ភ្នំពេញ ៖ ជាការចូលរួមអបអរសាទរនៅក្នុងឱកាសនារដូវបុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌប្រពៃណីជាតិខ្មែរ និងជាការចូលរួមថែរក្សាវប្បធម៌ អរិយធម៌ និងប្រពៃណីជាតិ ជាពិសេសជំរុញឱ្យយុវជនខ្មែរបង្កើនសាមគ្គីភាពប្រកបដោយភាពរីករាយ និងស្និទ្ធស្នាល រួមជាមួយនឹងការបង្កើតនូវអនុស្សាវរីយ៍ដ៏ល្អ សហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជា (ស.ស.យ.ក) បានរៀបចំបង្កើតព្រឹត្តិការណ៍ដ៏អស្ចារ្យ ដែលមានឈ្មោះថា «តោះ…! ទៅវេចអន្សមរួមគ្នា» នៅអគារខេមរានី នៅថ្ងៃទី១៥ ទី១៧-១៨ ដែលសាធារណៈជនទូទៅទាំងអស់អាចចូលរួមបានដោយសេរី។
ព្រឹត្តិការណ៍ដ៏អស្ចារ្យដែលរៀបចំឡើងនៅក្នុងអគារខេមរានី នាថ្ងៃទី១៥ ថ្ងៃទី១៧-១៨ នឹងប្រព្រឹត្តទៅចាប់ពីម៉ោង៩ព្រឹករហូតដល់ម៉ោង៤ល្ងាច ក្រោមការអញ្ជើញចូលរួមពីសំណាក់ថ្នាក់ដឹកនាំសហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជា រួមជាមួយសមាជិកជាច្រើននាក់ ក៏ដូចជាអ្នកជំនាញផ្នែកវេចនំខ្មែរ ជាពិសេសវេចនំអន្សម ដែលជាប្រធានបទចម្បងនៅក្នុងព្រឹត្តិការណ៍។
នៅក្នុងព្រឹត្តិការណ៍ដែលនឹងប្រព្រឹត្តទៅរយៈពេល៣ថ្ងៃនេះ ក្រៅពីមានការរៀបចំជាស្តង់សម្រាប់អង្គុយវេចនំបែបខ្មែររួមគ្នាប្រកបដោយភាពស្និទ្ធស្នាល ក៏មានការរៀបចំទីកន្លែងសម្រាប់ចម្អិន និងកន្លែងសម្រាប់ដាក់តាំងបង្ហាញនំខ្មែរជាច្រើន ដោយអ្នកចូលរួមក៏អាចទទួលទាន ភ្លក្សរសជាតិដ៏ឈ្ងុយឆ្ងាញ់រួមគ្នាដោយសេរីផងដែរ។
គួរបញ្ជាក់ផងដែរថា នាពេលបច្ចុប្បន្ននេះ គេសង្កេតឃើញថា ប្រជាជនដែលកំពុងរស់នៅទីក្រុង មិនប្រមូលផ្តុំគ្នាវេចនំខ្មែរដូចប្រជាជនដែលរស់នៅតាមបណ្តាខេត្ត និងតាមមូលដ្ឋាននោះទេ។ ជំនួសឱ្យការវេចខ្ចប់ ពួកគាត់តែងស្វែងរកទិញនំខ្មែរដែលត្រូវបានវេចខ្ចប់ស្រាប់រាល់ពេលមានតម្រូវការពិសា និងសម្រាប់ប្រើប្រាស់ក្នុងពិធីបុណ្យផ្សេងៗ។
កត្តាចម្បង ដែលធ្វើឱ្យប្រជាជនកំពុងរស់នៅទីក្រុង និងទីប្រជុំជន ពុំសូវចាប់អារម្មណ៍លើការវេចនំអន្សម និងនំខ្មែរដទៃទៀត គឺកាតព្វកិច្ចបំពេញភារកិច្ចការងាររៀងៗខ្លួន និងការប្រកបរបរចិញ្ចឹមជីវិតប្រចាំថ្ងៃ ខណៈដែលដំណើរការនៃការធ្វើនំអន្សម និងនំខ្មែរផ្សេងៗទៀត ទាមទារការតាំងចិត្ត ភាពអត់ធ្មត់ខ្ពស់ និងពេលវេលាច្រើន រាប់តាំងពីដំណាក់កាលនៃការហែក និងហាលស្លឹកចេក លាង និងទុកអង្ករដំណើបឱ្យស្ងួត រៀបចំវេច ការចង និងដំណាក់កាលចុងក្រោយគឺស្ងោរ ឬចំហុយ ឬដុត ឬបំពង ដែលតម្រូវឱ្យអ្នកចម្អិនត្រូវមើលភ្លើងឱ្យបានដិតដល់ ប្រែនំទៅមកៗ និងត្រូវចំណាយពេលច្រើនម៉ោងដើម្បីឱ្យនំឆ្អិនបានល្អ។
ដោយមើលឃើញចំណុចទាំងនេះ សហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជា (ស.ស.យ.ក) បានរៀបចំបង្កើតព្រឹត្តិការណ៍ «តោះ…!ទៅវេចអន្សមរួមគ្នា» ដើម្បីជំរុញឱ្យយុវជន ក៏ដូចជាមហាជនខ្មែរទូទៅមានឱកាសបានជួបជុំគ្នា បង្កើនមិត្តភាព សាមគ្គីភាព និងបង្វែរការចាប់អារម្មណ៍មកលើការចម្អិន និងការវេចនំអន្សម ដោយបង្កើតបរិយាកាសរីករាយ រំលឹកអនុស្សាវរីយ៍ជាមួយក្រុមគ្រួសារ ញាតិសណ្តាន និងមិត្តភក្តិ ផ្សារភ្ជាប់ក្តីស្រឡាញ់ទៅនឹងប្រពៃណីខ្មែរ បង្ហាញនូវវប្បធម៌នៃការចែករំលែក ការស្រឡាញ់រាប់អាន និងចេះជួយយកអាសារទុក្ខធុរៈគ្នាទៅវិញទៅមក ដើម្បីសម្រេចគោលដៅរួម។
ក្រៅពីនេះ តាមរយៈព្រឹត្តិការណ៍ «តោះ…! ទៅវេចអន្សមរួមគ្នា» ក៏ជាវេទិកាផ្តល់នូវចំណេះដឹងដល់អ្នកចូលរួមស្វែងយល់បន្ថែមអំពីនំខ្មែរ និងដំណើរការនៃការវេចនំ ការចម្អិននំខ្មែរ ដែលដូនតាយើងបានបន្សល់ទុក និងបំផុសស្មារតីដល់ប្រជាជនខ្មែរ ជាពិសេសយុវជន ឱ្យយកចិត្តទុកដាក់ចូលរួមបន្តថែរក្សាប្រពៃណីទំនៀមទម្លាប់ដែលដូនតាបានបន្សល់ទុក ហើយថែមទាំងបានផ្ដល់ឱកាសឱ្យអាជីវករ និងពាណិជ្ជករធុនតូចអាចតាំងបង្ហាញពីម្ហូបអាហារដែលពាក់ព័ន្ធនឹងនំអន្សម រួមទាំងប្រភេទនំខ្មែរផ្សេងៗទៀតដែលជាផលិតផលអាហារផ្ទាល់ខ្លួន។
សូមទទួលយកនូវភាពរីករាយ ដោយការចូលរួមនៅក្នុងព្រឹត្តិការណ៍ «តោះ…! ទៅវេចអន្សមរួមគ្នា» ដើម្បីបង្កើនភាពស្និទ្ធស្នាល សាមគ្គីភាព និងទទួលបានចំណេះដឹងបន្ថែម ជាពិសេសចូលរួមថែរក្សាប្រពៃណីវប្បធម៌ទាំងអស់គ្នា៕