តើមានវិធីអ្វីខ្លះដើម្បីឱ្យ​ការធ្វើការងារជាក្រុមមានប្រសិទ្ធភាព?
ការងារក្រុមដែលមានប្រសិទ្ធភាពគឺជាកត្តាសំខាន់សម្រាប់អង្គភាព និងអាជីវកម្មណាមួយ តែ​ក្នុង​ប្រតិបត្តិការ​ជាក់ស្តែង គេ​តែង​សង្កេតឃើញថា ការងារជាក្រុមនេះ​អាច​មាន​បញ្ហា​ប្រឈមផងដែរ, ខាងក្រោមនេះ គឺជា​គន្លឹះ​សំខាន់ៗ​មួយ​ចំនួន ដែលអាចជួយ​ធ្វើឱ្យការងារជាក្រុមមានភាពរលូន និងជោគជ័យ ៖
១. កំណត់គោលដៅច្បាស់លាស់ ៖ ឱ្យសមាជិកក្រុមដឹងពីគោលដៅ និងលទ្ធផលដែលត្រូវសម្រេច។ ត្រូវប្រាកដថា អ្នកគ្រប់គ្នាយល់ពីគម្រោង និងគោលដៅរបស់គម្រោង។
២. បែងចែកកិច្ចការតាមជំនាញរៀងៗខ្លួន ៖ ម្នាក់ៗគួរមានភារកិច្ចត្រឹមត្រូវតាមជំនាញ និងបទពិសោធន៍របស់ខ្លួន។ ត្រូវ​ប្រយ័ត្ន កុំឱ្យមានការច្របូកច្របល់ក្នុងការទទួលខុសត្រូវ។
៣. ការកសាងទំនុកចិត្ត និងការគោរពគ្នាទៅវិញទៅមក ៖ គោរពយោបល់គ្នា ជៀសវាងការថ្កោលទោសគ្នាខុសបំណង។ លើកទឹកចិត្តឱ្យមានការនិយាយ​ដោយ​បើកចំហរ និងសុក្រឹត្យភាព, គោរពភាពខុសគ្នានៃមតិយោបល់ ជៀសវាងការបង្កើត​ក្រុម នៅក្នុងក្រុម។
៤. រក្សាការទំនាក់ទំនង ៖ ជជែក ពិភាក្សាគ្នា និងការធ្វើបច្ចុប្បន្នភាពឱ្យ​បានទៀងទាត់ ដើម្បីធានាបានថាគ្រប់គ្នានៅលើដំណើរការគម្រោងដូចគ្នា។
៥. ការតាមដាន និងវាយតម្លៃការងារ ៖ មានការប្រជុំជាប្រចាំដើម្បីតាមដានការរីកចម្រើន។ ប្រាកដថាតាមដានការងារគ្រប់គ្នា និងអាចបញ្ចប់តាមពេលត្រូវបានកំណត់៕