យុវជនកម្ពុជា២រូប ឈ្នះ​ជ័យលាភីលេខ១ និង​លេខ៣ ក្នុងកម្មវិធីប្រកួតរូបថតយុវជនអាស៊ានឆ្នាំ២០២២
ភ្នំពេញ – យុវជនកម្ពុជាចំនួន ២រូបបាន​ជាប់ជ័យលាភីក្នុងកម្មវិធីការប្រកួតរូបថតដោយយុវជនអាស៊ាន ឆ្នាំ២០២២ ក្រោម​ប្រធានបទ «ការឯកភាពដើម្បីផលប្រយោជន៍ទៅវិញទៅមក» ។ ក្នុងនោះជ័យលាភីលេខ១ បានទៅលើ លោក អ៊ុំ ផានិត ជាយុវជន​កម្ពុជា, ជ័យលាភីលេខ២ បាន​ទៅ​លើ​លោក Pitchayawat Proongsak ជាយុវជនថៃ និងជ័យលាភីលេខ៣ បានទៅលើ កញ្ញា តាន បូរី ជាយុវជន​កម្ពុជា ខណៈជ័យលាភីខាងប្រជាប្រិយភាពបាន​ទៅ​លើលោក Jose Mari Israita ជាយុវជនជនជាតិហ្វីលីពីន។
ក្នុងនោះ​បេក្ខជនដែលជាប់ចំណាត់ថ្នាក់ជ័យលាភីលេខ១ ទទួលបានកាមេរ៉ា DSLR មួយគ្រឿង, កម្រងរូបថត ១, ពានរង្វាន់ (Token) ១, វិញ្ញាបនប័ត្រ ១ , សម្រាប់​ជ័យលាភីលេខ២ កាមេរ៉ា DSLR មួយគ្រឿង, កម្រងរូបថត ១, ពានរង្វាន់ (Token)  ១, វិញ្ញាបនប័ត្រ ១, ជ័យលាភីលេខ៣ ទទួលបាន កាមេរ៉ា DSLR មួយគ្រឿង, កម្រងរូបថត ១, ពានរង្វាន់ (Token)  ១, វិញ្ញាបនប័ត្រ ១, សម្រាប់រូបថត​ទទួលបាន​ប្រជាប្រិយភាព ទទួលបាន​ទឹកប្រាក់ ១០០០ដុល្លារ, កម្រងរូបថត ១ និងវិញ្ញាបនប័ត្រ ១ ។
សូម​បញ្ជាក់ថា កម្មវិធីប្រកួតប្រជែង​រូបថត​អាស៊ាន ជាព្រឹត្តិការណ៍​អម​មួយ​ក្នុង​ចំណោម​ព្រឹត្តិការណ៍​អម​ជា​ច្រើន​ទៀត​របស់​កម្ពុជា​ក្នុង​ឋានៈជា​ប្រធាន​អាស៊ាន​ផ្លាស់វេន​ឆ្នាំ​២០២២។ ការ​រៀបចំ​ឱ្យ​មានកម្មវិធី​ប្រកួត​ប្រជែង​រូបថត​នេះ បង្កើតឡើងក្នុងគោលបំណងចម្បងចំនួន៣ រួមមាន ១. ដើម្បីផ្តល់ឱ្យ ប្រទេសដែលជាសមាជិកអាស៊ាននូវឱកាសមួយដើម្បីចាប់យក និងចែករំលែកភាពពិតប្រាកដនៃវប្បធម៌ ជំនឿ និងការរួបរួមតាមរយៈរូបថត ២. ដើម្បីលើកទឹកចិត្ត និងផ្តល់សិទ្ធិ ដល់យុវជនអាស៊ាន ដែលមានទេពកោសល្យ ក្នុងការលើកកម្ពស់អត្តសញ្ញាណសមូហភាព និងទំនួលខុសត្រូវក្នុងសង្គម និង៣. ដើម្បីពង្រឹងគុណតម្លៃ និងការយល់ដឹងរបស់អាស៊ាន។
ជាមួយ​គ្នា​នេះ គេ​ក៏​រំពឹងដែរថា ការប្រកួតប្រជែងរូបថតយុវជនអាស៊ានឆ្នាំ ២០២២ នេះ នឹងផ្តល់ឱកាសដល់យុវជនដែលមកពីប្រទេសដែលជាសមាជិកអាស៊ាន ដើម្បីចូលរួមយ៉ាងសកម្មជាមួយគ្នា និងចែករំលែក និងស្វែងយល់ពីវប្បធម៌ចម្រុះរបស់ពួកគេ, បង្កើតបណ្តាញយុវជនដ៏រឹងមាំមួយនៅក្នុងប្រទេសដែលជាសមាជិកអាស៊ាន ដើម្បីរក្សាទំនាក់ទំនងសម្រាប់ការយល់ដឹង និងការចែករំលែកគ្នាទៅវិញទៅមក, ផ្តល់ឱកាសជំនាញដល់យុវជនអាស៊ាន មិនត្រឹមតែជំនាញបច្ចេកទេសទាក់ទងនឹងការថតរូបប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែក៏មានជំនាញសង្គមផងដែរ។ ក្នុងនោះ ការប្រកួតប្រជែងនេះ ក៏​នឹងរួមចំណែកដល់ការអនុវត្តសហគមន៍ សង្គម-វប្បធម៌អាស៊ាន (ASCC) ក្នុងការលើកកម្ពស់តម្លៃ ការយល់ដឹង និងអត្តសញ្ញាណអាស៊ាន៕