ក្នុងរដូវវស្សាដែលជាពេលវេលាអំណោយផលដល់ការកកើតមូសខ្លា ជាប្រភពចម្លងនៃជំងឺគ្រុនឈាម ឯកឧត្តមសាស្រ្តាចារ្យ ឈាង រ៉ា រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងសុខាភិបាល បានណែនាំដល់ថ្នាក់ដឹកនាំ និងមន្ត្រីជំនាញសុខាភិបាលគ្រប់លំដាប់ថ្នាក់បង្កើនការយកចិត្តទុកដាក់ខ្ពស់ក្នុងការបង្ការ និងទប់ស្កាត់ការរីករាលដាល នៃជំងឺគ្រុនឈាម ដោយផ្តោតជាសំខាន់លើក្រុមមនុស្សងាយរងគ្រោះបំផុត រួមមាន ស្ត្រីមានផ្ទៃពោះ ទារក និងកុមារ។
ការណែនាំនេះត្រូវបានធ្វើឡើងក្នុងកិច្ចប្រជុំពិនិត្យវឌ្ឍនភាព និងពង្រឹងយុទ្ធនាការប្រយុទ្ធនឹងជំងឺគ្រុនឈាម ដែលមានការចូលរួមពីថ្នាក់ដឹកនាំក្រសួង នាយកដ្ឋានប្រយុទ្ធនឹងជំងឺឆ្លង នាយកដ្ឋានមន្ទីរពេទ្យ មជ្ឈមណ្ឌលជាតិ គាំពារមាតានិងទារក និងមជ្ឈមណ្ឌលជាតិប្រយុទ្ធនឹងជំងឺគ្រុនចាញ់ ប៉ារ៉ាស៊ីតសាស្រ្ត និងបាណកសាស្រ្តនៃក្រសួងសុខាភិបាល។
ក្នុងនោះ ឯកឧត្តមសាស្រ្តាចារ្យបានណែនាំដល់ថ្នាកដឹកនាំទទួលបន្ទុក និងមន្រ្តីជំនាញ បង្កើនការតាមដាន និងឆ្លើយតបឱ្យបានរហ័សទាន់ពេលវេលា អំពីជំងឺគ្រុនឈាម ពិសេសរយៈពេលចំណុចខ្ពស់ ដោយត្រូវបង្កើនការរាយការណ៍ករណីសង្ស័យពីគ្រប់មូលដ្ឋានសុខាភិបាល ដើម្បីឱ្យក្រុមការងារឆ្លើយតបរហ័សពិនិត្យការងារ និងចុះអន្តរាគមន៍ ដូចជាចុះអប់រំសុខភាព ការចុៈកម្ចាត់ជំរកមូស ដាក់ថ្នាំអាប៊ែតនៅពាងទឹក និងវត្ថុ ដែលដក់ទឹក និងបង្កើនការបាញ់ថ្នាំសម្លាប់មូសនៅកន្លែងឆ្លងខ្លាំង ដោយមានចលនាការចូលរួមពីសហគមន៍។
បន្ថែមពីនេះ ត្រូវបន្តបង្កើនការយកចិត្តទុកដាក់ផ្សព្វផ្សាយតាមគ្រប់មធ្យោបាយ និងបណ្តាញសង្គម ដល់ប្រជាពលរដ្ឋពីវិធីសាស្រ្តការពារខ្លួន សម្រាន្តត្រូវចងមុង សម្លៀកបំពាក់ឱ្យជិតចុងដៃ ចុងជើង និងយកចិត្តទុកដាក់ស្រ្តីមានផ្ទៃពោះ។
ដោយឡែកមន្ទីរសុខាភិបាល ត្រូវសហការ និងជំរុញការគាំទ្រពីគ្រប់ផ្នែកពាក់ព័ន្ធ អាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន សាលារៀន វត្តអារាម កងកម្លាំងប្រដាប់អាវុធ ដើម្បីចូលរួមលុបបំបាត់ប្រភពដង្កូវទឹក និងមូសខ្លា ពិសេសក្នុងរដូវភ្លៀងនេះ។
ឯកឧត្តម ក៏បានផ្តល់អនុសាសន៍លើការបង្កើនសមត្ថភាពនៃការធ្វើរោគវិនិច្ឆ័យ ការប្រើវិធីសាស្ត្រព្យាបាល ទាំងសេវាសាធារណៈ និងឯកជន។
យោងតាមរបាយការណ៍របស់មជ្ឈមណ្ឌលជាតិប្រយុទ្ធនឹងជំងឺគ្រុនចាញ់ ប៉ារ៉ាស៊ីតសាស្ត្រ និងបាណកសាស្ត្រ នៅក្នុងឆមាសទី១ ឆ្នាំ២០២៥នេះ កម្ពុជា មានជំងឺគ្រុនឈាមជាង ៧០០០ករណី ក្នុងនោះបណ្តាលឱ្យស្លាប់ ១៥នាក់ តែថយចុះជាងឆ្នាំមុន៣៨% ដែលមានអ្នកស្លាប់រហូតដល់ទៅ២៣នាក់។ តែយ៉ាងណា បើតាមលោកវេជ្ជបណ្ឌិត ហ៊ុយ រ៉េកុល ប្រធានមជ្ឈមណ្ឌលជាតិប្រយុទ្ធនឹងជំងឺគ្រុនចាញ់ ប៉ារ៉ាស៊ីតសាស្ត្រ និងបាណកសាស្ត្រ ឆ្នាំ២០២៥នេះ ជាឆ្នាំ នៃវដ្ដជំងឺគ្រុនឈាមរៀងរាល់ ៥-៦ ឆ្នាំម្តង ដែលទាមទារឱ្យមានការចូលរួមអនុវត្តរាល់វិធានការបង្ការការពារជំងឺគ្រុនឈាមឱ្យបានសកម្ម ពិសេសសូមចូលរួមធ្វើតាមការណែនាំរបស់ក្រសួងសុខាភិបាល៕