“យុវជន​ដើម្បីវប្បធម៌ជាតិ” ប្រធានបទសម្រាប់ទិវាវប្បធម៌ជាតិ ឆ្នាំនេះ
ឆ្នាំ​២០២៥នេះ រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា បាន​សម្រេច​បន្ត​រក្សា​ប្រធានបទ “យុវជន​ដើម្បីវប្បធម៌ជាតិ” សម្រាប់​ទិវាវប្បធម៌ជាតិ ៣មីនា លើកទី២៧ ដើម្បីរំលេច​អំពី​កាតព្វកិច្ច​ចាំបាច់​របស់​យុវជន​បន្តវេន ក្នុង​ការ​អភិរក្ស និង​អភិវឌ្ឍ​វប្បធម៌​ប្រកប​ដោយ​ចីរភាព និង​បរិយាបន្ន។
ក្នុងសារាចរ ស្តីពី​ការ​រៀបចំ​ទិវាវប្បធម៌ជាតិ ៣មីនា លើកទី២៧ ឆ្នាំ២០២៥ រាជរដ្ឋាភិបាល​បានរំលេចថា ទិវាវប្បធម៌ជាតិ គឺជា​ទិវា​ដ៏​មានសារៈសំខាន់​មួយ​របស់ប្រជាជាតិកម្ពុជា ដើម្បី​រំលឹក​ដល់គុណូបការៈ​របស់បុព្វបុរស​ខ្មែរ​គ្រប់ជំនាន់​ដែល​បានលះបង់​ទាំងកម្លាំង​កាយ កម្លាំង​ចិត្ត បញ្ញាស្មារតី និង​អាយុជីវិត ក្នុងការ​បង្កើត​ ថែរក្សា និង​ការពារ​សម្បត្តិ​វប្បធម៌​ដ៏​សម្បូរ​បែប និង​មានតម្លៃ​មិន​អាច​កាត់ថ្លៃបាន ដែលបន្សល់ទុក​មក​ដល់​កូន​ចៅ​ជំនាន់ក្រោយ។
ទន្ទឹមនឹងនេះដែរ ទិវាវប្បធម៌​ជាតិ ក៏​ជា​ឱកាស​ដ៏​មានតម្លៃ​ដើម្បី​ចូលរួម​បំផុស​នូវ​មនសិការ​ស្រឡាញ់​សិល្បៈ​វប្បធម៌ ទំនៀមទម្លាប់ ប្រពៃណី និង​កេរដំណែល​ដូនតាជាច្រើន​ទៀត​ដែលជា​ដួងព្រលឹង និង​អត្តសញ្ញាណជាតិ សម្រាប់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ខ្មែរ​គ្រប់រូប។
ដោយឡែកការកំណត់យកប្រធានបទ “យុវជនដើម្បីវប្បធម៌ជាតិ” សម្រាប់ទិវាវប្បធម៌ជាតិ ឆ្នាំនេះ រាជរដ្ឋាភិបាល​បាន​បញ្ជាក់ថា គឺ​ក្នុងគោលបំណង លើក​កម្ពស់​មនសិការស្នេហាជាតិ ភាពជា​ម្ចាស់ នៃកេរដំណែលវប្បធម៌ និង​ភាព​ជា​ពលរដ្ឋ​ក្នុង​សង្គម ដែល​មានអារ្យ​ធម៌​ខ្ពស់ ប្រកប​ដោយ​សីលធម៌ សមធម៌ និង​បរិយាបន្ន សំដៅ​ធានា​បាន​នូវ​សុខដុម​រមនាសង្គម សេចក្តីថ្លៃថ្នូរ និង​កិត្យានុភាពជាតិ ដើម្បី​ចូលរួម​កសាង​កម្ពុជា​អរិយប្រទេស។
ជាមួយ​គ្នា ក៏​មានបំណង​បំផុស​ឱ្យ​ប្រជាពលរដ្ឋ​កម្ពុជា​គ្រប់រូប ជាពិសេស​យុវជន ចូលរួម​ជាកម្លាំង​ចលករ​ក្នុងកិច្ច​អភិរក្ស លើក​ស្ទួយ និង​អភិវឌ្ឍ​វវប្បធម៌ជាតិ រួមទាំង​វប្បធម៌​ចម្រុះ​របស់​សហគមន៍​ជនជាតិ​ដើមភាគតិច​នៅ​កម្ពុជា ឱ្យ​បានស្ថិតស្ថេរ គង់វង្ស និងរីកចម្រើន ដោយ​មិន​ប្រកាន់​នូវ​និន្នាការនយោបាយ ជំនឿ សាសនា ពណ៌សម្បុរ និងជាតិពន្ទុ, បង្កើន​ការ​យល់ដឹង​អំពី​តម្លៃ​ដ៏​មហាសាល នៃសម្បត្តិ​វប្បធម៌ជាតិ​ដ៏សម្បូរបែប ដែលជា​ប្រភព​មិន​ចេះរីងស្ងួត សម្រាប់ការ​អភិវឌ្ឍ​សេដ្ឋកិច្ច​សង្គម​ប្រកប​ដោយ​ចីរភាព តាមរយៈ​ការ​បង្កើត​សេវា និង​ផលិតផល​វប្បធម៌ថ្មីៗប្រកបដោយ​ភាពច្នៃប្រតិដ្ឋ ក្នុងគោលដៅ​ពាណិជ្ជកម្ម និង​ទេសចរណ៍ ដែល​រួម​ចំណែក​ដល់​ការបង្កើតការងារឱ្យ​កាន់តែច្រើន សំដៅ​ជំរុញ​ការ​អភិវឌ្ឍ​សេដ្ឋកិច្ច​សង្គម​ឆ្ពោះទៅ​សម្រេច​ចក្ខុវិស័យ​កម្ពុជា ឆ្នាំ២០៥០។
លើក​កម្ពស់​ភាពច្នៃប្រតិដ្ឋ និង​នវានុវត្តន៍​នៅក្នុងវិស័យ​សិល្បៈ​វប្បធម៌ ដោយ​ប្រើបច្ចេកវិទ្យា​ឌីជីថល ព្រមជាមួយ​នឹង​គំនិតផ្តួចផ្តើម​ថ្មីៗ ឈរលើ​មូលដ្ឋាន​អត្តសញ្ញាណជាតិ ដើម្បី​បង្កើន​ភាពទាក់ទាញ និង​ផ្តល់​ភាព​ងាយស្រួល​ដល់ការចូលរួម​ក្នុង​សកម្មភាព​វប្បធម៌ សម្រាប់សាធារណជនទូទៅ ពិសេស​កុមារ យុវជន ស្រ្តី មនុស្ស​ចាស់ និង​ជនមានពិការភាព ក្រោម​ទិសស្លោក “សិល្បៈវប្បធម៌​សម្រាប់យើង​ទាំងអស់គ្នា”។
លើក​ស្ទួយ​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​វប្បធម៌ ក្នុងស្មារតី​កសាង​ស្ពាន​ភ្ជាប់​ទំនាក់ទំនង​ពី​សង្គម​មួយ​ទៅ​សង្គម​មួយ ពី​ប្រជាជាតិមួយ ទៅ​ប្រជាជាតិមួយ និង​ពី​ប្រទេស​មួយ​ទៅ​ប្រទេសមួយ ក្នុងគោល​បំណង​លើក​កម្ពស់​ការយល់ដឹង និង​ការ​គោរព​គ្នា​ទៅវិញទៅមក ដែលនាំ​មក​នូវ​សាមគ្គីភាព មិត្តភាព សុខដុមរមនា និងសន្តិភាព។
យ៉ាងណាក៏ដោយ សម្រាប់ពេលវេលា នៃការ​ប្រាព្ធ​ទិវាវប្បធម៌ជាតិ លើកទី២៧ ឆ្នាំ២០២៥នេះ រាជរដ្ឋាភិបាល​បានកំណត់​យក​ចន្លោះ​ចាប់ពីថ្ងៃទី៣ ខែមីនា រហូត​ដល់​ពិធីបុណ្យ​ចូលឆ្នាំថ្មី​ប្រពៃណីជាតិ​ខ្មែរ ដោយ​ក្រសួង ស្ថាប័ន អង្គភាព និង​រដ្ឋបាល​ថ្នាក់ក្រោមជាតិ អាច​រៀបចំ​កម្មវិធី និងសកម្មភាព​គាំទ្រ​នានា ដើម្បីប្រារព្ធទិវាវប្បធម៌ជាតិ ទាំង​នៅ​ទីតាំងផ្ទាល់ ឬនៅលើបណ្តាញសង្គម ទៅតាម​ពេលវេលា​សមរម្យ​ណាមួយ ដើម្បីផ្សព្វផ្សាយ​ឱ្យ​ប្រជាពលរដ្ឋ​កម្ពុជា​គ្រប់ស្រទាប់បានយល់ដឹងកាន់តែច្បាស់​អំពីអត្ថន័យ នៃទិវានេះ។
គួរជំរាបជូនថា «ទិវាវប្បធម៌ជាតិ» ត្រូវ​បានរាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា កំណត់ធ្វើជា​រៀងរាល់ឆ្នាំ ចាប់តាំងពីឆ្នាំ២០០៦មក ក្រោមទិសស្លោក «កម្ពុជា ព្រះរាជាណាចក្រ​នៃវប្បធម៌»៕