ស្ថានភាពមនុស្ស ៤ប្រភេទ​អាចចាប់ផ្តើមអនាគតល្អប្រសើរ​ជាមួយ​ជំនាញ​បច្ចេក​ទេស និងវិជ្ជាជីវៈ​
ភ្នំពេញ – ​ឯកឧត្តម ថង សាម៉ុន អគ្គនាយករង នៃអគ្គនាយកដ្ឋានអប់រំ បណ្តុះបណ្តាល​បច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ នៃក្រសួងការងារ បានបញ្ជាក់ថា អ្នក​ដែល​គួរ​តែ​រៀន​ជំនាញ​បច្ចេកទេស ឬ TVET ជាមនុស្ស​មានស្ថានភាព ៤ប្រភេទ រួមមាន ជីវភាពគ្រួសារពុំទាន់ធូរធារ ពុំទាន់​មាន​គោលដៅការងារច្បាស់លាស់​ អ្នកមានបំណងអភិវឌ្ឍន៍ជំនាញ និងអ្នកមានបំណងបង្កើតមុខរបរ​​ផ្ទាល់ខ្លួន ។
ទី១. ​អ្នករស់​នៅ​ក្នុង​គ្រួសារមានជីវភាពមិនធូរធារ ៖ តាមយោបល់របស់ឯកឧត្តម ពួកគាត់គួរតែទៅរៀនជំនាញបច្ចេកទេស ព្រោះសិក្សា​ជំនាញបច្ចេកទេស ចំ​ណា​​យ​​រយៈពេលខ្លី ហើយអាចធ្វើការងាររកលុយបានភ្លាមៗ ។
ទី២. អ្នកមិនទាន់មានគោលដៅខ្ពស់ ៖ តាមឯកឧត្តម ថង សាម៉ុន ប្រសិនបើគាត់​គ្មានគោលដៅ​ក្លាយជាអ្នកស្រាវជ្រាវ អ្នកអប់រំ ឬក៏ជាអ្នក​សេដ្ឋកិច្ចអ្វីទេ គឺ​គួរតែ​មក​រៀនជំនាញបច្ចេកទេស ព្រោះក្រោយ​ពី​បញ្ចប់ការសិក្សា អាចទៅធ្វើការតែម្តងដោយ​អនុវត្ត​នៅតាមរោងចក្រសហគ្រាសជាដើម ។
ទី៣. អ្នកដែលចង់អភិវឌ្ឍន៍ជំនាញ ៖ ឯកឧត្តមអគ្គនាយករង បានបញ្ជាក់ថា សម្រាប់​បងប្អូនកម្មករកម្មការិនីជាអ្នកមានការងារស្រាប់ ដែល​មិន​ទាន់​មាន​សញ្ញាបត្រ មិនទាន់មានជំនាញច្បាស់លាស់ ពួកគាត់គួរណាស់តែមករៀនបច្ចេកទេសបន្ថែម ។
“ចេះជំនាញតៗគ្នាគឺជារឿងមួយហើយ ប៉ុន្តែអត់មានច្បាប់ក្បួនត្រឹមត្រូវទេ ដូច្នេះគួរណាស់តែគាត់មកសាលាដើម្បីឱ្យគាត់បានរៀន
ទី៤. ​អ្នកមានបំណងបង្កើតមុខរបរផ្ទាល់ខ្លួន ៖ បើតាមការលើកឡើងរបស់ ឯកឧត្តម ថង សាម៉ុន អ្នក​ដែល​ចង់បង្កើត​មុខ​របរ ដូចជា​ចង់បើក​យាន​ដ្ឋាន​ជួស​ជុលរ​ថ​យន្ត ម៉ៅការសំណង់ ម៉ៅការអគ្គិសនីជាដើម គួររៀនឱ្យចេះជំនាញទាំងនោះ បើទោះជាគាត់មានលុយជួលគេក៏ដោយ ក៏​គាត់គួរតែចេះខ្លះៗដែរ ។
យុទ្ធសាស្រ្តចតុកោណដំណាក់កាលទី៤ របស់រាជរដ្ឋាភិបាល អាណត្តិទី៦ បានផ្តល់អាទិភាពខ្ពស់ជាងគេបំផុត លើការអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្សតាម​រយៈ​​ការអប់រំបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេសនិងវិជ្ជាជីវៈ។ គិត​ចាប់តាំងពីឆ្នាំ​២០១៥ រាជរដ្ឋាភិបាលបាន​ជំរុញ​សកម្មភាព​​បណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេសនិងវិជ្ជាជីវៈ ដោយ​ពង្រីក​គុណ​ភាព​បណ្តុះបណ្តាល រហូតមានគ្រឹះស្ថានសិក្សាចំនួន ៣៨គ្រឹះស្ថាន ដោយ​មិនទាន់គិតពី​វិស័យឯកជន និងអង្គការ​នានានៅឡើយទេ ។
គួរ​បញ្ជាក់ថា ដើម្បីគាំទ្រ​ដល់​ការ​បណ្តុះបណ្តាល​ជំនាញ​បច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ ដែល​ជាវិស័យអាទិភាពក្នុង​ការ​ជួយជំរុញ​សេដ្ឋកិច្ច រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា តាមរយៈ​ក្រសួងការងារតែងផ្តល់អាហារូបករណ៍​រហូត​ដល់ ​២ម៉ឺនកន្លែងជា​រៀងរាល់ឆ្នាំ សម្រាប់​សិស្ស​និស្សិត​ដែលមាន​បំណង​ចង់រៀនជំនាញនេះ ​មាន​ទាំង​កម្រិត​សញ្ញាបត្របច្ចេកទេស សញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់ និង​កម្រិតបរិញ្ញាបត្រ ៕