អង្គការ APLE Cambodia បង្ហាញក្តីបារម្ភចំពោះសកម្មភាពកេងប្រវ័ញ្ចលើកុមារតាមប្រព័ន្ធអ៊ីនធឺណេត
ភ្នំពេញ – ខណៈ​​ទម្រង់ផ្សេងៗនៃបណ្តាញសង្គមកំពុងប្រើប្រាស់យ៉ាងទូលំទូលាយសម្រាប់តម្រូវការរស់​នៅ​ប្រចាំថ្ងៃរបស់ប្រជាជន អង្គការ​សកម្មភាព​ដើម្បីកុមារ (APLE Cambodia) ​បានរកឃើញ​រូបភាព​កេងប្រវ័ញ្ចលើកុមារជាច្រើនតាមប្រព័ន្ធអ៊ីនធឺណេត ពិសេសក្នុងពេលវិបត្តិ​កូវីដ-១៩ កំពុងរីករាលដាលជាសកល ។ អ្ន​ក​ជំ​នា​ញនៃអង្គការ​សកម្មភាព​ដើម្បីកុមារ ​បាន​ឱ្យ​ដឹង​ថា ឆ្នាំ២០២១ ករ​ណី​ស​ង្ស័​យ​​កេ​ង​ប្រវ័​ញ្ច​ផ្លូវ​ភេទ​លើកុមារ ចំនួន ៩៩ករណីបានរាយការណ៍ ។
អង្គការសកម្មភាពដើម្បីកុមារ (APLE Cambodia) ជួបពិភាក្សាអំពីព័ត៌មានកេងប្រវ័ញ្ចផ្លូវភេទលើកុមារតាមប្រព័ន្ធអ៊ីនធឺណេតជាមួយក្រុមអ្នកសារព័ត៌មាន កាលពីថ្ងៃព្រហសត្បិ៍ ទី១១ ខែវិច្ឆិកា ២០២១ កន្លងទៅ នៅរាជធានីភ្នំពេញ ។
លោក ណេង វណ្ណៈ ប្រធាន​កម្មវិធី​រួមបញ្ចូល​ផ្នែក​ឧស្សាហកម្ម និង​ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយ នៃអង្គការ​សកម្មភាព​ដើម្បី​កុមារ ​មានប្រសាសន៍ថា ​អំឡុងពេល​កូវីដ-១៩ កំពុងរីករាលដាល តំណភ្ជាប់ប្រព័ន្ធអ៊ីនធឺណេតកំណើន​យ៉ាង​ខ្លាំង​ទូទាំង​សកលលោក រួមទាំង​កម្ពុជា​ផងដែរ ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ ជនល្មើសបាន​លាក់បាំង​អត្តសញ្ញាណរបស់ពួកគេ ហើយទាក់ទងទៅកាន់កុមារតាមប្រព័ន្ធអ៊ីនធឺណេត ។
លោក ណេង វណ្ណៈ បានបញ្ជាក់បន្ថែមថា បច្ចេកវិទ្យា​ទំនើប​បានធ្វើឱ្យ​សកម្មភាព​ផលិត ទាញយក ​ចែក​ចាយ​រូបភាព និងសម្ភារៈ​អាសអាភាស​កុមារកាន់តែងាយស្រួលសម្រាប់ជនល្មើស ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ រូបភាព​នៃការកេង​ប្រវ័ញ្ចផ្លូវភេទលើកុមារតាមប្រព័ន្ធអ៊ីនធឺណិតកើតឡើង ដោយសារចំណេះ​ដឹង​ស្តីពី​សុវត្ថិភាពគ្រប់​គ្រង​បច្ចេកវិទ្យារបស់​ឳពុកម្តាយ ឬអាណាព្យាបាល​នៅ​មានកម្រិត ។
មន្ត្រីជំនាញនៃអង្គការ​សកម្មភាព​ដើម្បី​កុមារ បានឱ្យដឹងទៀតថា ទម្រង់ហានិភ័យនៃការកេងប្រវ័ញ្ចផ្លូវភេទលើកុមារតាមប្រព័ន្ធអ៊ីនធឺណិតមានបីចំណុចសំខាន់ៗ ។ ទីមួយ. ហានិភ័យពាក់ព័ន្ធនឹងមាតិកា សំដៅ​លើមាតិកាមិនសមស្របនឹងអាយុរបស់​កុមារ ​ដែលអាច​បង្កគ្រោះថ្នាក់ រួមមាន មាតិកាបែបហិង្សា មាតិកាផ្លូវភេទ ឬមាតិកាអាសអាភាសជាដើម ។
ចំណែកទីពីរ.ហានិភ័យទំនាក់ទំនង សំដៅលើសកម្មភាព​ប្រាស្រ័យទាក់​ទងដោយផ្ទាល់រវាងកុមារជាមួយនឹងនរណាម្នាក់តាមអនឡាញ ហើយបានកសាងទំនុកចិត្តដល់កុមារ​ព្រមទាំងបង្វែរទំនាក់ទំនងនោះឱ្យទៅជាទំនាក់ទំនងផ្លូវភេទ ។ ទីបី.ហានិភ័យប្រព្រឹត្តទៅដោយផ្ទាល់ គឺអាចកើតមាននៅពេលដែលកុមារចែកចាយរូបភាពបែបផ្លូវភេទ ឬរូបភាពបែបអាក្រាតផលិតដោយខ្លួនឯង ឬចូលរួមក្នុងសកម្មភាពផ្លូវភេទផ្សេងៗទៀត ដោយសារកុមារអាចស្ថិតក្រោមឥទ្ធិពលលួងលោម បង្គាប់បញ្ជា ឬគំរាមកំហែងដោយជនល្មើស ។
លោក ណេង វណ្ណៈ ប្រធាន​កម្មវិធី​រួមបញ្ចូល​ផ្នែក​ឧស្សាហកម្ម និង​ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយ នៃអង្គការ​សកម្មភាព​ដើម្បី​កុមារ ក្នុងជំនួបក្រុមអ្នកសារព័ត៌មាន កាលពីថ្ងៃព្រហសត្បិ៍ ទី១១ ខែវិច្ឆិកា ២០២១ ។
តើមនុស្សធំគួរតែធ្វើបែបណាដើម្បីទប់ស្កាត់កុំឱ្យកើតមានសកម្មភាព​កេងប្រវ័ញ្ចលើកុមារតាមប្រព័ន្ធអ៊ីនធឺណេត ? លោកស្រី ហ៊ឹម សោភ័ណ្ឌ ប្រធានកម្មវិធីសេវាគាំទ្រជនរងគ្រោះ នៃអង្គការសកម្មភាពដើម្បីកុមារ​មានប្រសាសន៍ថា កុមារមានសិទ្ធិពិសេសមួយទៀត ដែលសិទ្ធិនេះត្រូវការមនុស្សធំបំពេញបន្ថែម គឺ​ចូល​រួមពិនិត្យមើលថា តើកុមារប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធអ៊ីនធឺណេតបែបណា? តើគាត់ចំណាយពេលនៅលើប្រព័ន្ធអ៊ីនធឺណេតប៉ុន្មានម៉ោង ហើយស្ថានភាពនៃការប្រើប្រាស់របស់គាត់យ៉ាងម៉េច?
ស្របគ្នានេះលោកស្រី បានផ្តល់យោបល់ថា ឳពុកម្តាយត្រូវ​ជួយពិនិត្យស្ថានភាពនៃការប្រើប្រាស់អ៊ីនធឺណេតរបស់កូន គួរកំណត់ពេលវេលាប្រើប្រាស់ស្មាតហ្វូនរបស់កុមារ ពិនិត្យមើលគេហទំព័រ ឬកម្មវិធីទូរស័ព្ទ (App) មួយណាគួរតែប្រើប្រាស់ និងមិនគួរប្រើប្រាស់សម្រាប់កុមារ ឬសម្រេចលុបកម្មវិធីនោះចោល  ។
គួរបញ្ជាក់ដែរថា នៅក្នុងទិដ្ឋភាពច្បាប់ក្នុង​​ក្រមព្រហ្មទណ្ឌ មាត្រា២៣២ បានចែងថា ការគំរាមគំហែងក្រោមទម្រង់ណាក៏ដោយ ថានឹងប្រព្រឹត្តបទឧក្រិដ្ឋ ឬបទមជ្ឈិមប្រឆាំងនឹងបុគ្គល ​ប្រសិនបើការគំរាមកំហែងនេះធ្វើឡើងដោយមានបញ្ជាឱ្យបំពេញលក្ខណ្ឌអ្វីមួយ នោះត្រូវផ្តន្ទាទោសដាក់ពន្ធនាគារពី ៦ខែ ទៅ ២ឆ្នាំ ព្រមទាំងពិន័យជាប្រាក់ពី ១លានរៀលដល់ ៤លានរៀល ។
សូមជម្រាបថា អង្គការ​សកម្មភាព​ដើម្បីកុមារ លើកទឹកចិត្ត​ដល់សាធារណជន គួរ​រាយការណ៍​ពីព័ត៌មាន​​កេងប្រវ័ញ្ច​​ផ្លូវភេទ​កុមារតាមអនឡាញ ដោយ​ចូលទៅ​កាន់គេហទំព័រ www.internethotlinecambodia.org ឬទាក់ទងទៅកាន់ទូរស័ព្ទលេខ ០៩២ ៣១១ ៥១១ ៕