ភ្នំពេញ – បច្ចុប្បន្ននេះ ពិភពលោកបានងាកទៅរកនិន្នាការកាត់បន្ថយផលប៉ះពាល់បរិស្ថាន ក្នុងនោះបណ្តាប្រទេសជឿនលឿនមួយចំនួន ក៏បានកំពុងសម្លឹងមើលលទ្ធភាពក្នុងការប្រើប្រាស់ថាមពលស្អាត ឬថាមពលកកើតឡើងវិញ ដូចជាបង្កើតនូវរថយន្តអគ្គិសនី ចំការសូឡា ឬរហាត់ខ្យល់ដើម្បីទាញយកថាមពលអគ្គិសនីជាដើម ។
ដោយមើលឃើញនូវនិន្នាការនេះ លោក លីម ម៉េងស៊ាង បានសម្រេចចិត្តធ្វើដំណើរឆ្លងប្រទេសទៅបន្តការសិក្សាថ្នាក់អនុបណ្ឌិតផ្នែកបច្ចេកវិទ្យាថាមពល នៅប្រទេសកូរ៉េខាងត្បូង ហើយបច្ចុប្បន្នលោកបានត្រឡប់មកវិញ និងបានចូលរួមបណ្តុះបណ្តាលកូនខ្មែរពីជំនាញមួយនេះ នៅវិទ្យាស្ថានជាតិពហុបច្ចេកទេសកម្ពុជា។
បើតាមលោក ម៉េងស៊ាង ជំនាញបច្ចេកវិទ្យាថាមពល គឺជាការសិក្សាទៅលើការបង្កើតថាមពលពីប្រភពថាមពលកកើតឡើងវិញ និងមិនកកើតឡើងវិញ ។ ជំនាញនេះមានសារៈសំខាន់ណាស់សម្រាប់ជីវភាពប្រចាំថ្ងៃរបស់មនុស្ស ដោយយើងអាចបង្កើតថាមពលស្អាត ដូជាថាមពលជីវម៉ាស់ ថាមពលតួប៊ីនខ្យល់ ថាមពលផ្ទាំងសូឡា ដែលជាថាមពលអគ្គិសនីមានប្រភពថាមពលមិនប៉ះពាល់ដល់បរិស្ថាន។
លោក លីម ម៉េងស៊ាង បានបញ្ជាក់ថា ត្បិតតែជំនាញមួយនេះមានសារៈសំខាន់នៅពេលអនាគត និងមានតម្រូវការកើនឡើង ប៉ុន្តែសិស្សនិស្សិតដែលចូលរៀនជំនាញបច្ចេកវិទ្យាថាមពល មិនសូវមានច្រើនឡើយ ដោយក្នុងវិទ្យាស្ថានដែលលោកកំពុងធ្វើការបង្រៀន គឺមានមិនដល់១រយនាក់ទេដែលចាប់អារម្មណ៍រៀនជំនាញមួយនេះ។
តាមការលើកឡើងរបស់លោកសាស្រ្តាចារ្យ សិស្សនិស្សិតដែលរៀនជំនាញបច្ចេកវិទ្យាថាមពល ក្រោយបញ្ចប់ការសិក្សា ពួកគេអាចទទួលបានការងារដ៏ប្រសើរមួយ ដូចជាទៅបម្រើការងារនៅតាមក្រុមហ៊ុន វារីអគ្គិសនី រោងចក្រអគ្គិសនីដើរដោយថាមពលធ្យូងថ្ម រោងចក្រផលិតភេសជ្ជៈ ជាដើម ដែលបច្ចុប្បន្នក្រុមហ៊ុន ឬរោងចក្រទាំងនោះកំពុងខ្វះខាតអ្នកបច្ចេកទេសក្នុងស្រុកជាច្រើន។
ឆ្លើយតបនឹងសំណួរនេះ លោក លីម ម៉េងស៊ាង មានប្រសាសន៍ថា សិស្សនិស្សិតដែលរៀនចប់ថ្នាក់ទី១២ ឬមានសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ គឺអាចសិក្សាជំនាញនេះបាន តែក៏ត្រូវមានចំណង់ចំណូលចិត្តស្រឡាញ់ជំនាញផ្នែកវិទ្យាសាស្រ្ត ឬ STEM ផងដែរ។
ដើម្បីសិក្សាជំនាញបច្ចេកវិទ្យាថាមពល សិស្សត្រូវប្រើរយៈពេលសិក្សា៤ឆ្នាំសម្រាប់កម្រិតវិស្វករ ។ ក្នុងរយៈពេល៤ឆ្នាំនេះ សិស្សត្រូវបានបង្ហាត់ឱ្យស្គាល់ និងចេះអំពី វារីអគ្គីសនី ប្រព័ន្ធផ្ទាំងសូឡា ថាមពលជីវម៉ាស់ ប្រព័ន្ធ SCADA ប្រព័ន្ធ PLC និងប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងថាមពល ជាដើម។
ជាអនុសាសន៍សម្រាប់សិស្សដែលទើបប្រឡងជាប់សញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ ឬបាក់ឌុប លោក លីម ម៉េងស៊ាង បានលើកឡើងថា បច្ចុប្បន្នកម្ពុជានៅខ្វះខាតអ្នកបច្ចេកទេសលើជំនាញបច្ចេកវិទ្យាថាមពលជាច្រើន ដូច្នេះលោកផ្តាំផ្ញើដល់សិស្សដែលទើបប្រឡងជាប់ថ្នាក់ទី១២ថ្មីៗនេះ សូមជ្រើសរើសយកជំនាញបច្ចេកទេសឱ្យបានច្រើន ព្រោះថា ប្រទេសយើងត្រូវការអ្នកបច្ចេកទេសច្រើន ដើម្បីកសាងប្រទេសជាតិឱ្យកាន់តែរឹងមាំ និងជឿនលឿន ដូចប្រទេសនៅលោកខាងលិច៕