ភ្នំពេញ – បច្ចុប្បន្ននេះ ទូទាំងពិភពលោកមានបញ្ហាមួយគឺ សិស្សមួយចំនួនទៅសាលារៀន ប៉ុន្តែអត់ចេះអាន អត់ចេះសរសេរភាសាចាតិរបស់ខ្លួនឯងច្បាស់ ដោយសារបច្ចេកវិទ្យាផង ហ្វេសប៊ុកផង ហ្គេមផង ដែលវាធ្វើឱ្យប៉ះពាល់ដល់ការសិក្សានៅកម្រិតមធ្យមសិក្សា ។ ដើម្បីឆ្លើយតបបញ្ហានេះ ការបណ្ដុះបណ្ដាលគ្រូ ជាគន្លឹះសំខាន់ដើម្បីជួយឱ្យសិស្សចេះអាន និងចេះសរសេរ។ នេះបើតាមប្រសាសន៍លើកឡើងរបស់ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា។
បើតាមឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តី ការបណ្ដុះបណ្ដាលគ្រូ សំខាន់ណាស់ដើម្បីជួយឱ្យសិស្សចេះអាន និងចេះសរសេរ ក្នុងនោះក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានរៀបចំវិធីសាស្រ្តបង្រៀនមួយដែលថ្មី ហៅថា គរុកោសល្យរចនាសម្ព័ន្ធ (Structure pedagogy) មានន័យថា នៅក្នុងការបង្រៀនសិស្ស ប្រសិនបើចង់ក្លាយជាគ្រូល្អ គ្រូចាំបាច់ត្រូវអានកញ្ចប់អំណានដំបូង។ កញ្ចប់អំណានដំបូងដើម្បីបង្រៀនសិស្សមានចំនួន៧ជំហាន គឺត្រូវដឹងថា តើមានជំហានប៉ុន្មានឱ្យសិស្សស្គាល់សូរ? ស្គាល់តួអក្សរ? ចេះប្រកប? រួចហើយឱ្យសិស្សចេះបង្កើតល្បះដោយខ្លួនឯង សរសេរដោយខ្លួនឯង ចេះអានល្បះ និងចេះសរសេររឿងខ្លីៗ ។
“លោកគ្រូ អ្នកគ្រូជំនាន់មុនគិតថា ទាល់តែបង្រៀន ២០ ឬ៣០ឆ្នាំ បានមានបទពិដោធន៍បង្រៀនបាន ប៉ុន្តែឥឡូវនេះ គ្រូបង្រៀនតែ៥ឆ្នាំ អាចក្លាយជាគ្រូបង្រៀនល្អបាន”
តាមប្រសាសន៍លើកឡើងរបស់ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ ការរៀនតែក្នុងថ្នាក់ និងរៀនតែក្នុងសៀវភៅគោល ក៏សិស្សអត់ចេះច្បាស់ដែរ ។ ដូច្នេះនៅពេលដែលរៀនតាមសៀវភៅគោលហើយ ត្រូវអានសៀវភៅផ្សេងទៀត ដើម្បីលើកកម្ពស់ឱ្យសិស្សចេះ សិស្សចង់អាន ហើយត្រូវមានមួយម៉ោងក្នុងមួយសប្ដាហ៍អានក្នុងបណ្ណាល័យ ដែលជាវិធីសាស្រ្តបង្រៀនបែបប្រកប។ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យបន្តថា នៅពេល ចប់ជំហានទី៧ ហៅថា វិទ្យាសាស្រ្តសរុប មានន័យថា សិស្សស្គាល់ពាក្យ ចេះអាន ដោយឃើញរូបភាពស្គាល់តែម្ដង ។ នេះជាវិធីមួយដែលរៀនពេញលេញ ហើយអាចយកទៅរៀនភាសាអ្វីក៏បាន។
យ៉ាងណាក៏ដោយបើតាមឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន នៅពេលដែលយើងអាចបណ្ដុះបណ្ដាលឱ្យមានគ្រូល្អហើយ នោះកម្ពុជានឹងអាចផ្ដល់ការអប់រំមួយដែលមានគុណភាព ដោយសិស្សចេះទាំងអស់ មិនថាចេះអាន ចេះសរសេរ ហើយអាចរៀនចប់ទៅកម្រិតខ្ពស់ ។ ជាមួយគ្នានេះ ក៏ជួយឱ្យប្រព័ន្ធអប់រំមានប្រសិទ្ធភាពកាត់បន្ថយអត្រាត្រួតថ្នាក់ពី៧ភាគរយទៅ០ភាគរយ និងអត្រាបោះបង់ការសិក្សាពី៧ភាគរយទៅ០ភាគរយ៕