ភ្នំពេញ៖ ផ្តើមចេញពីទម្លាប់ចូលចិត្តចម្អិនម្ហូបអាហារដោយខ្លួនឯងតាំងពីអាយុបួនឆ្នាំលើមុខម្ហូបប្រពៃណីខ្មែរ អ្នកស្រី រស់ រតនៈ បានបន្តផ្សព្វផ្សាយពីលក្ខណៈពិសេសនៃម្ហូបទាំងនេះទៅកាន់សាធារណជនតាមរយៈសៀវភៅដំបូងមានចំណងជើងថា “ញ៉ាំ” និងបានក្លាយជាស្ថាបនិក Rotanak Food Media។ អ្នកស្រីចាប់ផ្តើមចងក្រងសៀវភៅនេះកាលពីឆ្នាំ២០១៨ បំណងចូលរួមថែរក្សាមរតករសជាតិម្ហូបខ្មែរដល់មនុស្សជំនាន់ក្រោយ និងផ្សព្វផ្សាយទៅកាន់ពិភពលោក។
អ្នកស្រី រស់ រតនៈ មានប្រសាសន៍ថា សៀវភៅម្ហូបខ្មែរចងក្រងឡើងចង់សំដៅទៅលើម្ហូបខ្មែរដែលអ្នកស្រីបានបរិភោគតាំងពីកុមារភាពរហូតមកដល់បច្ចុប្បន្ន ព្រមទាំងបង្ហាញពីលក្ខណៈពិសេសនៃទំនៀមទម្លាប់ និងប្រពៃណីការរស់នៅរបស់ប្រជាជនកម្ពុជា រំលេចឱ្យឃើញអត្ថប្រយោជន៍នៅក្នុងការធ្វើម្ហូបខ្មែរ និងអាហារូបត្ថម្ភសម្បូរបែបមានរសជាតិឆ្ងាញ់។
អ្នកតំណាងម្ហូបខ្មែរទៅឆាកអន្តរជាតិដែលគ្រប់គ្នាស្គាល់ឈ្មោះក្រៅថា Chef Nak យល់ថា តម្លៃម្ហូបខ្មែរមិនត្រឹមតែអាចឱ្យអ្នកទទួលទានឆ្អែតនោះទេ វាអាចជួយទៅដល់សុខភាពប្រជាជនខ្មែរប្រៀបបានដូចថ្នាំដែលផ្សំពីគ្រឿងផ្សំធម្មជាតិផ្សេងៗ។ ទន្ទឹមគ្នានេះបេសកកម្មចម្បងរបស់អ្នកស្រី រួមមានការពារ អភិរក្ស និងផ្សព្វផ្សាយពីមុខម្ហូបខ្មែរ ដើម្បីលើកស្ទួយរូបមន្តចម្អិននិងរសជាតិផ្ទះបាយខ្មែរពិតប្រាកដ។
“ខ្ញុំព្យាយាមចំណាយពេលជាច្រើនដើម្បីសិក្សាអំពីអ្វីដែលថ្មីក្នុងមុខម្ហូបខ្មែរ សិក្សាពីគ្រឿងផ្សំឱ្យបានច្រើនបំផុត និងភ្លក្សអាហារជាច្រើនដើម្បីដឹងពីរសជាតិផ្សេងៗ”
អ្នកស្រី រស់ រតនៈ
ចុងភៅវ័យសាមសិបប្រាំមួយឆ្នាំរូបនេះ បានបន្ថែមថា អ្នកស្រីបានសរសេរចងក្រងរបៀបធ្វើម្ហូប និងរូបមន្តផ្សំគ្រឿងរបស់ខ្មែរ បានប្រមាណពីររយមុខ និងមានប៉ែតសិបមុខនៅក្នុងសៀវភៅ “ញ៉ាំ”។
គួរបញ្ជាក់ផងថា សៀភៅ “ញ៉ាំ” មានការសហការបង្កើតឡើងជាមួយអ្នកនាង Nataly Lee ជាអ្នកជំនាញថតរូបនិងគំនិតច្នៃប្រឌិតក្នុងការរចនាសៀវភៅម្ហូបខ្មែរ។ សៀវភៅនេះបានដាក់លក់នៅលើទីផ្សារពិភពលោក Amazon ប្រទេសអូស្រា្តលី និងសហរដ្ឋអាមេរិក។ ក្រៅពីនេះអ្នកស្រី រស់ រតនៈ ក៏បានផលិតវីដេអូជាច្រើនដែលនិយាយអំពីបទពិសោធចម្អិនអាហារម្ហូបខ្មែរ ដើម្បីបង្ហាញពីការប្ដេជ្ញាចិត្តផ្សព្វផ្សាយមុខម្ហូបខ្មែរឱ្យកាន់តែមានការគាំទ្រខ្លាំង៕