ទីប្រឹក្សាជាន់ខ្ពស់ក្រសួងសុខាភិបាល ៖ បន្ទប់បំបៅដោះកូននៅកន្លែងធ្វើការ គាំទ្រស្រ្តីយកឈ្នះឧបសគ្គនានាដែលប្រឈមក្នុងការបំបៅកូនដោយទឹកដោះម្ដាយ
ភ្នំពេញ – ការបំបៅកូនដោយទឹកដោះម្តាយ គឺជាមធ្យោបាយបង្កើតចំណងមេត្រីភាពរវាងម្តាយ និងកុមារ ដែលវាពិតជាមានសារៈសំខាន់សម្រាប់ការអភិវឌ្ឍ និងការលូតលាស់របស់កុមារនៅដំណាក់កាលដំបូងនៃជីវិតរបស់ពួកគេ ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ បន្ទប់សម្រាប់បំបៅដោះកូននៅកន្លែងធ្វើការ អាចជួយគាំទ្រឱ្យម្តាយយកឈ្នះឧបសគ្គនានាដែលប្រឈមក្នុងការបំបៅកូនដោយទឹកដោះម្តាយបាន។ នេះបើតាមប្រសាសន៍លើកឡើងរបស់លោកជំទាវសាស្រ្តាចារ្យ ទុង រដ្ឋាវី ទីប្រឹក្សាជាន់ខ្ពស់ក្រសួងសុខាភិបាល នៅ​ក្នុងពិធីសម្ភោធដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការនូវបន្ទប់បំបៅដោះកូននៅក្នុងក្រសួងឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្របច្ចេកវិទ្យា និងនិវានុវត្តន៍ កាលពីពេលថ្មីៗនេះ។
លោក ហ៊ូ ក្រើន តំណាងអង្គការហេឡែនខេលល័រ មានប្រសាសន៍ផងដែរថា ការរៀបចំបន្ទប់បំបៅដោះកូន គឺជាផ្នែកមួយដ៏សំខាន់សម្រាប់គម្រោងលើកកម្ពស់អាហារូបត្ថម្ភ និងការចិញ្ចឹមទារក និងកុមារនៅកន្លែងធ្វើការ ដោយ​ក្នុងនោះ ទី១ វា​បាន​បង្កបរិយាកាសងាយស្រួលដល់បុគ្គលិកស្ត្រីអាចបន្តបំបៅដោះកូនតទៅទៀតបន្ទាប់ពីត្រឡប់មកធ្វើការវិញ, ទី២ ផ្ដល់លទ្ធភាពដល់ស្ត្រីមានកន្លែងច្របាច់ ឬបូមទឹកដោះរក្សាទុកដើម្បីបំបៅកូន, ទី៣ មានបន្ទប់ និងសម្ភារៈអប់រំសម្រាប់ម្តាយអានដើម្បីស្វែងយល់ពីអត្ថប្រយោជន៍ នៃទឹកដោះម្តាយ អាហារូបត្ថម្ភ ការចិញ្ចឹមទារក និងកុមារ, និងទី៤ បង្កើនការអនុវត្តន៍ល្អៗនៅកន្លែងការងារ។