ភ្នំពេញ – សាកលវិទ្យាល័យបញ្ញាសាស្រ្តកម្ពុជា (PUC) សហការជាមួយវិទ្យាស្ថានមគ្គុទេសនៃសាកលវិទ្យាល័យបញ្ញាសា្រស្តកម្ពុជា រួមជាមួយ “The way of life Cambodia” និង “Buddhism for Education Association” នឹងរៀបចំសិក្ខាសាលា “Winning University Life” នៅថ្ងៃទី២៧ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២២ ខាងមុខ។ កម្មវិធីនេះរៀបចំឡើងក្នុងគោលបំណងជួយពង្រីកចំណេះដឹង តម្រង់ទិសដល់យុវជនកម្ពុជាទើបតែបញ្ចប់ថ្នាក់ទី១២ ឱ្យទទួលបានចំណេះដឹងបន្តការសិក្សានៅសាកលវិទ្យាល័យប្រកបដោយគុណភាព ចំណេះដឹងពិតប្រាកដ និងជោគជ័យក្រោយពេលបញ្ចប់ការសិក្សា ។
លោក ង៉ែត ឆៃយ៉ា ស្ថាបនិកកម្មវិធី Winning University Life មានប្រសាសន៍ថា កម្មវិធីនេះរៀបចំឡើងដើម្បីជួយដោះស្រាយបញ្ហារបស់យុវជនកម្ពុជាដែលទើបបញ្ចប់ថ្នាក់វិទ្យាល័យ ឬកំពុងត្រៀមចូលថ្នាក់សាកលវិទ្យាល័យពិបាកក្នុងការជ្រើសរើសជំនាញសិក្សានៅសាកលវិទ្យាល័យ ។ លោក ង៉ែត ឆៃយ៉ា បន្តថា យុវជនកម្ពុជាភាគច្រើនមានបញ្ហាជ្រើសរើសជំនាញសិក្សាបន្ត ព្រោះមិនទាន់យល់ច្បាស់អំពីតម្រូវការទីផ្សារការងារពិតប្រាកដ មិនស្គាល់ពីគោលបំណង ឬទិសដៅជីវិតច្បាស់លាស់ និងបង្ហាញពីភាពខុសគ្នារវាងជាក់ស្តែងនៃការសិក្សាក្នុងវិទ្យាល័យ និងនៅសាកលវិទ្យាល័យ ។
“យុវជនកម្ពុជាកន្លងទៅមានបញ្ហាពិបាកជ្រើសរើសជំនាញសិក្សាបន្តនៅសាកលវិទ្យាល័យ ទើបយើងបង្កើតកម្មវិធីនេះឡើយដើម្បីរួមចំណែកដោះស្រាយបញ្ហារបស់យុវជនកម្ពុជាដែលជាសរសរទ្រូងជំនាន់ថ្មីរបស់យើង”
ស្ថាបនិកកម្មវិធី Winning University Life បញ្ជាក់បន្ថែមថា សិស្សានុសិស្សដែលចូលរួមកម្មវិធីនេះ នឹងទទួលបានចំណេះដឹងទាក់ទងនឹងការបន្តដំណើរជីវិតសិក្សានៅក្នុងសាកលវិទ្យាល័យប្រកបដោយភាពជោគជ័យ រួមមាន គន្លឹះក្នុងការរៀបចំផែនការជីវិត ការជ្រើសរើសមុខជំនាញក្នុងការសិក្សា និងគន្លឹះក្នុងការគ្រប់គ្រងនិងដឹកនាំខ្លួនឯង ។
តាមការបញ្ជាក់របស់លោក ង៉ែត ឆៃយ៉ា វាគ្មិនកិត្តិយសដែលចូលរួមក្នុងកម្មវិធីជាអ្នកពោរពេញទៅដោយចំណេះដឹង បទពិសោធន៍ និងជំនាញពិតប្រាកដ ដូចជា លោកតាបណ្ឌិត កុល ផេង បិតាស្ថាបនិកនៃសាកលវិទ្យាល័យបញ្ញាសាស្រ្តកម្ពុជា, ព្រះអង្គគ្រូ គូ សុភាព ព្រឹទ្ធបុរសនៃមហាវិទ្យាល័យសិល្បៈអក្សរ និងមនុស្សសាស្ត្រនៃ PUC ។ ឯកឧត្ដម វ៉េង សិរីវុឌ្ឍ ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាល និងជាអ្នកនិពន្ធសៀវភៅ “គ្មាននរណាម្នាក់កើតមកក្រ”, ឯកឧត្ដម តាំង រតនា អគ្គលេខាធិការក្រុមប្រឹក្សាធម្មនុញ្ញ នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា និងជាប្រធានក្រុមប្រឹក្សា PUC-ELI Advisory Board, វេជ្ជបណ្ឌិត Fil B. Tabayoyong, Jr., M.D., Ph.Ds. អនុប្រធានជាន់ខ្ពស់ PUC, លោក ង៉ែត សុខឡា អ្នកដឹកនាំប្រតិបត្តិឆ្នើម និងអ្នកស្រី នុត ក្លារ៉ា នាយិកាប្រតិបត្តិនៃ AMS 3E ។