ភ្នំពេញ – កុមារី លាង មួយស៊ីង (Leang Mouysing) និង ខៀវ ចាន់ថារីណា (Kheav Chantharina) មកពីសាលារៀន គ្រូយើង ខេត្តរតនគិរី ទទួលបានចំណាត់ថ្នាក់លេខ ៣ នៅក្នុងវិញ្ញាសាវិទ្យាសាស្រ្តបរិស្ថាន – កម្រិតសិស្សច្បង ក្នុងកម្មវិធីសន្និសីទសម្រាប់អ្នកវិទ្យាសាស្រ្តវ័យក្មេង (APCYS 2021) ដែលប្រព្រឹត្តធ្វើឡើងនៅប្រទេសម៉ិកស៊ីកូកាលពីពេលថ្មីៗនេះ។
កុមារីទាំង២នាក់ដែលតំណាងឲ្យប្រទេសកម្ពុជា បានលើកយកប្រធានបទ «កង្វក់ទឹក និងកត្តាធ្វើឲ្យប៉ូពុយឡាស្យុង ចកលូតលាស់ច្រើនក្នុងបឹងកន្សែង» មកធ្វើការប្រកួតប្រជែងជាមួយប្រធានបទចំនួន ៨៦ផ្សេងទៀត របស់សិស្សមកពី ២១ប្រទេស ។
ប្រធានបទរបស់ពួកគេ និយាយអំពីគុណភាពទឹកនៅក្នុងបឹងកន្សែងខេត្តរតនគិរី ក្រោយពីមានការបង្ហូរចូលនូវកាកសំណល់ចូលទៅក្នុងបឹងដែលធ្វើឲ្យប៉ះពាល់ដល់គុណភាពទឹក ហើយភាពកង្វក់នេះគឺបង្ហាញតាមរយៈការដុះលូតលាស់របស់ចក ដែលកើនឡើងពីមួយឆ្នាំ ទៅមួយឆ្នាំ។
លោក ហួត ជ័យសែន ដែលជាគ្រូបង្គោលក្នុងការដឹកនាំសិស្សទាំង២នាក់ធ្វើការស្រាវជ្រាវបានមានប្រសាសន៍ថា លោកពិតជាសប្បាយរីករាយ និងជាមោទនភាពមួយក្នុងការដឹកនាំពួកគាត់។ លោកថា ពួកគាត់មានសមត្ថភាពមួយរបស់ពួកគាត់ តែប្រៀបដូចជាគ្រាប់ពេជ្រមួយដែលមិនទាន់ច្នៃ ហើយនៅពេលដែលច្នៃរួច ពួកគាត់ទទួលបានជ័យលាភីបែបនេះ ធ្វើឲ្យលោកជាអ្នកច្នៃក៏មានមោទនភាពផងដែរ ។
តាមលោក ជ័យសែន អ្វីដែលមានមោទនភាពបំផុតនោះ គឺពួកគាត់បាននាំមកជូនមោទកភាពជូនប្រទេសជាតិយើង ហើយវាក៏បានបង្ហាញពីខេត្តរតនគិរីថា ថ្វីត្បិតតែនៅឆ្ងាយពីរាជធានីភ្នំពេញមែន ប៉ុន្តែអាចផលិតធនធានមនុស្សដ៏ល្អ។