ភ្នំពេញ – ការបំបៅកូនដោយទឹកដោះម្តាយ គឺជាមធ្យោបាយបង្កើតចំណងមេត្រីភាពរវាងម្តាយ និងកុមារ ដែលវាពិតជាមានសារៈសំខាន់សម្រាប់ការអភិវឌ្ឍ និងការលូតលាស់របស់កុមារនៅដំណាក់កាលដំបូងនៃជីវិតរបស់ពួកគេ ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ បន្ទប់សម្រាប់បំបៅដោះកូននៅកន្លែងធ្វើការ អាចជួយគាំទ្រឱ្យម្តាយយកឈ្នះឧបសគ្គនានាដែលប្រឈមក្នុងការបំបៅកូនដោយទឹកដោះម្តាយបាន។ នេះបើតាមប្រសាសន៍លើកឡើងរបស់លោកជំទាវសាស្រ្តាចារ្យ ទុង រដ្ឋាវី ទីប្រឹក្សាជាន់ខ្ពស់ក្រសួងសុខាភិបាល នៅក្នុងពិធីសម្ភោធដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការនូវបន្ទប់បំបៅដោះកូននៅក្នុងក្រសួងឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្របច្ចេកវិទ្យា និងនិវានុវត្តន៍ កាលពីពេលថ្មីៗនេះ។
លោកជំទាវសាស្រ្តចារ្យ ទុង រដ្ឋាវី មានប្រសាសន៍បន្ថែមថា សព្វថ្ងៃនេះ ស្ត្រី និងនិយោជិត ចំណាយពេលវេលាភាគច្រើនរបស់ពួកគេនៅកន្លែងធ្វើការ។ ដោយហេតុនេះ កន្លែងធ្វើការបានក្លាយទៅជាតួអង្គសំខាន់សម្រាប់អាហារូបត្ថម្ភ និងសុខភាពរបស់មាតា និងកុមារ និងសម្រាប់និយោជិតទូទៅ។
ទីប្រឹក្សាជាន់ខ្ពស់ក្រសួងសុខាភិបាល បន្តថា ការបង្កើតឱ្យមានបន្ទប់បំបៅដោះកូននៅកន្លែងធ្វើការក៏ផ្ដល់ផលប្រយោជន៍ដល់ការវិនិយោគផងដែរ ដោយសារម្តាយ ស្ត្រី និងនិយោជិតមានសុខភាពល្អ និងភាពរីករាយជាងមុន កាត់បន្ថយការផ្លាស់ប្តូរនិយោជិតញឹកញាប់។ លើសពីនេះ ជួយឱ្យនិយោជកចំណាយតិចលើការជ្រើសរើសបុគ្គលិកថ្មីមកជំនួស និងចំណាយលើការបណ្តុះបណ្តាលដល់បុគ្គលិកថ្មី កាត់បន្ថយអត្រាអវត្តមានការងារ បង្កើនក្រមសីលធម៌ និងផលិតភាពការងារ ជួយធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនូវសុខភាព និងសុខុមាលភាពរបស់និយោជិតទៀតផង។
លោកជំទាវសាស្រ្តចារ្យ ទុង រដ្ឋាវី
“បន្ទប់សម្រាប់បំបៅដោះកូន ពុំមែនផ្ដល់ប្រយោជន៍សម្រាប់តែបុគ្គលិកជាស្ត្រី ឬម្តាយប៉ុណ្ណោះទេ វាថែមទាំងផ្តល់នូវសុខភាព និងការអភិវឌ្ឍន៍សម្រាប់កុមារ ដោយអនុញ្ញាតឱ្យម្ដាយអាចបំបៅកូនដោយទឹកដោះម្តាយតែមួយមុខគត់ និងបន្តបំបៅកូនដោយទឹកដោះម្តាយព្រមទាំងផ្តល់អត្ថប្រយោជន៍ដល់និយោជក និងក្រុមការងារទាំងមូលទៀតផងដែរ”
លោក ហ៊ូ ក្រើន តំណាងអង្គការហេឡែនខេលល័រ មានប្រសាសន៍ផងដែរថា ការរៀបចំបន្ទប់បំបៅដោះកូន គឺជាផ្នែកមួយដ៏សំខាន់សម្រាប់គម្រោងលើកកម្ពស់អាហារូបត្ថម្ភ និងការចិញ្ចឹមទារក និងកុមារនៅកន្លែងធ្វើការ ដោយក្នុងនោះ ទី១ វាបានបង្កបរិយាកាសងាយស្រួលដល់បុគ្គលិកស្ត្រីអាចបន្តបំបៅដោះកូនតទៅទៀតបន្ទាប់ពីត្រឡប់មកធ្វើការវិញ, ទី២ ផ្ដល់លទ្ធភាពដល់ស្ត្រីមានកន្លែងច្របាច់ ឬបូមទឹកដោះរក្សាទុកដើម្បីបំបៅកូន, ទី៣ មានបន្ទប់ និងសម្ភារៈអប់រំសម្រាប់ម្តាយអានដើម្បីស្វែងយល់ពីអត្ថប្រយោជន៍ នៃទឹកដោះម្តាយ អាហារូបត្ថម្ភ ការចិញ្ចឹមទារក និងកុមារ, និងទី៤ បង្កើនការអនុវត្តន៍ល្អៗនៅកន្លែងការងារ។
លោក ហ៊ូ ក្រើន
“ការបំបៅដោះកូនដោយទឹកដោះម្តាយពិតជាបានរួមចំណែកកាត់បន្ថយអត្រាមរណៈភាពរបស់មាតា ទារក និងកុមារ និងជួយឱ្យកុមារមានសុខភាពល្អ មានប្រាជ្ញាឆ្លាតវាងវៃ ហើយកម្ពុជាប្ដេជ្ញាចិត្តក្នុងការបង្កើនអត្រាការបំបៅកូនដោយទឹកដោះម្តាយតែមួយមុខគត់សម្រាប់ទារក និងកុមារអាយុពីសូន្យ ដល់៦ខែ ឱ្យបានដល់អត្រា ៨៥% នៅឆ្នាំ២០៣០”
គួរជម្រាបជូនថា ដើម្បីចូលរួមអនុវត្តការប្ដេជ្ញាចិត្តរបស់កម្ពុជាក្នុងការសម្រេចបានអត្រាការបំបៅកូនដោយទឹកដោះម្តាយតែមួយមុខគត់សម្រាប់ទារក និងកុមារអាយុពីសូន្យ ដល់ ៦ខែ ឱ្យបាន ៨៥% នៅត្រឹមឆ្នាំ២០៣០, អង្គការ ហេឡែន ខេលល័រ ក្រោមជំនួយរបស់គម្រោង GIZ MUSEFO សហការជាមួយក្រសួង ស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធ អង្គការសង្គមស៊ីវិល ទីភ្នាក់ងារអង្គការសហប្រជាជាតិ និងដៃគូឯកជនកំពុងរៀបចំដំណើរការសាកល្បងការអនុវត្តគម្រោងលើកកម្ពស់អាហារូបត្ថម្ភនិងការចិញ្ចឹមទារកនិងកុមារ នៅតាមរោងចក្រសហគ្រាសនិងកន្លែងធ្វើការ។ គម្រោងនេះនឹងផ្តល់ជាវេទិកាមួយដល់ស្ត្រីដើម្បីពួកគេមានឱកាសចូលរួមក្នុងកម្មវិធីសំខាន់ផ្សេងៗដូចជាការអប់រំអាហារូបត្ថម្ភ និងអនាម័យ ការអប់រំការចិញ្ចឹមទារកនិងកុមារ ការប្រឹក្សាលើរបបអាហារ និងសុខភាពរបស់ស្ត្រី និងច្បាប់ការងារ៕