តើអ្វីទៅជាសាលារៀនបែបឌីជីថល?
ក្នុងសន្និបាតក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា កាលពីពេលថ្មីៗនេះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានប្រកាស​ពីការ​ដាក់​ឱ្យដំណើរ​ជា​ការផ្លូវការ​នូវ​សាលា​ឌីជីថល។ តើសាលារៀនឌីជីថល គឺជាអ្វី ហើយគេ​ប្រើប្រាស់​យ៉ាងដូចម្តេច?
បើតាម​ក្រសួងអប់រំ សាលាឌីជីថល (#SalaDigital) គឺជាវេទិកានិម្មិតសម្រាប់សិស្សានុសិស្ស គ្រូបង្រៀន ក៏​ដូចជាអ្នកជំនាញអាចប្រើប្រាស់​ក្នុងការចែករំលែកចំណេះដឹងទៅកាន់អ្នកសិក្សាដទៃទៀត។ គោលបំណងសំខាន់របស់ថ្នាល់​មួយ​នេះ គឺ លើកកម្ពស់ ជំរុញការចែករំលែក និងការប្រើប្រាស់មាតិកាអប់រំឌីជីថលឱ្យកាន់តែសម្បូរបែបសម្រាប់បម្រើដល់ការរៀន និងបង្រៀនតាមរយៈការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាដោយសេរី មិនគិតថ្លៃគ្រ់ពេលវេលា​និងទីកន្លែង។
ដើម្បីអាចចូលទៅប្រើប្រាស់ ថ្នាលអប់រំ សាលាឌីជីថលនេះ មាន៣របៀប គឺ១. ត្រូវបង្កើតគណនីជាមុនសិន ២.បង្កើតសាលា ៣.ការដាក់បញ្ចូលសៀវភៅ, សិស្សានុសិស្ស និស្សិត អ្នកស្រាវជ្រាវ គ្រូបង្រៀន អាចធ្វើតាមការណែនាំ។ របៀបចុះឈ្មោះនៅលើសាលាឌីជថល គឺគេអាចចូលទៅកាន់សាលាឌីជីថលតាមរយៈ ៖ https://sala.moeys.gov.kh និងចុះឈ្មោះ ៖ https://bit.ly/saladigitalregister
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា សាលាឌីជីថលកម្ពុជា បានអភិវឌ្ឍជាបន្តបន្ទាប់ ហើយ​ចុងក្រោយនេះ សាលាឌីជីថលក៏​នឹ​ងមានការ​​ប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធបញ្ញាសិប្បនិម្មិត (AI) ភ្ជាប់ជាមួយដែរ ដែលមានគោលដៅ​ជំរុញ​បង្ហាត់​បង្រៀន​ប្រព័ន្ធ​បច្ចេក​វិទ្យា ​AI តាមសាលារៀន និងជួយឱ្យ​សិស្សានុសិស្ស ជាពិសេសយុវជន​ជំនាន់​ថ្មី​អាច​ទទួល​បាន​នូវ​ចំណេះ​ដឹង​ថ្មីៗទាន់ពេលវេលា ហើយអាចឈានទៅរកលើកកម្ពស់គុណភាពអប់រំឱ្យ​ដើរទាន់​និន្នាការ​សកល នៃការរីកចម្រើនបច្ចេកវិទ្យា AI។
លោកជំទាវ ឃួន វិច្ឆិកា អ្នកនាំពាក្យ​ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា ក្រសួងអប់រំ បានរៀបចំថ្នាលអប់រំ សាលាឌីជីថលនេះ ដើម្បីគាំទ្រ និងលើកកម្ពស់ការចែករំលែកឯកសារ និងលើកកម្ពស់ការរៀន និងបង្រៀនគ្រប់កម្រិតថ្នាក់ និងគ្រប់មុខវិជ្ជា។ ទន្ទឹមគ្នានេះ ក៏ផ្ដល់ភាពងាយស្រួលដល់អ្នកប្រើប្រាស់ក្នុងការស្វែងរកឯកសារឌីជីថល តាមកម្រិតថ្នាក់ចាប់​ពីមត្តេយ្យសិក្សារហូតដល់កម្រិតឧត្តមសិក្សា ដោយអាចធ្វើការស្វែងរកតាមរយៈពាក្យគន្លឹះ ប្រភេទក្រុមមុខវិជ្ជា ប្រភេទវគ្គសិក្សា និងកម្រិតថ្នាក់។
បើតាមសេចក្តីណែនាំរបស់ក្រសួងអប់រំ សម្រាប់ថ្នាលអប់រំ សាលាឌីជីថល, សាកលវិទ្យាធិការ នាយក គ្រឹះស្ថានសិក្សា​សាធារណៈ និងឯកជន អាចចូលទៅបង្កើតសាលារៀននិម្មិត វគ្គសិក្សា និង​បង្ហោះស្នាដៃសិក្សា​ស្រាវជ្រាវ​របស់សិស្ស និស្សិត និងសាស្រ្តាចារ្យ នៅ​ក្នុងនោះបាន ដើម្បី​ឱ្យ​ធនធានឌីជីថល​ជាភាសា​ជាតិ​មានសម្បូរបែប​លើបណ្តាញ​អ៊ីនធឺណេត សម្រាប់​ជាប្រយោជន៍​ដល់ការសិក្សា ការស្រាវជ្រាវ និង​ស្វ័យសិក្សា​របស់សិស្ស និស្សិត និង​អ្នកស្រឡាញ់ការសិក្សា​ពេញមួយ​ជីវិត។
គិតមកដល់ពេលនេះ អ្នកចូលប្រើប្រាស់ថ្នាលសាលាឌីជីថលមានចំនួន ៩៧.១៨១នាក់ សាលារៀនចំនួន​៦៥៨សាលា សៀវភៅសិក្សា៤៧៩០ក្បាល និងមេរៀន២៣៨ វគ្គ៕