អង្គការទស្សនៈពិភពលោកកម្ពុជា ប្រកាសចូលរួមវិនិយោគលើវិស័យទឹកស្អាត និងអនាម័យជនបទ ដើម្បីពន្លឿនវឌ្ឍនភាពឆ្ពោះទៅរកការគ្របដណ្តប់ទូទាំងប្រទេស
អង្គការទស្សនៈពិភពលោកអន្តរជាតិ ប្រចាំនៅកម្ពុជា (WVI-C) កាលពីថ្ងៃទី២៥ វិច្ឆិកា បានប្រកាសដាក់ឱ្យដំណើរការផែនការវិនិយោគវិស័យទឹកស្អាត និងអនាម័យតាមជនបទ (WASH) ក្នុងទំហំទឹកប្រាក់ជាង ១២លានដុល្លារ ដើម្បីជួយ​ប្រទេស​កម្ពុជា​សម្រេចឱ្យ​បាននូវលទ្ធភាពទទួលបានទឹកស្អាត និងអនាម័យទូទាំងប្រទេស នៅឆ្នាំ២០៣០។
គម្រោងនេះជាផ្នែកមួយនៃគំនិតផ្តួចផ្តើមសាកល្បងរបស់អង្គការទស្សនៈពិភពលោក «ផែនទីខ្សែទឹកពណ៌ខៀវ» ឬ “Mapping the Blue Thread” ដែល​នឹងត្រូវអនុវត្តនៅក្នុងស្រុកចំនួន ២៦ ដោយផ្តោតលើដំណោះស្រាយប្រកបដោយបរិយាបន្ន ធន់នឹងអាកាសធាតុ និងនិរន្តរភាព។ ក្នុងនោះ អង្គការទស្សនៈពិភពលោកអន្តរជាតិ ប្រចាំនៅកម្ពុជា នឹងពង្រីកប្រព័ន្ធបំពង់ទឹកស្អាតនៅស្រុកភ្នំស្រុក ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ ដើម្បីបង្កើនការគ្របដណ្តប់ពី ៧០% ទៅ ៩០% ដែលបម្រើប្រជាពលរដ្ឋជាង ១ម៉ឺន៥ពាន់នាក់ រួមទាំងការតភ្ជាប់ទៅសាលារៀនចំនួន ៤២ និងមណ្ឌលសុខភាព ចំនួន ៩ កន្លែង។ លើសពីនេះ ផែនការក៏រួមបញ្ចូលកិច្ចអន្តរាគមន៍សំខាន់ក្នុងការស្តារឡើងវិញនូវទីជម្រាល និងព្រៃឈើនៅស្រុកសង្គមថ្មី ខេត្តព្រះវិហារ ដែលជាតំបន់ខ្វះខាតទឹក ដើម្បីពង្រឹងការគ្រប់គ្រងធនធានប្រភពទឹកប្រកបដោយនិរន្តរភាព។
ឯកឧត្តម ឆាយ ឬទ្ធីសែន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអភិវឌ្ឍន៍ជនបទ
យោង​តាម​របាយការណ៍របស់អង្គការទស្សនៈពិភពលោកអន្តរជាតិ ប្រចាំនៅកម្ពុជា ចាប់តាំងពីឆ្នាំ២០១៥មក កម្មវិធីទឹកស្អាត និងអនាម័យរបស់អង្គការមួយនេះ បានជួយ​ធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនូវស្ថានភាពទឹកស្អាត និងអនាម័យនៅទូទាំង៣០ស្រុក ក្នុងខេត្តចំនួន៦ ដូចជា កំពង់ស្ពឺ កំពង់ឆ្នាំង ព្រះវិហារ បន្ទាយមានជ័យ បាត់ដំបង និងកំពង់ធំ។ បច្ចុប្បន្ន បានសាងសង់ប្រព័ន្ធទឹកសហគមន៍ចំនួន ១២៥ ដែលផ្តល់ទឹកស្អាតដល់ជាង ៣៣ម៉ឺននាក់ និងបានផ្តល់បង្គន់អនាម័យសម្រាប់គ្រួសារ ដែលផ្តល់អត្ថប្រយោជន៍ដល់ប្រជាពលរដ្ឋជាង ៣៨ម៉ឺន៥ពាន់នាក់ និងជួយឱ្យភូមិចំនួន ១១៧២ភូមិ សម្រេចបាននូវស្ថានភាពបញ្ឈប់ការបន្ទោរបង់ពាសវាលពាសកល (ODF)៕