EDUHelp បង្កើតកិច្ចពិភាក្សាអំពីដំណើរការនៃកិច្ចប្រជុំកំពូលអាស៊ានលើកទី៤០ និង៤១
ភ្នំពេញ – នៅចុងសប្តាហ៍​នេះ ពោល​គឺនៅ​ថ្ងៃសៅរ៍ ទី២៤ ខែធ្នូ ឆ្នាំ​២០២២ EDUHelp នៃ The SEED Cambodia នឹង​រៀបចំកម្មវិធីកិច្ចពិភាក្សាមួយ ក្រោមប្រធានបទ “សមិទ្ធផល ក្រោយកិច្ចប្រជុំកំពូលអាស៊ានលើកទី៤០ និង៤១” នៅ​សាកលវិទ្យាល័យ​ជាតិ​គ្រប់គ្រង ក្នុងគោលបំណង លើកកម្ពស់ការយល់ដឹងអំពីដំណើរការ នៃកិច្ចប្រជុំកំពូលអាស៊ាន ទៅកាន់អ្នកចូលរួម ។
ក្រៅតែបញ្ជ្រាបចំណេះដឹងទៅកាន់យុវជនទូទៅ កិច្ចពិភាក្សា​នេះ​ក៏ផ្តោតសំខាន់ចំពោះនិស្សិតកំពុងរៀនជំនាញសិក្សាអន្តរជាតិ និងជំនាញពាក់ព័ន្ធផ្សេងទៀតអំពីលទ្ធផលក៏ដូចជាផ្លែផ្កាដែលសម្រេចបាននៅក្នុងកិច្ចប្រជុំកំពូល អាស៊ាន ក្នុងនាមកម្ពុជាជាប្រធានអាស៊ាន ឆ្នាំ២០២២។
បើតាម​ការ​បញ្ជាក់របស់​លោក ហ៊ុយ បញ្ញាវ័ន្ត ប្រធាន The SEED Cambodia ថា កិច្ច​ពិភាក្សា​ដែល​គ្រោង​ធ្វើ​នៅ​ចុងសប្តាហ៍​នេះ មានវាគ្មិន​​ចំនួន ៣រូប ដែល​សុទ្ធ​សឹង​តែ​ជាអ្នក​ជំនាញ​មាន​បទពិសោធន៍​យ៉ាង​ក្រាស់ក្រែល ក្នុង​វិស័យ​ការបរទេស និង​ទំនាក់ទំនង​អន្តរជាតិ និង​ជាពិសេស​ទៅ​លើ​កិច្ច​ប្រជុំ​អាស៊ាន នឹង​ចូលរួម ដោយ​ផ្តោត​ទៅ​លើ​ តើ​អ្វីគឺជា​ឱកាស និង​ឧបសគ្គ​សម្រាប់​កម្ពុជា​ក្នុង​នាមជា​ប្រធាន​អាស៊ាន? តើ​ការ​អញ្ជើញ​ផ្ទាល់​របស់​ប្រធានាធិបតី​សហរដ្ឋអាមេរិក​បានផ្តល់​អ្វីខ្លះ​មក​ដល់​កម្ពុជា? តើ​អាស៊ាន​គួរ​ឆ្លើយ​តប​យ៉ាង​ណា​ទៅ​លើ​ករណី​របស់មីយ៉ាន់ម៉ា? តើ​កម្ពុជា​គួរ​ធ្វើបែប​ណា​ទើប​អាចសម្រេច​បាន​នូវ​ការ​ធ្វើជា​ម្ចាស់ផ្ទះ​អគ្គលេខាធិការ​របស់ RCEP? ផ្លែផ្កា​ដែល​អាស៊ាន​សម្រេច​បាន​បន្ទាប់​ពី​កិច្ច​ប្រជុំ​កំពូលអាស៊ាន, ការ​ប្រកួត​ប្រជែង​គ្នា​រវាង​សហរដ្ឋអាមេរិក និង​ចិន នៅ​ក្នុង​តំបន់អាស៊ាន និង កិច្ច​ការ​បន្ត​សម្រាប់​ប្រធាន​ប្តូរ​អាស៊ាន​នៅ​ក្នុង​ឆ្នាំ​២០២៣។
គួរ​បញ្ជាក់ដែរថា ចាប់តាំងពីឆ្នាំ​២០២១មក EDUHelp បានរៀបចំ​វគ្គបណ្តុះបណ្តាល និង​កិច្ច​ពិភាក្សា​​ចំនួន ៤លើក​រួចមកហើយ ដោយ​ក្នុង​នោះលើក​ទី១ នៅចុងឆ្នាំ​២០២១ ក្រោម​ប្រធានបទ «Game Theory» ដោយ​បានអញ្ជើញ​វាគ្មិន លោក វរៈ ថានិត សាស្រ្តាចារ្យ នៃដេប៉ាតឺម៉ង់​សិក្សា​អន្តរជាតិ នៃ​សាកលវិទ្យាល័យ​ភូមិន្ទ​ភ្នំពេញ​មក​ធ្វើបទបង្ហាញ, លើកទី២ នៅ​ក្នុងឆ្នាំ​២០២២នេះ ក្រោម​ប្រធានបទ «រុស្ស៊ី​និង​អ៊ុយក្រែន» ដោយ​លោក ឆាយ ដេជគុណ អ្នក​វិភាគ​ជាន់ខ្ពស់ប្រចាំ The SEED, លើកទី៣ ក្រោម​ប្រធានបទ «កម្ពុជា​ជា​ប្រធាន​អាស៊ាន​ឆ្នាំ​២០២២» និងលើកទី៤ ក្រោម​ប្រធានបទ «អាថ៌កំបាំងក្រៅឆាក និង​បញ្ហាតំបន់» ដោយ​មាន​ការ​ចូលរួម​ជាវាគ្មិន​ពីលោក ពុយ គា និង​លោកបណ្ឌិត អ៊ុន ឃាង៕