បាត់ដំបង – សាលាបឋមសិក្សា ២ធ្នូ បានប្រារព្ធពិធីប្រកាសដាក់ជាសាលាគំរូអំណាន និងគណិតវិទ្យាថ្នាក់ដំបូង និងពិធីសម្ពោធការថតវីដេអូការបង្រៀនគណិតវិទ្យាថ្នាក់ដំបូងក្រោមអធិបតីភាពរបស់ឯកឧត្ដមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា។
ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានឱ្យដឹងថា ពិធីនេះមានគោលបំណងជំរុញសាលាបឋមសិក្សាឱ្យខិតខំពង្រឹង និងពង្រីកវិធីសាស្ត្របង្រៀន និងរៀននៅក្នុងសាលារៀន និងជួយដល់សាលារៀនដទៃទៀតតាមរយៈការផលិតជាវីដេអូ និងសម្ភារៈរៀន និងបង្រៀន ការធ្វើថ្នាក់និទស្សន៍ ការប្រជុំបច្ចេកទេស ការផ្ដល់ប្រឹក្សាគរុកោសល្យ និងទស្សនកិច្ចសិក្សាឆ្ពោះទៅលើកកម្ពស់គុណភាពរៀន និងបង្រៀនប្រកបដោយគុណភាព និងប្រសិទ្ធភាព។
ទន្ទឹមគ្នានេះ ការរៀបចំការផលិតវីដេអូស្តីពីការបង្រៀនគណិតវិទ្យាថ្នាក់ដំបូង ដើម្បីជួយជាមូលដ្ឋានដល់សាលារៀន ដែលមិនទាន់បានទទួលការបំប៉នកញ្ចប់សម្ភារៈគណិតវិទ្យាថ្នាក់ដំបូង និងជាជម្រើសបន្ថែមទៀតសម្រាប់គ្រូបង្រៀនក្នុងការអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពរបស់ខ្លួន។
គួរបញ្ជាក់ដែរថា ការរៀបចំសម្ភារៈបង្រៀនគណិតវិទ្យាសម្បូរបែប ដើម្បីឱ្យសិស្សអាចយល់ពីប្បញ្ញត្តិបានច្បាស់លាស់ ដោយរៀបចំជាឌីជីថលដែលមានរូបភាពច្បាស់លាស់ និងងាយស្រួលសម្រាប់គ្រូបង្រៀនក្នុងការអនុវត្ត៕