ភ្នំពេញ – ខណៈទម្រង់ផ្សេងៗនៃបណ្តាញសង្គមកំពុងប្រើប្រាស់យ៉ាងទូលំទូលាយសម្រាប់តម្រូវការរស់នៅប្រចាំថ្ងៃរបស់ប្រជាជន អង្គការសកម្មភាពដើម្បីកុមារ (APLE Cambodia) បានរកឃើញរូបភាពកេងប្រវ័ញ្ចលើកុមារជាច្រើនតាមប្រព័ន្ធអ៊ីនធឺណេត ពិសេសក្នុងពេលវិបត្តិកូវីដ-១៩ កំពុងរីករាលដាលជាសកល ។ អ្នកជំនាញនៃអង្គការសកម្មភាពដើម្បីកុមារ បានឱ្យដឹងថា ឆ្នាំ២០២១ ករណីសង្ស័យកេងប្រវ័ញ្ចផ្លូវភេទលើកុមារ ចំនួន ៩៩ករណីបានរាយការណ៍ ។
លោក ណេង វណ្ណៈ ប្រធានកម្មវិធីរួមបញ្ចូលផ្នែកឧស្សាហកម្ម និងប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយ នៃអង្គការសកម្មភាពដើម្បីកុមារ មានប្រសាសន៍ថា អំឡុងពេលកូវីដ-១៩ កំពុងរីករាលដាល តំណភ្ជាប់ប្រព័ន្ធអ៊ីនធឺណេតកំណើនយ៉ាងខ្លាំងទូទាំងសកលលោក រួមទាំងកម្ពុជាផងដែរ ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ ជនល្មើសបានលាក់បាំងអត្តសញ្ញាណរបស់ពួកគេ ហើយទាក់ទងទៅកាន់កុមារតាមប្រព័ន្ធអ៊ីនធឺណេត ។
លោក ណេង វណ្ណៈ បានបញ្ជាក់បន្ថែមថា បច្ចេកវិទ្យាទំនើបបានធ្វើឱ្យសកម្មភាពផលិត ទាញយក ចែកចាយរូបភាព និងសម្ភារៈអាសអាភាសកុមារកាន់តែងាយស្រួលសម្រាប់ជនល្មើស ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ រូបភាពនៃការកេងប្រវ័ញ្ចផ្លូវភេទលើកុមារតាមប្រព័ន្ធអ៊ីនធឺណិតកើតឡើង ដោយសារចំណេះដឹងស្តីពីសុវត្ថិភាពគ្រប់គ្រងបច្ចេកវិទ្យារបស់ឳពុកម្តាយ ឬអាណាព្យាបាលនៅមានកម្រិត ។
មន្ត្រីជំនាញនៃអង្គការសកម្មភាពដើម្បីកុមារ បានឱ្យដឹងទៀតថា ទម្រង់ហានិភ័យនៃការកេងប្រវ័ញ្ចផ្លូវភេទលើកុមារតាមប្រព័ន្ធអ៊ីនធឺណិតមានបីចំណុចសំខាន់ៗ ។ ទីមួយ. ហានិភ័យពាក់ព័ន្ធនឹងមាតិកា សំដៅលើមាតិកាមិនសមស្របនឹងអាយុរបស់កុមារ ដែលអាចបង្កគ្រោះថ្នាក់ រួមមាន មាតិកាបែបហិង្សា មាតិកាផ្លូវភេទ ឬមាតិកាអាសអាភាសជាដើម ។
ចំណែកទីពីរ.ហានិភ័យទំនាក់ទំនង សំដៅលើសកម្មភាពប្រាស្រ័យទាក់ទងដោយផ្ទាល់រវាងកុមារជាមួយនឹងនរណាម្នាក់តាមអនឡាញ ហើយបានកសាងទំនុកចិត្តដល់កុមារព្រមទាំងបង្វែរទំនាក់ទំនងនោះឱ្យទៅជាទំនាក់ទំនងផ្លូវភេទ ។ ទីបី.ហានិភ័យប្រព្រឹត្តទៅដោយផ្ទាល់ គឺអាចកើតមាននៅពេលដែលកុមារចែកចាយរូបភាពបែបផ្លូវភេទ ឬរូបភាពបែបអាក្រាតផលិតដោយខ្លួនឯង ឬចូលរួមក្នុងសកម្មភាពផ្លូវភេទផ្សេងៗទៀត ដោយសារកុមារអាចស្ថិតក្រោមឥទ្ធិពលលួងលោម បង្គាប់បញ្ជា ឬគំរាមកំហែងដោយជនល្មើស ។
តើមនុស្សធំគួរតែធ្វើបែបណាដើម្បីទប់ស្កាត់កុំឱ្យកើតមានសកម្មភាពកេងប្រវ័ញ្ចលើកុមារតាមប្រព័ន្ធអ៊ីនធឺណេត ? លោកស្រី ហ៊ឹម សោភ័ណ្ឌ ប្រធានកម្មវិធីសេវាគាំទ្រជនរងគ្រោះ នៃអង្គការសកម្មភាពដើម្បីកុមារមានប្រសាសន៍ថា កុមារមានសិទ្ធិពិសេសមួយទៀត ដែលសិទ្ធិនេះត្រូវការមនុស្សធំបំពេញបន្ថែម គឺចូលរួមពិនិត្យមើលថា តើកុមារប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធអ៊ីនធឺណេតបែបណា? តើគាត់ចំណាយពេលនៅលើប្រព័ន្ធអ៊ីនធឺណេតប៉ុន្មានម៉ោង ហើយស្ថានភាពនៃការប្រើប្រាស់របស់គាត់យ៉ាងម៉េច?
ស្របគ្នានេះលោកស្រី បានផ្តល់យោបល់ថា ឳពុកម្តាយត្រូវជួយពិនិត្យស្ថានភាពនៃការប្រើប្រាស់អ៊ីនធឺណេតរបស់កូន គួរកំណត់ពេលវេលាប្រើប្រាស់ស្មាតហ្វូនរបស់កុមារ ពិនិត្យមើលគេហទំព័រ ឬកម្មវិធីទូរស័ព្ទ (App) មួយណាគួរតែប្រើប្រាស់ និងមិនគួរប្រើប្រាស់សម្រាប់កុមារ ឬសម្រេចលុបកម្មវិធីនោះចោល ។
គួរបញ្ជាក់ដែរថា នៅក្នុងទិដ្ឋភាពច្បាប់ក្នុងក្រមព្រហ្មទណ្ឌ មាត្រា២៣២ បានចែងថា ការគំរាមគំហែងក្រោមទម្រង់ណាក៏ដោយ ថានឹងប្រព្រឹត្តបទឧក្រិដ្ឋ ឬបទមជ្ឈិមប្រឆាំងនឹងបុគ្គល ប្រសិនបើការគំរាមកំហែងនេះធ្វើឡើងដោយមានបញ្ជាឱ្យបំពេញលក្ខណ្ឌអ្វីមួយ នោះត្រូវផ្តន្ទាទោសដាក់ពន្ធនាគារពី ៦ខែ ទៅ ២ឆ្នាំ ព្រមទាំងពិន័យជាប្រាក់ពី ១លានរៀលដល់ ៤លានរៀល ។
សូមជម្រាបថា អង្គការសកម្មភាពដើម្បីកុមារ លើកទឹកចិត្តដល់សាធារណជន គួររាយការណ៍ពីព័ត៌មានកេងប្រវ័ញ្ចផ្លូវភេទកុមារតាមអនឡាញ ដោយចូលទៅកាន់គេហទំព័រ www.internethotlinecambodia.org ឬទាក់ទងទៅកាន់ទូរស័ព្ទលេខ ០៩២ ៣១១ ៥១១ ៕