្របគ្នានេះ បើយោង​តាម​យុទ្ធសាស្រ្តបញ្ចកោណ​ដំណាក់កាលទី១ ការបង្កើនជំនាញ គឺជាអ្វីដែល​រាជរដ្ឋាភិបាល​បាន​គិត​គូរ​ ដើម្បីឆ្ពោះទៅសម្រេច​ចក្ខុវិស័យ​កម្ពុជា​ឆ្នាំ​២០៥០ ពោលគឺប្រជាជន​កម្ពុជា «មានចំណេះដឹងខ្ពស់ និង​ជំនាញ​មួយ​យ៉ាងតិចប្រចាំជីវិត» ប្រកប​ដោយ​អំណត់ធន់, សហគ្រិនភាព, បំពាក់ជំនាញ និង​បច្ចេកវិទ្យា ដែល​ជា​តម្រូវ​ការ​ទីផ្សារ​ការងារ និង​ធុរកិច្ច៕