ផ្ទាំងគំនូរនិយាយពីការ​ប្រែប្រួលអាកាសធាតុចំនួន​៣០ផ្ទាំង ត្រូវជ្រើសរើស​សម្រាប់​ការ​ប្រកួតយកជ័យលាភីឆ្នើម​ឆ្នាំ​២០២៣
ភ្នំពេញ- ដោយមានការគាំទ្រពីកម្មវិធីសម្ព័ន្ធភាពប្រែប្រួលអាកាសធាតុកម្ពុជា ដំណាក់កាលទី៣ (CCCA3) ក្រសួងបរិស្ថាន បានរៀបចំការប្រកួតគូរគំនូរ ស្តីពីការប្រែប្រួលអាកាសធាតុសម្រាប់កុមារ និងយុវជន ដើម្បីលើកកម្ពស់សមត្ថភាព និងការយល់ដឹងទាក់ទងនឹងការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ និងបង្កើនការចូលរួមបន្ថែមទៀតពីគ្រប់ភាគីពាក់ព័ន្ធ។ ក្នុងនោះ​ផ្ទាំង​គំនូរ​ចំនួន​៣០ផ្ទាំង ត្រូវ​ដាក់​ឱ្យ​បោះឆ្នោត​នៅ​លើ​ទំព័រហ្វេសប៊ុក​របស់ក្រសួងបរិស្ថាន ដើម្បីស្វែង​រក​ម្ចាស់​ជ័យលាភី។
បើតាម​ក្រសួងបរិស្ថាន ​ឆ្លងកាត់ការប្រកួតប្រជែងរយៈពេល ០២ខែកន្លងមក មានកុមារ និងយុវជនចំនួន៤៤៤រូប បានដាក់ពាក្យចូលរួម និងបានសម្រេចធ្វើការជ្រើសរើសផ្ទាំងគំនូរដែលលេចធ្លោចំនួន ៣០ផ្ទាំងដែលបានបំពេញលក្ខណៈវិនិច្ឆ័យសំខាន់ចំនួន ០៣ គឺទី១. រូបគំនូរគូរដោយដៃដែលទាក់ទងនឹងការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ ទី២. ភាពទាក់ទាញ និងគំនិតច្នៃប្រឌិតរបស់ផ្ទាំងគំនូរ និងទី៣. សេចក្តីអធិប្បាយរបស់រូបគំនូរ។
សម្រាប់ការ​ប្រកួតបន្ត​ទៀត​នេះ ផ្ទាំង​គំនូរ​ទាំង​៣០ នឹងត្រូវដាក់ប្រកួតលើគេហទំព័រហ្វេសប៊ុកផ្លូវការរបស់ក្រសួងបរិស្ថាន ដើម្បីជ្រើសរើសម្ចាស់ជ័យលាភី ដោយការបោះឆ្នោតនឹងចាប់ផ្ដើមពីពេលផ្សាយដំណឹងរហូតដល់ថ្ងៃទី១៨ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៣។
ស្នាដៃផ្ទាំងគំនូរដែលទទួលបានជ័យលាភីលេខ១ នឹង​ទទួលបានទឹកប្រាក់សរុប ១លានរៀល រួមជាមួយលិខិតសរសើរ, ជ័យលាភីលេខ២ ទទួលបានទឹកប្រាក់សរុប ៨០ម៉ឺនរៀល រួមជាមួយលិខិតសរសើរ និងជ័យលាភីលេខ៣ ទទួលបានទឹកប្រាក់សរុប ៦០ម៉ឺនរៀល រួមជាមួយលិខិតសរសើរ។