ការហាមមិនឱ្យវិនិយោគផលិតបារីអេឡិចត្រូនិចនៅកម្ពុជា ជាការយកចិត្តទុកដាក់របស់រាជរដ្ឋាភិបាលចំពោះអនាគតកុមារ និងយុវជន
ក្នុងពិធីដាក់ឱ្យអនុវត្តជាផ្លូវការនូវ «ផែនការជាតិប្រយុទ្ធនឹងជំងឺមហារីក ឆ្នាំ២០២៥-២០៣០» កាលពីដើមសប្តាហ៍នេះ សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា បានបង្ហាញពីការមិនអនុញ្ញាតឱ្យមានការវិនិយោគផលិតបារីអេឡិកត្រូនិកនៅកម្ពុជា មិនថា សម្រាប់លក់នៅទីផ្សារក្នុងស្រុក ឬសម្រាប់នាំចេញទៅក្រៅប្រទេសក៏ដោយ។ ការបដិសេធមិន​ឱ្យ​មានការ​វិនិយោគ ក្នុងការផលិតបារីអេឡិចត្រូនិចនៅ​កម្ពុជានេះ បានផ្តើម​ឱ្យ​មានការ​សាទរ ដោយ​ថា នេះ​ជាការ​យកចិត្តទុកដាក់របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល ចំពោះ​អនាគត​កុមារ ក៏​ដូចជាយុវជន​កម្ពុជា។
លោកវេជ្ជបណ្ឌិត មុំ គង់ នាយកអង្គការចលនាដើម្បីសុខភាពកម្ពុជា (CHM) មានប្រសាសន៍ថា ការប្ដេជ្ញាចិត្តរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាហាមមិនឱ្យមានការវិនិយោគផលិតផលបារីអេឡិចត្រូនិចនៅកម្ពុជា ក៏ដូចជាការអំពាវនាវរបស់ប្រមុខ​រាជរដ្ឋាភិបាល ឱ្យគ្រប់ស្ថានប័នពាក់ព័ន្ធទាំងអស់យកចិត្តទុកដាក់ទប់ស្កាត់កុំឱ្យមានការប្រើប្រាស់បារីអេឡិចត្រូនិចក្នុងចំណោមកុមារ និងយុវជន លោកសូមសារទរអស់ពីចិត្ត ព្រោះកន្លងមកមានអ្នកស្លាប់ជាបន្តបន្ទាប់ក្នុងចំណោមយុវជនក្រោម១៨ឆ្នាំ ហើយក៏មានអ្នកមួយចំនួនកំពុងតែរងគ្រោះខូចសួតដោយសារការប្រើប្រាស់បារីអេឡិចត្រូនិចនេះដែរ។ លោកវេជ្ជបណ្ឌិត មុំ គង់ បន្តថា​ មិនត្រឹមតែកម្ពុជានោះទេ ប្រទេសវៀតណាមថ្មីៗនេះ ក៏បានអនុម័តដោយរដ្ឋសភាហាមឃាត់ការប្រើប្រាស់បារីអេឡិចត្រូនិចទាំងការនាំចូល ការផលិត និងការចែកចាយ ហើយពីមុនមានប្រទេសឡាវ ថៃ ព្រុយណេ ក៏បានធ្វើរួចហើយដែរ។ ហើយកម្ពុជាចាប់ផ្ដើមធ្វើពីពេលនេះឱ្យមានប្រសិទ្ធភាព គឺជាអំណរយ៉ាងខ្លាំងរបស់ប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរ។
លោកវេជ្ជបណ្ឌិត មុំ គង់ នាយកអង្គការចលនាដើម្បីសុខភាពកម្ពុជា (CHM)