ភ្នំពេញ- ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ប្រកាសដាក់ឱ្យដំណើរការគេហទំព័រធនធានអប់រំកម្ពុជា “OER Cambodia” សម្រាប់គាំទ្រដល់ការបង្រៀននិងរៀនស្របទៅតាមបរិបទនៃការអប់រំតាមបែបឌីជីថល និងបដិវត្តឧស្សាហកម្ម៤.០ ប្រកបដោយគុណភាព ប្រសិទ្ធភាព និងស័ក្តិសិទ្ធភាព។ នេះបើតាមការបញ្ជាក់របស់ឯកឧត្តម រស់ សុវាចា អ្នកនាំពាក្យក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា។
អ្នកនាំពាក្យក្រសួងអប់រំ មានប្រសាសន៍ថា គេហទំព័រធនធានអប់រំកម្ពុជានេះ បង្កើតឡើងក្នុងគោលបំណងលើកកម្ពស់ ជំរុញការចែករំលែក និងប្រើប្រាស់មាតិកាអប់រំឌីជីថលឱ្យកាន់តែសម្បូរបែប សម្រាប់បម្រើដល់ការបង្រៀននិងរៀន តាមរយៈការអប់រំតាមបែបគន្លងថ្មី ក្នុងការចាប់យក និងពង្រឹងការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាឱ្យកាន់តែទូលំទូលាយ ។
ឯកឧត្តម រស់ សុវាចា អ្នកនាំពាក្យក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា
“គេហទំព័រធនធានអប់រំកម្ពុជានេះ នឹងចូលរួមលើកកម្ពស់គុណវុឌ្ឍគ្រូបង្រៀន ក្នុងការធ្វើបរិវត្តកម្មឌីជីថលក្នុងប្រព័ន្ធអប់រំ ស្របពេលដែលស្ថានភាពនៃការរីករាលដាលនៃជំងឺកូវីដ-១៩ នៅតែបន្ត”
ឯកឧត្តម រស់ សុវាចា បញ្ជាក់បន្ថែមថា គេហទំព័រនេះ នឹងផ្តល់ភាពងាយស្រួលដល់គ្រូបង្រៀន សិស្ស និស្សិត អ្នកស្រាវជ្រាវ ក៏ដូចជាសាធារណជនទូទៅ ក្នុងការស្វែងរកឯកសារឌីជីថល តាមកម្រិតថ្នាក់ ចាប់ពីមត្តេយ្យសិក្សារហូតដល់កម្រិតឧត្តមសិក្សា តាមប្រភេទក្រុមមុខវិជ្ជា ។ ស្របគ្នានេះ អាចស្វែងរកតាមប្រភេទនៃឯកសារ ដូចជា ពហុមេឌៀអន្តរកម្ម បទបង្ហាញ វីដែអូ នឹងសំឡេង ឯកសារបង្រៀននិងសៀវភៅណែនាំ កិច្ចតែងការបង្រៀន រូបភាពផ្ទាំងធំ និងរូបភាពគំនូរជីវចលអប់រំ ល្បែងសិក្សា និងឯកសារស្រាវជ្រាវនានា។
ជាមួយគ្នានេះ ក្រសួងអប់រំ លើកទឹកចិត្តដល់បុគ្គលិកអប់រំ និងអ្នកសិក្សាស្រាវជ្រាវ ដែលមានបំណងចែករំលែកស្នាដៃស្រាវជ្រាវរបស់ខ្លួន ឯកសារបង្រៀន កិច្ចតែងការ ព្រមទាំងឯកសារអប់រំផ្សេងៗទៀត តាមរយៈការដាក់ស្នើឯកសារទាំងអស់សម្រាប់ផ្តល់ជាប្រយោជន៍ដល់អ្នកប្រើប្រាស់។ ទន្ទឹមគ្នានេះ ក្រសួងមានក្រុមការងារត្រួតពិនិត្យខ្លឹមសារមាតិកា ស្ថិតក្រោមអាជ្ញាប័ណ្ណ CreativeAttribution-Noncommercial-ShareAlike 3.0 License (CC BY 3.0) ដែលអនុញ្ញាតឱ្យចម្លង និងចែកចាយបន្ត លើកលែងតែសម្ភារៈដែលស្ថិតក្រោមបញ្ជី “រក្សាសិទ្ធិ” មុននឹងផ្សព្វផ្សាយជាសាធារណៈទៅក្នុងគេហទំព័រធនធានអប់រំកម្ពុជា។
គួរជម្រាបជូនថា គណៈគ្រប់គ្រងគ្រឹះស្ថានសិក្សា បុគ្គលិកអប់រំ សិស្ស-និស្សិត និងសាធារណជនទាំងអស់ អាចចូលរួមប្រើប្រាស់គេហទំព័រធនធានអប់រំកម្ពុជា “OER Cambodia” តាមរយៈតំណភ្ជាប់ https://oer.moeys.gov.kh ជាផ្លូវការចាប់ពីថ្ងៃផ្សាយដំណឹងនេះតទៅ៕