ភ្នំពេញ – យុវជនកម្ពុជាចំនួន ២រូបបានជាប់ជ័យលាភីក្នុងកម្មវិធីការប្រកួតរូបថតដោយយុវជនអាស៊ាន ឆ្នាំ២០២២ ក្រោមប្រធានបទ «ការឯកភាពដើម្បីផលប្រយោជន៍ទៅវិញទៅមក» ។ ក្នុងនោះជ័យលាភីលេខ១ បានទៅលើ លោក អ៊ុំ ផានិត ជាយុវជនកម្ពុជា, ជ័យលាភីលេខ២ បានទៅលើលោក Pitchayawat Proongsak ជាយុវជនថៃ និងជ័យលាភីលេខ៣ បានទៅលើ កញ្ញា តាន បូរី ជាយុវជនកម្ពុជា ខណៈជ័យលាភីខាងប្រជាប្រិយភាពបានទៅលើលោក Jose Mari Israita ជាយុវជនជនជាតិហ្វីលីពីន។
ក្នុងនោះបេក្ខជនដែលជាប់ចំណាត់ថ្នាក់ជ័យលាភីលេខ១ ទទួលបានកាមេរ៉ា DSLR មួយគ្រឿង, កម្រងរូបថត ១, ពានរង្វាន់ (Token) ១, វិញ្ញាបនប័ត្រ ១ , សម្រាប់ជ័យលាភីលេខ២ កាមេរ៉ា DSLR មួយគ្រឿង, កម្រងរូបថត ១, ពានរង្វាន់ (Token) ១, វិញ្ញាបនប័ត្រ ១, ជ័យលាភីលេខ៣ ទទួលបាន កាមេរ៉ា DSLR មួយគ្រឿង, កម្រងរូបថត ១, ពានរង្វាន់ (Token) ១, វិញ្ញាបនប័ត្រ ១, សម្រាប់រូបថតទទួលបានប្រជាប្រិយភាព ទទួលបានទឹកប្រាក់ ១០០០ដុល្លារ, កម្រងរូបថត ១ និងវិញ្ញាបនប័ត្រ ១ ។
សូមបញ្ជាក់ថា កម្មវិធីប្រកួតប្រជែងរូបថតអាស៊ាន ជាព្រឹត្តិការណ៍អមមួយក្នុងចំណោមព្រឹត្តិការណ៍អមជាច្រើនទៀតរបស់កម្ពុជាក្នុងឋានៈជាប្រធានអាស៊ានផ្លាស់វេនឆ្នាំ២០២២។ ការរៀបចំឱ្យមានកម្មវិធីប្រកួតប្រជែងរូបថតនេះ បង្កើតឡើងក្នុងគោលបំណងចម្បងចំនួន៣ រួមមាន ១. ដើម្បីផ្តល់ឱ្យ ប្រទេសដែលជាសមាជិកអាស៊ាននូវឱកាសមួយដើម្បីចាប់យក និងចែករំលែកភាពពិតប្រាកដនៃវប្បធម៌ ជំនឿ និងការរួបរួមតាមរយៈរូបថត ២. ដើម្បីលើកទឹកចិត្ត និងផ្តល់សិទ្ធិ ដល់យុវជនអាស៊ាន ដែលមានទេពកោសល្យ ក្នុងការលើកកម្ពស់អត្តសញ្ញាណសមូហភាព និងទំនួលខុសត្រូវក្នុងសង្គម និង៣. ដើម្បីពង្រឹងគុណតម្លៃ និងការយល់ដឹងរបស់អាស៊ាន។
ជាមួយគ្នានេះ គេក៏រំពឹងដែរថា ការប្រកួតប្រជែងរូបថតយុវជនអាស៊ានឆ្នាំ ២០២២ នេះ នឹងផ្តល់ឱកាសដល់យុវជនដែលមកពីប្រទេសដែលជាសមាជិកអាស៊ាន ដើម្បីចូលរួមយ៉ាងសកម្មជាមួយគ្នា និងចែករំលែក និងស្វែងយល់ពីវប្បធម៌ចម្រុះរបស់ពួកគេ, បង្កើតបណ្តាញយុវជនដ៏រឹងមាំមួយនៅក្នុងប្រទេសដែលជាសមាជិកអាស៊ាន ដើម្បីរក្សាទំនាក់ទំនងសម្រាប់ការយល់ដឹង និងការចែករំលែកគ្នាទៅវិញទៅមក, ផ្តល់ឱកាសជំនាញដល់យុវជនអាស៊ាន មិនត្រឹមតែជំនាញបច្ចេកទេសទាក់ទងនឹងការថតរូបប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែក៏មានជំនាញសង្គមផងដែរ។ ក្នុងនោះ ការប្រកួតប្រជែងនេះ ក៏នឹងរួមចំណែកដល់ការអនុវត្តសហគមន៍ សង្គម-វប្បធម៌អាស៊ាន (ASCC) ក្នុងការលើកកម្ពស់តម្លៃ ការយល់ដឹង និងអត្តសញ្ញាណអាស៊ាន៕
រដ្ឋមន្រ្តីអប់រំផ្តល់អាហារូបករណ៍ ១០០% នៅវិទ្យាស្ថានគរុកោសល្យបាត់ដំបង ជូនដល់កូនៗរបស់វីរៈកងទ័ពកម្ពុជា
វិទ្យាស្ថានគរុកោសល្យបាត់ដំបង បានប្រកាសជូនដំណឹងដល់ក្រុមគ្រួសារវីរៈកងទ័ពកម្ពុជា ដែលបានពលីជីវិតក្នុងបុព្វហេតុការពារបុរណភាពទឹកដីថា វិទ្យាស្ថានបានសម្រេចផ្តល់ជូនអាហារូបករណ៍ ១០០%