អភិបាលខេត្តព្រះសីហនុលើកទឹកចិត្តយុវជនបង្កើនស្នាដៃវប្បធម៌ច្នៃប្រតិដ្ឋ ផ្អែកលើមូលដ្ឋានអត្តសញ្ញាណជាតិ
ភ្នំពេញ-  នៅក្នុងពិធីអបអរសាទរទិវាវប្បធម៌ជាតិ ៣មីនា ឆ្នាំ២០២២ នេះ ឯកឧត្តម គួច ចំរើន អភិបាល នៃគណៈអភិបាលខេត្តព្រះសីហនុ មានប្រសាសន៍ថា យុវជនត្រូវខិតខំបង្កើនស្នាដៃវប្បធម៌ថ្មីៗឱ្យកាន់តែមានភាពច្នៃប្រឌិតផ្អែកលើមូលដ្ឋាននៃអត្តសញ្ញាណជាតិ ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ លើកស្ទួយការប្រើប្រាស់សក្តានុពលវប្បធម៌ដើម្បីរួមចំណែកអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចជាតិ។
ឯកឧត្តម គួច ចំរើន អភិបាលខេត្តព្រះសីហនុ មានប្រសាសន៍ថា ទិវាវប្បធម៌ជាតិ ៣មីនា លើកទី២៤ ក្រោមប្រធានបទ “យុវជន ដើម្បីវប្បធម៌ជាតិ” បង្កើតឡើងក្នុងគោលបំណងជំរុញឱ្យប្រជាពលរដ្ឋ និងយុវជនចូលរួមយ៉ាងសកម្មក្នុងការថែរក្សា និងការពារមរតកវប្បធម៌ជាតិ។ ឯកឧត្តមបន្តថា ក្នុងនោះលើកកម្ពស់មនសិកាចូលរួមផ្ទេរ ទទួល យកចំណេះដឹង ជំនាញ និងបច្ចេកទេសសិល្បៈវប្បធម៌ និងជំរុញការអភិរក្ស និងអភិវឌ្ឍវប្បធម៌ជាតិ ក៏ដូចជាវប្បធម៌ចម្រុះ របស់សហគមន៍ជនជាតិដើមភាគតិចនៅកម្ពុជាស្ថិតស្ថិរគង់វង្ស ។
ឯកឧត្តម គួច ចំរើន អភិបាល នៃគណៈអភិបាលខេត្តព្រះសីហនុ
“ការការពារមរតកវប្បធម៌ជាតិ ជំរុញឱ្យមានការចូលរួមដោយការទទួលខុសត្រូវរបស់យុវជន ក្នុងកិច្ចការអភិរក្ស និងអភិវឌ្ឍន៍វប្បធម៌ជាតិ ដោយមិនប្រកាន់នូវនិន្នាការនយោបាយ ជំនឿ សាសនា និងពណ៌សម្បុរ”
អភិបាលខេត្តព្រះសីហនុ មានប្រសាន៍លើកទឹកចិត្តឱ្យមានអ្នកសិក្សាស្រាវជ្រាវ ដើម្បីចងក្រងរក្សាទុកឱ្យបានគង់វង្សនូវរាល់ឯកសារបេតិកភណ្ឌវប្បធម៌គ្រប់ប្រភេទ ដែលមាននៅក្នុងមូលដ្ឋាន និងធ្វើការផ្សព្វផ្សាយឱ្យបានទូលំទូលាយ ។ ស្របគ្នានេះ បង្កើនយល់ដឹងអំពីតម្លៃ នៃវប្បធម៌ជាតិដ៏សម្បូរបែប នៃបេតិកភ័ណ្ឌវប្បធម៌ ជាប្រភពមិនចេះរីងស្ងួត ដើម្បីរួមចំណែកអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចសង្គម និងការបង្កើតផលិតផលវប្បធម៌ ជាគោលដៅពាណិជ្ជកម្ម និងទេសចរណ៍កាត់បន្ថយភាពក្រីក្រ ។
ក្នុងឱកាសនោះ ឯកឧត្តមអភិបាលខេត្តព្រះសីហនុ បានឧបត្ថម្ភថវិកាចំនួន ៥ពាន់ដុល្លារអាមេរិកដើម្បីទិញសម្លៀកបំពាក់ជូនក្រុមរបាំព្រះរាជទ្រព្យ និងថវិកាចំនួន ៥លានរៀលជូនមន្ទីរវប្បធម៌ និងវិចិត្រសិល្បៈខេត្ត ចាត់ចែងក្នុងអង្គពិធីផងដែរ ។
គួររំលឹកថា ក្រុមសិល្បៈសិស្សមធ្យមសិក្សាខេត្តព្រះសីហនុទទួលបានជ័យលាភី ថ្នាក់កិត្តិយសផ្នែកល្ខោនមហោរីក្នុងមហោស្រពសិល្បៈយុវជនទូទាំងប្រទេសឆ្នាំ២០២០ ជាកិត្តិយសដែលក្រុមសិល្បៈយុវជនខេត្តព្រះសីហនុ ទទួលបានការលើកកម្ពស់ផ្នែកគុណភាព បច្ចេកទេសសម្ដែង ខ្លឹមសារ និងការដំឡើងស្នាដៃតែងនិពន្ធ ៕