ភ្នំពេញ – ការសម្រេចចិត្តជ្រើសរើសជំនាញសិក្សានៅមហាវិទ្យាល័យជាចំណែកមួយដែលកើតឡើងពីកត្តាផ្សេងៗរួមបញ្ចូលគ្នាដូចជា ចំណង់ចំណូលចិត្ត ទុនសិក្សា កត្តាជីវភាព និងទីផ្សារការងារជាដើម ។ នេះជាការលើកឡើងរបស់លោក ហុង ពិតី និស្សិតបរិញ្ញាបត្រឆ្នាំទី៤ ជំនាញកសិកម្មដាំដុះ នៃសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញកសិកម្ម ។
សម្រាប់លោក ហុង ពិតី ការដែលលោកជ្រើសរើសរៀនជំនាញកសិកម្មដាំដុះ គឺព្រោះតែលោកស្រលាញ់ខាងកសិកម្ម ខណៈដែលលោកក៏បានធំធាត់ឡើងជាមួយនឹងការដាំដុះដែលជារបររបស់ឪពុកម្ដាយតាំងពីតូច ដែលវាអាចជាទុនសិក្សា និងការប្រកបរបរក្រោយបញ្ចប់ការសិក្សា ។ យុវជនវ័យ២៣ឆ្នាំរូបនេះបន្តថា គ្រួសារលោកមានដីចំការសមល្មមសម្រាប់ធ្វើការដាំដុះនូវដំណាំហូបផ្លែមួយចំនួន បើទោះបីជាមិនមានទំហំធំល្វឹងល្វើយ ប៉ុន្តែអាចសមល្មមឱ្យលោកបើកជាអាជីវកម្មខ្នាតតូចសម្រាប់គ្រួសារបាន ។
លោក ហុង ពិតី បានផ្តល់ដំបូន្មានថា សិស្ស-និស្សិតគួរតែស្វែងយល់ពីចំណូលចិត្ត និងទុនសិក្សារបស់ខ្លួនឯងសិន មុនសម្រេចចិត្តសិក្សាជំនាញអ្វីមួយ ព្រោះការមានគោលដៅសិក្សា និងគោលដៅជីវិតច្បាស់លាស់នឹងនាំឱ្យអ្នកចាប់យកជំនាញដោយមិនខាតពេលវេលា ។ លោក ហុង ពិតី បន្ថែមថា ការដែលលោកជ្រើសរើសជំនាញកសិកម្ម បើទោះបីជាគ្រួសារលោកមិនមានដីចំការ ឬរបរកសិកម្មក្ដី ក៏លោកនៅតែជ្រើសរើសរៀនជំនាញកសិកម្មនេះ ព្រោះលោកស្រលាញ់ និងមើលឃើញទីផ្សារកសិកម្មកម្ពុជាទៅថ្ងៃមុខនៅកាន់តែទូលំទូលាយ ។
លោក ហុង ពិតី
“ទៅថ្ងៃអនាគត ខ្ញុំចង់មានមុខរបរមួយជារបស់ខ្លួនឯង អាចជាអាជីវកម្មខ្នាតតូចក្នុងគ្រួសារ និងផ្ដល់ការងារខ្លះៗសម្រាប់អ្នកភូមិក្នុងសហគមន៍ “
តាមពិតទៅលោក ហុង ពិតី ក៏ជាអតីតនិស្សិតម្នាក់ក្នុងចំណោមនិស្សិតកសិកម្មជាច្រើនដែលបានទៅហាត់ការងារនៅប្រទេសអ៊ីស្រាអែលកាលពីឆ្នាំ២០២១-២០២២ ផងដែរ ។ លោកថា លោកនឹងយកបទពិសោធន៍ការងារនៅប្រទេសអ៊ីស្រាអែលមកបន្ថែមក្នុងការសិក្សាទ្រឹស្ដី និងបទពិសោធន៍ដាំដុះក្នុងម៉ោងសិក្សានៅកម្ពុជាដើម្បីបើកជាអាជីវកម្មសម្រាប់គ្រួសារដែលជាអាជីវកម្មចាប់ផ្ដើមពីខ្នាតតូចទៅមធ្យម និងបន្តពង្រីកតាមដែលអាចធ្វើបាន ។
ជាមួយគ្នានេះដែរ លោក ហុង ពិតី ក៏លើកទឹកចិត្តដល់មិត្តនិស្សិត និងប្អូនៗជំនាន់ក្រោយដែលកំពុងត្រៀមខ្លួនជ្រើសរើសជំនាញសិក្សា ធ្វើការសម្រេចចិត្តរើសជំនាញប្រកបដោយការត្រិះរិះហ្មត់ចត់ ក្រឡេកមើលទុនសិក្សាដែលមាននៅក្បែរខ្លួនឱ្យបានត្រឹមត្រូវ នោះការសិក្សានឹងទទួលបានជោគជ័យ។
គួរបញ្ជាក់ដែរថា វិស័យកសិកម្ម គឺជាវិស័យចំបងមួយដែលជួយទ្រទ្រង់ដល់សេដ្ឋកិច្ចនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។ ការជ្រើសរើសយកជំនាញកសិកម្ម វាមានអត្ថប្រយោជន៍សំខាន់សម្រាប់ខ្លួនឯង និងសម្រាប់ប្រទេសជាតិ ដោយពេលរៀនចប់ អាចក្លាយជាបុគ្គលម្នាក់ដែលលើកស្ទួយវិស័យកសិកម្មឱ្យជឿនលឿន និងអភិវឌ្ឍន៍។
តើជំនាញវិទ្យាសាស្រ្តកសិកម្មគេសិក្សាពីអ្វីខ្លះ?
ជំនាញកសិកម្ម ជាជំនាញដែលទាមទារឲ្យនិស្សិតពូកែលើមុខវិជ្ជា គីមិវិទ្យា និងជីវវិទ្យា ដែលតម្រូវឱ្យនិស្សិតសិក្សា រយៈពេល ៤ឆ្នាំ ។ ហើយនៅក្នុងការសិក្សារយៈពេល ៤ឆ្នាំនេះ សិស្សានុសិស្សនឹងត្រូវ សិក្សាពីផ្នែសំខាន់ៗ ៣៖
១.ផ្នែកវិទ្យាសាស្ត្រដី៖ សិក្សាពីប្រភពកំណរកំណើត និងវិភាគលើលក្ខណៈរូប-គីមីនៃដី, សិក្សាពីការប្រើប្រាស់ដីកសិកម្ម និងប្រព័ន្ធកសិកម្មចម្រុះ, សិក្សាពីការប្រើប្រាស់ជីគីមី និងជីធម្មជាតិតាមលក្ខណៈបច្ចេកទេស ។
២.សិក្សាពីផលិតផលដំណាំ៖ សិក្សាពីលក្ខណៈជីវសាស្ត្រ និងសារធាតុចិញ្ជឹមរបស់ដំណាំ បច្ចេកទេសដាំដុះ ការរក្សាទុក និងផលិតផល, សិក្សាពីបច្ចេកទេកទេសបង្កាត់ពូជ ការផ្សាំ និងការរក្សាគ្រាប់ពូជ, សិក្សាពីការជ្រើសរើសដំណាំតាមស្ថានភាពដី និងអាកាសធាតុ ។
៣.សិក្សាពីការការពារដំណាំ៖ យល់ដឹងពីលក្ខណៈជីវសាស្ត្ររបស់សត្វល្អិត ស្គាល់ពីសត្វមានប្រយោជន៍ និងសត្វបំផ្លាញដំណាំ, សិក្សាពីជម្ងឺរុក្ខជាតិ វិធានការការងារ និងកំចាត់សត្វល្អិតចង្រៃ, ស្វែងយល់ពីបច្ចេកទេសប្រើប្រាស់ថ្នាំពុលគីមី និងថ្នាំពុលធម្មជាតិ ។
ក្រោយបញ្ចប់ការសិក្សាពេលបញ្ជប់ការសិក្សា អ្នកជំនាញខាងកសិកម្ម អាចទៅបម្រើនៅតាមក្រសួងស្ថាប័នរដ្ឋ (ក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ) អង្គការ និងក្រុមហ៊ុននានា, ធ្វើជាគ្រូបង្រៀន អ្នកបណ្តុះបណ្តាល ឬ សាស្ត្រាចារ្យផ្នែកវិទ្យាសាស្ត្រកសិកម្ម, អ្នកស្រាវជ្រាវ និងផ្សព្វផ្សាយបច្ចេកទេសកសិកម្ម ឬក៏អាចទៅបង្កើតអាជីវកម្មផ្ទាល់ខ្លួន៕