ជំនាញវិជ្ជាជីវៈចំនួន៤ ដែលមិនខ្វះការងារធ្វើ​សម្រាប់ពេលបច្ចុប្បន្ន និង​អនាគត
ភ្នំពេញ – បើតាមការស្រាវជ្រាវ គេបានកត់សម្គាល់ឃើញថា ក្នុងរវាង​១០ ទៅ​១៥ឆ្នាំម្តង ១ភាគ៣ នៃការងារបច្ចុប្បន្ន​នឹង​ត្រូវ​ផ្លាស់ប្តូរ ដោយ​មាន​ន័យថា ការងារ ឬជំនាញ​១ភាគ៣​នឹង​ត្រូវ​បាត់បង់ ហើយ​ជំនួស​មក​វិញ​នូវ​ជំនាញ ឬការងារថ្មី​ផ្សេង​ទៀត។ យ៉ាងណា បើតាម​មន្រ្តីជាន់ខ្ពស់​ក្រសួង​ការងារ មាន​ជំនាញវិជ្ជាជីវៈ​ចំនួន៤ ដែលមិន​ខ្វះ​ទីផ្សារ​ ឬ​មិន​បាត់បង់​ឡើយ​នៅ​រយៈពេល​១០ ទៅ​១៥ឆ្នាំ​ទៀតនោះ។
បើតាម​ប្រសាសន៍​របស់​លោកស្រី ឃុន លក្ខិណា ប្រធាននាយកដ្ឋានបណ្តុះបណ្តាល នៃក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ បាន​បញ្ជាក់ថា ជំនាញ​ដែលមិន​ខ្វះ​ការងារ​ ឬទីផ្សារ​ការងារ​​ក្នុងកំឡុង​រយៈពេល​១០ ទៅ​១៥ឆ្នាំខាងមុខ​ទៀត គឺមាន​ដូចជា ជំនាញ​ជួសជុល​រថយន្ត, ជំនាញ​សំណង់, ជំនាញ​មេកានិក និងជំនាញ​អេឡិចត្រូនិច ដែល​ជំនាញ​ទាំងនេះ គឺមិន​ខ្វះ​ទីផ្សារ​នោះទេ។
“១០ឆ្នាំទៀត​អគារសង់អត់ទាន់អស់ផងស្រុកខ្មែរ ដល់ពេលប្រជាជនមានប្រាក់ចំណូលខ្ពស់​ត្រូវ​ការ​កន្លែង​កម្សាន្ត​ច្រើន​ ត្រូវការរថយន្ត ជៀសណាពីការដូរគ្រឿង តុបតែងឡាន, ម៉ាស៊ីនត្រជាក់តាមផ្ទះ អេឡិចត្រូនិចចាប់ផ្តើម​ទំនើប… នេះជាជំនាញទៅថ្ងៃអនាគត ដែលយើងមិនខ្វះទីផ្សារ​រយៈពេល ១០ ទៅ​២០ឆ្នាំទៅមុខ​ទៀត”
បើតាម​ប្រសាសន៍​លើក​ឡើងរបស់ប្រធាននាយកដ្ឋានបណ្តុះបណ្តាល នៃក្រសួងការងារ ក្នុងរយៈពេល១០ ទៅ​២០ឆ្នាំទៅមុខ​ទៀត ជំនាញ​មួយ​ចំនួន​អាច​នឹង​បាត់បង់​ឱកាស​ទីផ្សារ ដូច្នេះ​យុវជន​​គួរ​តែចាប់យក​ជំនាញ​ដែល​មាន​តម្រូវ​ការ​ទាំងពេល​នេះ និង​ពេលអនាគត។
លើក​ឡើង​នៅ​ក្នុង​ពិធី​ពិពណ៌ និង​ផលិតភាពការងារ​នៅ​កម្ពុជា​កាលពីពេលថ្មីៗនេះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ពេជ សោភ័ន រដ្ឋមន្រ្តីប្រតិភូអមនាយករដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋលេខាធិការប្រចាំការ និងជានាយកគម្រោងអភិវឌ្ឍន៍វិស័យអប់រំ បណ្ដុះបណ្ដាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ (TVETSDP) នៃក្រសួងការងារ និងបណ្ដុះបណ្ដាលវិជ្ជាជីវៈ ក៏​បាន​មានប្រសាសន៍ដែរថា ពិភពលោក​តែងផ្លាស់ប្តូរ​រាល់​វិនាទី ដូច្នេះ​កម្លាំង​ពលកម្ម​ម្នាក់ៗ​ត្រូវ​ចាប់ផ្តើម​គិតគូរ​ឱ្យ​បាន​ហ្មត់ចត់​ក្នុង​ការ​រៀបចំផែនការ​អំពីអាជីពរបស់ខ្លួន​ប្រកបដោយ​ភាព​ច្បាស់​លាស់ និង​ទទួលខុសត្រូវ។
“ការ​រៀបចំ​អភិវឌ្ឍផែនការអាជីពនេះ ក្មួយៗទាំងអស់ត្រូវ​ដឹងដែរថា នៅ​ក្នុង​បដិវត្តន៍​ឧស្សាហកម្ម​៤.០ តើ​ឱកាស​ការងារថ្មីអ្វីខ្លះដែល​នឹង​កើត​ឡើង និង​ជំនាញ​អ្វីខ្លះ​ដែល​ត្រូវ​ការ​ចាំបាច់”
បើតាម​ប្រសាសន៍​របស់ ឯកឧត្តម​ ថង សាម៉ុន អគ្គនាយករង​អប់រំ​​បណ្តុះបណ្តាល​បច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ​នៃ​ក្រសួង​ការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ ក៏​បានលើក​ឡើងដែរថា ​យុវជន ក៏​ដូចជា​ប្រជាពលរដ្ឋ គួរ​តែ​ងាក​មក​សិក្សា​ជំនាញ​បច្ចេកទេស​ឱ្យបាន​ច្រើន ដោយសារតែ​តម្រូវការ​ទីផ្សារ​ការងារ​ក្នុងពេល​បច្ចុប្បន្ន គឺ​មាន​ចំនួន​ខ្ពស់ ហើយ​ទៅ​ពេល​អនាគត ក៏មាន​តម្រូវការ​ខ្ពស់​ដែរ។ ឯកឧត្តម​ក៏​បាន​លើក​ឡើងដែរថា ជំនាញ​បច្ចេកទេស​នេះ​ទៀត​សោត ក៏​នឹង​ជួយ​ដល់​ការអភិវឌ្ឍ​សេដ្ឋកិច្ច​​ប្រទេស​ជាតិ និង​ជួយ​អភិវឌ្ឍ​ដល់​ខ្លួន​ផ្ទាល់ ដោយ​យុវជន​អាចយក​ចំណេះជំនាញ​នេះទៅចូល​បម្រើការ​ឱ្យគេ​ក៏បាន ឬ​ប្រកបរបរ​រកស៊ី​ខ្លួនឯង​ក៏បាន៕