ភ្នំពេញ៖ សកម្មភាពការងារស្ម័គ្រចិត្ត និងការងារសង្គមនានា ជាផ្នែកមួយសំខាន់ចូលរួមពង្រឹងសមត្ថភាព លើកទឹកចិត្ត និងអភិវឌ្ឍន៍គំនិតយុវជនឱ្យកាន់តែប្រសើរឡើង ។ បន្ថែមពីលើនេះ សកម្មភាពការងារស្ម័គ្រចិត្តជួយសង្គមក៏ជាឱកាសដែលយុវជនអាចសិក្សាពីការងារបានយ៉ាងល្អ ។ នេះជាការលើកឡើងរបស់ក្រុមយុវជននៅក្នុងកិច្ចពិភាក្សាអនឡាញមួយក្រោមប្រធានបទ “បន្លឺសំឡេងយុវជនក្នុងការចូលរួមកិច្ចការអភិវឌ្ឍន៍សង្គម” រៀបចំដោយយុជននៃអង្គការសហប្រជាជាតិ (UNYAP) សហការជាមួយអង្គការទស្សនៈពិភពលោកប្រចាំនៅកម្ពុជា ។
លោក ងួន ច័ន្ទសេង អ្នកបច្ចេកទេសកម្មវិធីកិច្ចការពារកុមារ នៃអង្គការទស្សនៈពិភពលោក មានប្រសាសន៍ថា យុវជនមានចាប់ផ្តើមមានទំនុកចិត្តទៅលើខ្លួនឯងពេលបានចូលរួមចុះសកម្មភាពនានាជួយសហគមន៍។ លើសពីនេះការងារសង្គមជួយឱ្យយុវជនអភិវឌ្ឍន៍សមត្ថភាព ចំណេះដឹង និងជំនាញរបស់ខ្លួនឱ្យខ្លាំងពូកែ ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ តាមរយៈសកម្មភាពការងារស្ម័គ្រចិត្តជួយសង្គមយុវជនមានឱកាសទទួលបានការងារជាច្រើនផងដែរ ។
« ផ្ដល់ឱកាសឱ្យយុវជននៅក្នុងកិច្ចការងារសង្គម ជារឿងសំខាន់មួយអាចជួយដុះខាត់សមត្ថភាពយុវជនឱ្យកាន់តែខ្លាំងឡើង ! នៅពេលយុវជនកាន់តែខ្លាំង មានការខិតខំប្រឹងប្រែងមិនបោះបង់ចោលនៅកិច្ចការងារអភិវឌ្ឍន៍ខ្លួន និងសង្គមជាតិ ហើយក្លាយជាធនធានដ៏មានតម្លៃបំផុតសម្រាប់ប្រទេស»
ទន្ទឹមនឹងគ្នានេះដែរ កញ្ញា អុល មេត្តា យុវជនស្ម័គ្រចិត្តប្រឹក្សាយោបល់ដល់កុមារ និងស្ត្រីតាមសហគមន៍ បាននិយាយថា ការងារស្ម័គ្រចិត្តជំរុញឱ្យយុវជនទទួលឱកាសរៀនសូត្រពីការងារ និងទទួលបានឱកាសបណ្ដុះបណ្ដាលផ្សេងៗ ។ ការងារស្ម័គ្រចិត្តជួយឱ្យយុវជនចេះអត់ធ្មត់ដោះស្រាយបញ្ហា ហើយយុវជនកាន់តែមានទឹកចិត្តកាន់តែខ្លាំងនៅក្នុងកិច្ចសង្គម ។
យុវជនស្ម័គ្រចិត្តរូបនេះបានបញ្ជាក់ថា យុវជនជាអ្នកបន្តវេនដ៏មានសក្ដារនុពលសម្រាប់ប្រទេសជាតិ ជាពិសេសប្រទេសកម្ពុជាមានយុវជនច្រើន ដូច្នេះបើយុវជនមិនបានចូលរួមកិច្ចការអភិវឌ្ឍអ្វីមួយ នោះហាក់បាត់សំឡេងក្នុងកិច្ចអភិវឌ្ឍន៍ប្រទេសជាតិ ។ យុវជនមិនអាចបង្កើនសមត្ថភាពរបស់ខ្លួននោះទេ បើមិនមានអ្នកមានបទពិសោធន៍ ឬអ្នកជំនាញបង្ហាញផ្លូវ ។
ចំណែកឯ កញ្ញា មាស គឹមធួន អ្នកសរសេរព័ត៌មានឯករាជ្យ បាននិយាយថា យុវជនជាវ័យមានខួរក្បាលរហ័ស គិតលឿន និងឆ្លើយតបលឿន ហើយយុវជនជាផ្នែកដ៏សំខាន់ចូលរួមដោះស្រាយបញ្ហានានានៅក្នុងសង្គម ។ លើសពីនេះ យុវជនត្រូវបណ្តុះផ្នត់គំនិតស្រឡាញ់ជាតិ ចេះតាមដានព្រឹត្តិការណ៍សង្គម ការវិវត្តក្នុងសង្គមដើម្បីចូលរួមចំណែកជាយុវជនមានគុណភាព ។
កញ្ញា មាស គឹមធួន យល់ឃើញថា ប្រទេសជាតិមួយរីកចម្រើនទៅមុខ អាស្រ័យត្រូវចូលរួមពីយុវជន ហើយយុវជនហ៊ានបរិច្ចាគកម្លាំងកាយ កម្លាំងចិត្ត ប្រាជ្ញាស្មារតីទៅតាមអ្វីដែលអ្នកអាចធ្វើបានដើម្បីសង្គមជាតិមួយ ។