អ្នកជំនាញ ៖ បញ្ហាសុវត្ថិភាពចំណីអាហារនៅកម្ពុជាជាកង្វល់រួមសម្រាប់ទាំងអស់គ្នា
ភ្នំពេញ – អ្នកជំនាញសុខភាពសាធារណៈ និងមន្ត្រីជំនាញមកស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធបានចាត់ទុកបញ្ហាសុវត្ថិភាពចំណីអាហារនៅកម្ពុជា ជាកង្វល់រួមរបស់ភាគីពាក់ព័ន្ធ ដែលត្រូវយកចិត្តទុ​ក​ដា​ក់​​ដើម្បីលើកកម្ពស់សុខភាពសាធារណៈឱ្យប្រសើរឡើងសម្រាប់ទាំងអស់គ្នាចាប់ពីឆ្នាំ២០២២ តទៅ​ ។ ការបង្ហាញចំណាប់អារម្មណ៍នេះ នៅក្នុងវេទិកាពិភាក្សាស្តីពីសុវត្ថិភាពចំណីអាហារ រៀបចំឡើងនៅសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទកសិកម្មចំការដូង នាព្រឹកថ្ងៃពុធម្សិលមិញ។
ឯកឧត្តម សុខ ស៊ីឡូ អគ្គលេខាធិការក្រុមប្រឹក្សាស្តារអភិវឌ្ឍន៍វិស័យកសិកម្មនិងជនបទ នៃទីស្តីការគណៈរដ្ឋមន្ត្រី មានប្រសាសន៍ថា អាហារគ្មានសុវត្ថិភាពបានបង្កការគំរាមកំហែងដល់សុខភាពជាសាកល ព្រមទាំង​បង្កគ្រោះថ្នាក់ដល់មនុស្សគ្រប់រូប។
ឯកឧត្តម សុខ ស៊ីឡូ មានប្រសាសន៍បន្តថា ទារក កុមារតូច ស្ត្រីមានផ្ទៃពោះ មនុស្សចាស់ និងអ្នកមានជំងឺផ្សេងៗ គឺងាយរងគ្រោះជាមួយនឹងបញ្ហាសុវត្ថិភាពម្ហូបអាហារ។ ចំណីអាហារគ្មានសុវត្ថិភាពបានបង្កើតវដ្តដ៏កាចសាហាវនៃជំងឺរាករូសនិងកង្វះអាហារូបត្ថម្ភ ដែលគំរាមកំហែងដល់ស្ថានភាពអាហារូបត្ថម្ភរបស់អ្នកដែលងាយរងគ្រោះបំផុត។
ទន្ទឹមគ្នានេះដែរលោកកឱសថការី អាង ហ៊ុកស្រ៊ុន ប្រធានការិយាល័យសុវត្ថិភាពចំណីអាហារនៃនាយកដ្ឋានឱសថ ចំណីអាហារ បរិក្ខារពេទ្យ និងគ្រឿងសម្អាងរបស់ក្រសួងសុខាភិបាល មានប្រសាសន៍ថា ចំណីអាហារគ្មានសុវត្ថិភាព និងគ្មានប្រភពច្បាស់លាស់បង្ករផលប៉ះពាល់យ៉ាងខ្លាំងដល់សុខភាពអ្នកប្រើប្រាស់។
លោកបានបញ្ជាក់ថា ចាប់តាំងពីឆ្នាំ២០១៥ ដល់ឆ្នាំ២០២១ មានមនុស្ស ១១៩នាក់ បានស្លាប់ក្នុងករណីពុលចំណីអាហារនិងមានអ្នករងគ្រោះសរុបមានចំនួន ៤,៦៩៩នាក់ ។
ទាក់ទងនឹងដំណោះស្រាយបញ្ហាសុវត្ថិភាពចំណីអាហារនេះ ឯកឧត្ដម ឌឹម ថេង អគ្គនាយករងនៃអគ្គនាយកដ្ឋានការពារអ្នកប្រើប្រាស់ កិច្ចការប្រកួតប្រជែង និងបង្ក្រាបការក្លែងបន្លំ (ក.ប.ប) នៃក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម មានប្រសាសន៍ថា ក្រសួងកំពុងយកចិត្តទុកដាក់ខ្ពស់លើសុវត្ថិភាពចំណីអាហារ ដើម្បីធានាបានសុខមាលភាពរបស់អ្នកប្រើប្រាស់។
ឯកឧត្ដម ឌឹម ថេង បានបន្តថា ក្រុមការងារបច្ចេកទេសរបស់ក្រសួងបានចុះត្រួតពិនិត្យទីផ្សារលក់ផលិតផលអាហារជាប្រចាំក្នុងបំណងធ្វើយ៉ាងណាឱ្យផលិតផលទាំងអស់ដែលដាក់លក់តាមទីផ្សាមានសុវត្ថិភាព និងអនុលោមតាមស្តង់ដារ និងបទបញ្ញត្តិ។
“ទោះបីយ៉ាងណាយើងក៏នៅមានចំណុចខ្វះចន្លោះច្រើនក្នុងការត្រួតពិនិត្យសុវត្ថិភាពចំណីអាហារ ហើយបញ្ហានេះតម្រូវឱ្យភាគីពាក់ព័ន្ធធ្វើការរួមគ្នា ដើម្បីដោះស្រាយឱ្យកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាពខ្ពង់ជូនដល់អ្នកប្រើប្រាស់”
នេះបើតាមប្រសាសន៍ឯកឧត្ដម ឌឹម ថេង អគ្គនាយករងនៃអគ្គនាយកដ្ឋានការពារអ្នកប្រើប្រាស់ កិច្ចការប្រកួតប្រជែង និងបង្ក្រាបការក្លែងបន្លំ នៃក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម ។
អ្នកស្រីបណ្ឌិត Sanne Sigh តំណាងគម្រោង MUSEFO នៃអង្គការ GIZ មានប្រសាសន៍ថា យុវជនជាអ្នកចូលរួមលើកកម្ពស់សុវត្ថិភាពចំណីអាហារ និងអាហារូបត្ថម្ភដ៏មានប្រសិទ្ធភាព ​។ បញ្ហាកង្វះអាហារូបត្ថម្ភ និងសុវត្ថិភាពចំណីអាហារជាកង្វល់សំខាន់ដូចគ្នា ដែលត្រូវស្វែងរកដំណោះស្រាយព្រមគ្នា ។
តំណាងគម្រោង MUSEFO មានប្រសាសន៍ទៅកាន់អ្នកចូលរួមទាំងអស់ថា
“អាហារូបត្ថម្ភស្ថិតនៅក្នុងបេះដូងរបស់ខ្ញុំ ប៉ុន្តែសុវត្ថិភាពចំណីអាហារក៏សំខាន់ដូចគ្នាដែរ។ “យើងមិនអាចនិយាយអំពីប្រព័ន្ធស្បៀង របបអាហារសុខភាពល្អ និងអាហារូបត្ថម្ភដោយគ្មានសុវត្ថិភាពចំណីអាហារ។ អាហារូបត្ថម្ភ និងសុវត្ថិភាពចំណីអាហារគឺមិនអាចកាត់ផ្តាច់ពីគ្នាបានទេ”
សូមជម្រាបថា វេទិការយុវជនស្តីពី “សុវត្ថិភាពចំណីអាហារ” មានយុវជនចូលរួមជាង ១០០នាក់ ក្រោមវត្តមានតំណាងក្រុមប្រឹក្សាស្តារអភិវឌ្ឍន៍វិស័យកសិកម្មនិងជនបទ នៃទីស្តីការគណៈរដ្ឋមន្ត្រី តំណាង​មន្ត្រី​ក្រសួងសុខាភិបាល ក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម ក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់និងនេសាទ ក្រសួងអប់រំយុវជន និងកីទ្បា ក្រសួងកិច្ចការនារី តំណាងសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទកសិកម្មចំការដូង សាកលវិទ្យាល័យ MSUV និង UBC ប្រទេសកាណាដា។ ព្រឹត្តិការណ៍អន្តរស្ថាប័នដ៏សំខាន់នេះ គាំទ្រដោយអង្គការ ហេទ្បែន ខេលល័រ អន្តរជាតិ និងគម្រោង MUSEFO នៃអង្គការ GIZ ៕