ភ្នំពេញ – បច្ចុប្បន្នពិភពលោកក៏ដូចជាកម្ពុជាផងដែរកំពុងតែវិវឌ្ឍន៍ទៅកាន់ឧស្សាហកម្ម ៤.០ ដែលអ្វីៗគ្រប់យ៉ាងត្រូវពឹងផ្អែកទៅលើប្រព័ន្ធឌីជីថល ។ ទន្ទឹមនេះ មុខវិជ្ជាថ្មីមួយក៏បានលេចចេញជារូបរៀងផងដែរ ហើយកំពុងតែមានតម្រូវការខ្លាំង ខណៈមានសាលាតិចតួចប៉ុណ្ណោះដែលបានបើកវគ្គជំនាញដែលកំពុងពេញនិយមនេះ គឺជំនាញ Digital Marketing ឬជំនាញធ្វើទីផ្សាលើបច្ចេកវិទ្យា ។
តើអ្វីទៅជា ជំនាញធ្វើទីផ្សាលើបច្ចេកវិទ្យា ឬ Digital Marketing ? លោក គាំ ពិសាល សាស្រ្តាចារ្យ ផ្នែក Digital Marketing នៃវិទ្យាស្ថានថាក់ក្លូប៊ល បានបញ្ជាក់ថា ជំនាញធ្វើទីផ្សាលើបច្ចេកវិទ្យា គឺជាការធ្វើទីផ្សារបែបអេឡិចត្រូនិច ក្នុងការផ្សព្វផ្សាយ ឬបង្ហាញផលិផល សេវាកម្ម តាមប្រព័ន្ធអេឡិចត្រូនិច ។
បើតាមលោកសាស្រ្តាចារ្យ កាលពីមុន ដើម្បីធ្វើការផ្សព្វផ្សាយផលិតផល ឬសេវាកម្មអ្វីមួយ គេត្រូវរៀបចំយុទ្ធសាស្រ្តទីផ្សារ បន្ទាប់មកធ្វើការរចនាគំនូរ ឬក្រាហ្វិកដែលត្រូវធ្វើការផ្សព្វផ្សាយ ហើយយកទៅធ្វើការបោះពុម្ព រួចទើបយកទៅធ្វើការចែកចាយនៅតាមដងផ្លូវ ឬទីកន្លែងសាធារណៈផ្សេងៗដែលមានមនុស្សច្រើន ។
តាមលោក ពិសាល ការធ្វើទីផ្សារបែបនេះ គឺចំណាយពេលយូរ ដើម្បីធ្វើការផ្សព្វផ្សាយឱ្យបានទូលំទូលាយ, ប៉ុន្តែបើងាកមកកាន់ Digital Marketing វិញ គឺគេអាចប្រើពេលវេលាតិចជាង១ម៉ោងក្នុងការផ្សព្វផ្សាយ ទៅកាន់សាធារណៈជន ហើយក្នុងរយៈពេលមួយម៉ោងនេះ ផលិតផល ឬសេវាកម្មរបស់យើង អាចឃើញទៅកាន់មនុស្សរាប់រយលាននាក់ តាមលទ្ធភាពដែលយើងអាចផ្សព្វផ្សាយបាន។
ជាការមើលឃើញរបស់លោក គាំ ពិសាល បច្ចុប្បន្ននេះ មានក្រុមហ៊ុនជាច្រើនបានផ្លាស់ប្តូរការធ្វើទីផ្សាររបស់ខ្លួនមកកាន់ប្រព័ន្ធឌីជីថល ដោយបើតាមការស្រាវជ្រាវបានរកឃើញថា ការផ្សព្វផ្សាយតាមរយៈប្រព័ន្ធឌីជីថលនេះ បានកើនឡើងពី ២០០ ទៅ ៣០០ភាគរយក្នុងមួយឆ្នាំៗ ព្រោះតែអតិថិជននៅក្នុងទីផ្សារបច្ចុប្បន្ន បានបង្វែរទៅកាន់ប្រព័ន្ធឌីជីថល។ ការផ្លាស់ប្តូរធ្វើទីផ្សារតាមបែបប្រពៃណី មកកាន់ប្រព័ន្ធឌីជីថលវិញនេះ បានធ្វើឱ្យតម្រូវការអ្នកមានជំនាញ Digital Marketing នេះ គឺកាន់តែច្រើន ខណៈធនធានមនុស្សនៅស្រុកយើងសម្រាប់បម្រើការងារនៅលើវិស័យឌីជីថលនេះ ក៏ខ្វះខាតផងដែរ។
តើជំនាញ Digital Marketing គេសិក្សាទៅលើអ្វីខ្លះ ហើយអ្នកចង់រៀនជំនាញនេះ ត្រូវមានលក្ខណៈសម្បត្តិយ៉ាងណាដែរ?
ចំពោះសំណួរខាងលើនេះ បើតាមប្រសាសន៍របស់លោកសាស្រ្តាចារ្យ គាំ ពិសាល នៅប្រទេសកម្ពុជាបច្ចុប្បន្ន គេតែងមានការយល់ច្រឡំថា ការរៀនជំនាញ Digital Marketing គឺជាការរៀនប្រើប្រាស់បណ្តាញសង្គមដូចជា facebook , LinkedIn ឬ Instagram ជាដើម ។ លោកថា ទាំងនេះ គឺជាផ្នែកមួយនៃការផ្សព្វផ្សាយប៉ុណ្ណោះ ដែលតាមពិតទៅ Digital Marketing គឺគេរៀនពីការធ្វើទីផ្សារនៅលើប្រព័ន្ធឌីជីថល ដោយរៀបចំយុទ្ធសាស្រ្ត និងគំនិតនៃការធ្វើទីផ្សារបែបណាដើម្បីឱ្យការផ្សព្វផ្សាយមានប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់បំផុត។