ភ្នំពេញ – លោក យក់ ស៊ីលឿន ជានាយករង និងគ្រូបង្រៀនមុខវិជ្ជា អក្សរសាស្រ្តខ្មែរ វិទ្យាល័យហ៊ុនសែន ឈើតុំ ខេត្តពោធិ៍សាត់ ត្រូវបានគណៈកម្មការប្រកាសជាប់ជ័យលាភីជាគ្រូបង្រៀនសិស្សឱ្យទទួលបានពិន្ទុខ្ពស់ជាងគេ ក្នុងចំណោមបុគ្គលិកអប់រំចំនួន ១១ រូប កាលពីទិវាគ្រូបង្រៀន៥តុលា កន្លងទៅនេះ ដោយលោកក៏បានទទួលគ្រឿងឥស្សរិយយសមុនីសារាភ័ណ្ឌ ថ្នាក់ធិបឌិន្ទ ពីឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា។
លោក យក់ ស៊ីលឿន បានសម្តែងនូវមោទនភាព ចំពោះការលះបង់ទាំងកម្លាំងកាយ កម្លាំងចិត្តរបស់លោកក្នុងការបង្រៀនសិស្សរហូតពួកគេទទួលបានពិន្ទុខ្ពស់ជាងគេ ក្នុងការប្រឡងសិស្សពូកែកន្លងមក។ បើតាមលោក ស៊ីលឿន មុខវិជ្ជាអក្សរសាស្រ្តខ្មែរ សម្រាប់ការប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ ក្រសួងតម្រូវឱ្យមានវិញ្ញាសាតែមួយមុខ គឺការសរសេរសំណេរតែងសេចក្ដី។ លោកថា ដើម្បីឱ្យសិស្សពូកែតែងសេចក្តី រាល់ការបង្រៀនរបស់លោកគ្រូ គឺត្រូវតែពង្រឹងឱ្យសិស្សចេះអានរឿងអក្សរសិល្ប៍ក្នុងកម្មវិធីសិក្សារបស់ក្រសួងអប់រំឱ្យបានច្រើន។
លើសពីនេះ ក៏ត្រូវបង្រៀនសិស្សពីគំនិតសំខាន់ៗក្នុងការសរសេរសំណេរតែងសេចក្ដី ដូចជា តើសរសេរបែបម៉េចដើម្បីទទួលបានពិន្ទុល្អ ? ហើយត្រូវយកចិត្តទុកដាក់អនុវត្តប្រឡងជាប្រចាំខែផង ប្រឡងផ្ទាល់ផង ដើម្បីដឹងថា សមត្ថភាពនៃការបង្ហាញពីគំនិតរបស់សិស្សមានប៉ុណ្ណា។
លោកគ្រូ យក់ ស៊ីលឿន
“ក្នុងនាមខ្ញុំជាគណៈគ្រប់គ្រងក៏ដូចជាគ្រូបង្រៀនមានសេចក្ដីសោមនស្សយ៉ាងក្រៃលែង ចំពោះលទ្ធផលនៃការបង្រៀនរបស់ខ្ញុំបាទ ក៏ដូចជាការពង្រឹងសមត្ថភាពរបស់សិស្សានុសិស្ស ជាទំពាំងស្នងឬស្សី ដើម្បីទទួលបានចំណាត់ថ្នាក់ពិតប្រាកដ និងទទួលបានការងារនៅថ្ងៃអនាគត ជាពិសេសជួយឱ្យប្រទេសជាតិមានការអភិវឌ្ឍទៅមុខ ”
គ្រូបង្រៀនឆ្នើមមុខវិជ្ជាអក្សរសាស្រ្តខ្មែររូបនេះ បញ្ជាក់បន្ថែមថា ខណៈជិតដល់ថ្ងៃប្រឡងបាក់ឌុបខាងមុខនេះ លោកនៅតែបន្តអនុវត្តនូវវិធីសាស្រ្តបង្រៀន ជំរុញសិស្សអានរឿងឱ្យចាំច្បាស់ពីសមកម្មភាពតួអង្គនៅក្នុងរឿង និងឱ្យសិស្សយល់ច្បាស់ថា សកម្មភាពតួអង្គនៅក្នុងអក្សរសិល្ប៍ឆ្លុះបញ្ចាំពីបញ្ហាសង្គមអ្វីខ្លះ? ដើម្បីអាចជួយឱ្យសិស្សប្រឡងជាប់។
ជាមួយគ្នានេះ លោក យក់ ស៊ីលឿន ក៏បានសូមណូមពរ និងលើកទឹកចិត្តដល់សិស្សានុសិស្សទាំងអស់យកចិត្តទុកដាក់សិក្សារៀនសូត្រ ជាពិសេសត្រូវដឹងពីតម្លៃនិងកាតព្វកិច្ចរបស់ខ្លួនថា តើត្រូវអនុវត្តគោលជំហបែបណាដើម្បីប្រឡងជាប់សញ្ញាបត្របាក់ឌុប និងអាចបន្តសិក្សានៅសាកលវិទ្យាល័យបាននៅថ្ងៃខាងមុខ៕