អ្នកនាំពាក្យក្រសួអប់រំបញ្ជាក់ថា ការបង្កើតសាលារៀនជំនាន់ថ្មីចំនួន៨បន្ថែមទៀត គឺដោយសារគុណភាព និងភាពល្បីល្បាញរបស់សាលារៀនជំនាន់ថ្មី ដែលធ្វើឱ្យសិស្សានុសិស្ស ក៏ដូចជាអាណាព្យាបាលជាច្រើនចង់បញ្ជូនកូនមករៀន។ ខណៈសិស្សានុសិស្សដែលចង់ចូលរៀននៅសាលារៀនជំនាន់ថ្មី ត្រូវប្រឡងជាមុនសិន ដើម្បីឱ្យការជ្រើសរើសទទួលយកបាន មានតម្លាភាព ហើយផ្ដល់យុត្តិធម៌សម្រាប់គ្រប់គ្នា។
លោកជំទាវបណ្ឌិត ឃួន វិច្ឆិកា បន្ថែមថា ការវិវត្តប្រែក្លាយពីសាលារៀនធម្មតា ទៅជាសាលារៀនជំនាន់ថ្មីនេះ ពុំមែនគ្រប់សាលារៀន អាចទទួលបានសិទ្ធិក្នុងការបង្កើតនោះទេ។ ពោលសាលារៀនត្រូវដាក់ពាក្យស្នើសុំ និងត្រូវឆ្លងកាត់ការត្រួតពិនិត្យវិនិច្ឆ័យច្បាស់លាស់។ ក្នុងនោះចំណុចសំខាន់បំផុត រួមមាន ទី១. គណៈគ្រប់គ្រងសាលា និងគ្រូបង្រៀនត្រូវតែស្ម័គ្រចិត្ត ហើយរីករាយរួមគ្នាចង់ក្លាយជាសាលារៀនជំនាន់ថ្មី ទី២. មានការគាំទ្រពីសហគមន៍ ដៃគូរួចជាស្រេចក្នុងការទ្រទ្រង់សាលារៀន ទាំងស្មារតី ក៏ដូចជាធនធាននានា ទី៣. អភិបាលកិច្ច និងទី៤. សមត្ថភាពគ្រូបង្រៀន។
ដោយឡែកសម្រាប់គ្រូបង្រៀន ដែលនឹងត្រូវ​ជ្រើសរើស​សម្រាប់សាលារៀនជំនាន់ថ្មី បើតាមអ្នកនាំពាក្យក្រសួអប់រំ សម្រាប់ឆ្នាំនេះ ក្រសួងអនុវត្តការជ្រើសរើសគ្រូបង្រៀនដែលមកង្រៀននៅសាលារៀនជំនាន់ថ្មី ដោយ​ត្រូវតែប្រឡងជាប់ក្របខណ្ឌរដ្ឋ ហើយបង្រៀនសាលានៅក្នុងខេត្តណា គឺត្រូវតែជាបុគ្គលិកនៅក្នុងខេត្តនោះដូចគ្នា ព្រមទាំងមិនប៉ះពាល់ដល់សាលាដែលខ្លួនបានចាកចេញ និងត្រូវបំពេញតាមគុណវុឌ្ឍដែលក្រសួងបានកំណត់។
ពាក់ព័ន្ធនឹង​ការពង្រឹងគុណភាពសាលារៀននៅ​កម្ពុជាវិញ បើតាម​លោកជំទាវបណ្ឌិត ឃួន វិច្ឆិកា មិនមែនមានតែសាលារៀនជំនាន់ថ្មីទេដែលកំពុងខិតខំប្រឹងប្រែង ក្នុងនោះមានសាលារៀនគំរូ និងសាលារៀននានាទូទាំងប្រទេស ក៏កំពុងខិតខំប្រកួតប្រជែងគ្នាយ៉ាងស្វិតស្វាញ ដើម្បីក្លាយជាសាលាស្តង់ដាគំរូទាំងអស់គ្នា។
គួរជំរាបជូនថា បច្ចុប្បន្នសាលារៀនជំនាន់ថ្មី នៅប្រទេសកម្ពុជាមានចំនួន ១៤សាលារៀន ដែលកំពុងដំណើរការ។ ដោយឡែក​សាលារៀនដែល​ជាប់ជាស្តង់ដាសាលារៀនគំរូមានចំនួន ២៥០សាលា, សាលារៀនគំរូទាំងនេះ ត្រូវអនុវត្ត​ស្តង់ដាដូចជា មានការពង្រឹងអភិបាលកិច្ចសាលារៀន ការពិនិត្យកែ​សម្រួល និងរៀបចំកម្មវិធីសិក្សា និងសកម្មភាពក្រៅម៉ោងសិក្សាឱ្យស្រប ទៅតាមតម្រូវ​ការក្នុងការពង្រឹងចំណេះដឹង៕