កំពង់ស្ពឺ – សិស្សានុសិស្ស នៃវិទ្យាល័យ២៤កញ្ញា ស្ថិតក្នុងស្រុកបសេដ្ឋ នៃខេត្តកំពង់ស្ពឺ ប្រមាណជាង២រយនាក់ កាលពីចុងសប្តាហ៍កន្លងទៅនេះ (២៥ កុម្ភៈ) បានទទួលនូវការចែករំលែកពីបទពិសោធន៍ជីវិត និងការត្រៀមខ្លួនសម្រាប់អាជីពការងារនៅថ្ងៃអនាគត ពីវាគ្មិនកិត្តិយសដែលជោគជ័យនៅក្នុងអាជីពការងារ តាមរយៈសិក្ខាសាលា «ដំណើរជីវិតអ្នក អនាគតខ្ញុំ»។
លោក ខេ លាប នាយកវិទ្យាល័យ២៤កញ្ញា បានមានប្រសាសន៍ថា កន្លងមកវិទ្យាល័យ២៤កញ្ញា ធ្លាប់បានបង្កើតកម្មវិធីជាច្រើនមកហើយដើម្បីលើកកម្ពស់ការយល់ដឹង និងការអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពរបស់សិស្សានុសិស្ស ហើយសម្រាប់សិក្ខាសាលា «ដំណើរជីវិតអ្នក អនាគតខ្ញុំ» ត្រូវបានបង្កើតឡើងក្នុងគោលបំណងជួយតម្រង់ទិសដល់សិស្សានុសិស្សអំពីជំនាញសិក្សា អាជីពការងារ និងផ្តល់ចំណេះដឹង បទពិសោធន៍ និងក្នុងការសិក្សា ការជ្រើសរើសមុខវិជ្ជាសិក្សា អាជីពការងារ និងជំរុញឱ្យសិស្សគិតពីការងារក្នុងក្តីសុបិន្តដែលកាន់តែស៊ីជម្រៅថែមទៀត។
បើតាមលោកនាយកវិទ្យាល័យ២៤កញ្ញា សិក្ខាសាលានេះ ផ្តល់ឱកាសឱ្យសិស្សានុសិស្សស្តាប់ការចែករំលែកបទពិសោធន៍នៃជីវិតរបស់វាគ្មិនដែលធ្លាប់ឆ្លងកាត់កន្លងមក ដោយទាំងនេះក៏បានជាធាតុចូលសម្រាប់សិស្សានុសិស្សដែលកំពុងសិក្សារៀនសូត្រយកទៅច្នៃឱ្យត្រូវតាមគោលបំណងរបស់ខ្លួន។
ឯកឧត្តម វ៊ី សំណាង អភិបាលខេត្តកំពង់ស្ពឺ ដែលបានចូលរួមជាអធិបតីក្នុងឱកាសនោះ បានសម្តែងក្តីរីករាយដែលបានចូលរួមក្នុងកម្មវិធីសិក្ខាសាលាតម្រង់ទិសលើកទី៧ ក្រោមប្រធានបទ «ដំណើរជីវិតអ្នក អនាគតខ្ញុំ» ។ ឯកឧត្តម វ៊ី សំណាង បានកោតសរសើរចំពោះលោក ខេ លាប នាយកវិទ្យាល័យ២៤កញ្ញា ដែលមានស្មារតី និងឆន្ទៈខ្ពស់ក្នុងការបង្កើត និងរៀបចំកម្មវិធីជាច្រើននាពេលកន្លងមក ជាពិសេសកម្មវិធីនេះ ដើម្បីជាជំនួយដល់ក្មួយៗសិក្សានុសិស្សឈ្វេងយល់ និងសិក្សារៀនសូត្របន្ថែម ដែលនេះគឺជាការចូលរួមចំណែកយ៉ាងសំខាន់នៅក្នុងការបណ្តុះបណ្តាលធនធានមនុស្សនៅកម្ពុជា។
ឯកឧត្តមអភិបាលខេត្តក៏បានលើកឡើងដែរថា ការរៀបចំសិក្ខាសាលាពីការត្រៀមខ្លួនសម្រាប់អាជីពការងារនៅថ្ងៃអនាគតដល់ប្អូនៗសិស្សានុសិស្ស ដែលផ្តួចផ្តើមរៀបចំដោយអតីតសិស្សនៅវិទ្យាល័យនេះ គឺជាគំរូរដ៏វិសេសសម្រាប់យុវជនដទៃទៀត ឱ្យពួកគាត់មានស្មារតីជួយស្រុកកំណើតរបស់ខ្លួន ក្រោយទទួលបានជោគជ័យនៅក្នុងការសិក្សា និងការងារ ដូចពាក្យមួយពោលថា «ផឹកទឹក ឱ្យចេះនឹកដល់ប្រភព, ជ្រកម្លប់ ឱ្យចេះនឹកដល់អ្នកដាំ» ។
គួរជំរាបជូនថា សិក្ខាសាលាតម្រង់ទិស ក្រោមប្រធានបទ «ដំណើរជីវិតអ្នក អនាគតខ្ញុំ» ដែលរៀបចំដោយវិទ្យាល័យ២៤កញ្ញា កាលពីចុងសប្តាហ៍កន្លងទៅនេះ មានការចែករំលែកពីបទពិសោធន៍សិក្សា ការជ្រើសរើសជំនាញ របស់វាគ្មិនកិត្តិយសដែលសុទ្ធសឹងតែជាអ្នកជោគជ័យនៅក្នុងអាជីពការងារ ដូចជា ព្រះមុនីកោសលបណ្ឌិត យ៉ន សេងយៀត សាកលវិទ្យាធិការរងទទួលបន្ទុកពុទ្ធិកសាកលវិទ្យាល័យព្រះសីហនុរាជ, ឯកឧត្ដម យក់ ប៊ុនណា រដ្ឋលេខាធិការប្រចាំការនៃក្រសួងមុខងារសាធារណៈ និងជានាយកសាលាភូមិន្ទរដ្ឋបាល, ឧកញ៉ា ប៉ិច ប៉ូឡែន អគ្គនាយកក្រុមហ៊ុន វេសឡាញ អេឌ្យូខេសិនគ្រុប និងជាប្រធានសមាគមសហគ្រិនវ័យក្មេងកម្ពុជា (YEAC) ក៏ដូចជាលោកជំទាវ ឈីវ ភិរម្យ នាយកគ្រប់គ្រងក្រុមហ៊ុនមេធាវីអេសវីភី៕