ការតស៊ូរបស់គ្រូនៅបង្រៀនសិស្សតាមតំបន់ព្រំដែន ជាមនសិការស្នេហាជាតិរបស់គ្រូបង្រៀន
កំឡុង​នៃការ​ប៉ះទង្គិច​គ្នា​ដោយ​ប្រដាប់អាវុធ​ក្នុង​ជម្លោះព្រំដែន​រវាងកងទ័ព​​កម្ពុជា និងថៃ បា​ន​បណ្តាល​សិស្សប្រមាណ ១៥ម៉ឺននាក់ ប៉ះពាល់ដល់ការសិក្សា។ ក្នុង​ស្ថានភាពដ៏លំបាកនេះ គេ​សង្កេត​ឃើញថា មានគ្រូបង្រៀនជាច្រើន​ដែល​ស្ថិត​នៅ​តំបន់ប៉ះពាល់ នៅតែរក្សាគោលជំហនៅជាមួយសិស្ស បង្រៀនសិស្សនៅតាមជំរំភៀសសឹក ដែលវា​ត្រូវ​បានចាត់ទុកថា គឺជាវីរភាពមួយគួរឱ្យកោតសរសើរ និងដឹងគុណជានិច្ច។
អ្នកគ្រូ ហ៊ុត សារ៉ាប់ គ្រូបង្រៀន​ម្នាក់​នៅ​សាលា​មត្តេយ្យ​សហគមន៍, ​ពេល​ប៉ះទង្គិច​គ្នា​ដោយ​អាវុធ​នៅ​តាម​បណ្តោយព្រំដែន មានគ្រាប់ផ្លោងជា​ច្រើន​បានធ្លាក់​នៅ​ក្បែរ​សាលា​រៀន​របស់អ្នកគ្រូ ដែលនៅចម្ងាយប្រមាណ១៥គីឡូម៉ែត្រប៉ុណ្ណោះ​ពីកន្លែងផ្ទុះអាវុធ, គ្រានោះ​សិស្ស​ជា​ច្រើន​បានស្រែកយំ ប៉ុន្តែអ្នក​គ្រូ​បាន​ពង្រឹងគោលជំហរ​លួងលោម​ពួកគេ បើទោះជា​អ្នកគ្រូ​ក៏​កំពុង​តែភ័យ​ខ្លាច​ដូចគ្នា។
អ្នកគ្រូ ហ៊ុត សារ៉ាប់ គ្រូបង្រៀន​ម្នាក់​នៅ​សាលា​មត្តេយ្យ​សហគមន៍
ពេលមក​ដល់ជំរំជនភៀសសឹក អ្នកគ្រូ សារ៉ាប់ បានបន្ត​កិច្ច​ការ​របស់អ្នកគ្រូទៀត​ក្នុងការ​បង្រៀន​អប់រំសិស្ស​ដោយ​មិនបញ្ឈប់នោះឡើយ ទោះស្ថិតក្នុងកាលៈទេសៈលំបាកយ៉ាងណាក៏ដោយ។
“ខ្ញុំអាណិតសិស្ស​អត់បានរៀនបន្ត ហើយ​សិស្ស​គាត់ចង់រៀនបន្តទៀត ប៉ុន្តែអត់មានថ្នាក់រៀនទេ​នៅជំរំ ដោយ​ទាំងសិស្ស ទាំងគ្រូ គឺមក​តែសំបក​ខ្លួន​ប៉ុណ្ណោះ, ទោះបីជា​ក្រោមតង់ក៏ដោយ ក៏ខ្ញុំស៊ូបង្រៀន ដើម្បី​ឱ្យ​ក្មេងៗ​មានចំណេះដឹង…”
លោកបណ្ឌិត យង់ ពៅ អគ្គលេខាធិការនៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា បានបង្ហាញការកោតសរសើរចំពោះគ្រូបង្រៀនដែលមិនរត់ចោលសិស្ស ខណៈពេលមានជម្លោះនៅតាមបណ្ដោយព្រំដែនកម្ពុជា-ថៃ។ លោកថា ការតស៊ូរបស់គ្រូទ្រាំទ្រនៅបង្រៀនសិស្សតាមតំបន់ព្រំដែន គឺជាគុណស្រ័យដ៏ធំបំផុត ដែលនេះជាមនសិការស្នេហាជាតិរបស់គ្រូបង្រៀន។
លោកបណ្ឌិត យង់ ពៅ បន្ថែមថា នេះគឺជាគុណបំណាច់របស់គ្រូបង្រៀន ទោះកាលៈទេសៈណាក៏ដោយ ការផ្ដល់ចំណេះដឹងដល់សិស្ស គឺជារឿងសំខាន់ណាស់សម្រាប់ការពង្រឹងសមត្ថភាពប្រជាពលរដ្ឋទៅថ្ងៃអនាគត ពោលគឺផ្អែកលើចំណេះដឹងដែលគ្រូផ្ដល់ឱ្យ។
លោក ប្រាក់ កុសល ប្រធាននាយកដ្ឋានអប់រំកុមារតូច នៃក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានលើកឡើងថា ជម្លោះ​នៅ​តាម​បណ្តោយព្រំដែនកម្ពុជា-ថៃ គឺពិត​ជា​ធ្វើ​ឱ្យ​ប៉ះពាល់ទៅដល់ប្រជាពលរដ្ឋដែល​រស់​នៅ​តាម​បណ្តោយ​ព្រំដែន ជាពិសេស​នៅ​ខេត្តព្រះវិហារ និង​ឧត្តរមានជ័យ ហើយ​ចំណុច​សំខាន់ ចំពោះកូនចៅ​ប្រជាពលរដ្ឋ​ដែលមានវ័យ​តូច កំពុង​រស់​នៅ​ក្នុង​បន្ទុកគ្រួសារ ធ្វើ​ឱ្យ​ពួកគាត់​ត្រូវ​ជម្លៀសទៅតាម​គ្រួសារ​រស់​នៅជំរំជនភៀសសឹក, យ៉ាងណាក៏ដោយ បើតាម​លោក ប្រាក់ កុសល ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា សហការជាមួយ​អង្គការយូនីសេហ្វ បន្ត​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ និងជំរុញ​ឱ្យ​កុមារ​​ទទួលបានការ​សិក្សា គ្រប់កាលៈទេសៈ៕