បច្ចេកវិទ្យា ៣ នេះនឹងធ្វើឱ្យប្រព័ន្ធអប់រំដំណើរការកាន់តែងាយស្រួលនៅថ្ងៃអនាគត
ចំណេះដឹងទូទៅ៖ បច្ចេកវិទ្យាអប់រំ នៅក្នុងសម័យកាលកូវីដបានបង្ហាញឱ្យគ្រប់គ្នាមើលឃើញយ៉ាងច្បាស់ពីសារៈសំខាន់បំផុតសម្រាប់ពិភពលោក។ បច្ចេកវិទ្យាបែប កំពុងបង្កើនសន្ទុះរបស់ខ្លួនដោយអនុញ្ញាតិឱ្យសិស្ស-និស្សិតសិក្សាដោយស្មើភាពគ្នានិងគ្រប់ទីកន្លែង។ ស្របគ្នានេះ វត្តមាន EdTech រាប់ទាំងការសិក្សាអនឡាញ (Online) និងមិនអនឡាញ (Offline) បានជួយឱ្យដំណើរការសិក្សារបស់សិស្សកាន់តែប្រសើរឡើង។ Education Technology or EdTech
អ្នកស្រាវជ្រាវបច្ចេកវិទ្យារកឃើញថា បច្ចេកវិទ្យាចំនួន៣ អាចជួយឱ្យប្រព័ន្ធអប់រំនៅលើលោកកាន់តែជឿនលឿន និងងាយស្រួលបច្ចេកវិទ្យាទាំងនោះ រួមមានបច្ចេកវិទ្យា Augmented Reality
Virtual Reality បច្ចេកវិទ្យា Articial Intelligence
និងបច្ចេកវិទ្យា Wireless Technology ពួកគេជឿជាក់ថា ទោះបីការរាតត្បាតជំងឺកូវីដនឹងត្រូវបញ្ចប់ក្តី ប៉ុន្តែការសិក្សាដោយពឹងផ្អែកទៅលើបច្ចេកវិទ្យាមិនអាចបញ្ចប់ត្រឹមនេះបានឡើយ មានន័យថា ប្រសិនបើពិភពលោកចង់បង្កើនគុណភាពអប់រំឱ្យកាន់តែប្រសើរ ចាំបាច់ត្រូវតែបង្កើនសមត្ថភាពបន្ថែមនៅលើបច្ចេកវិទ្យា។
សម្រាប់បច្ចេកវិទ្យា Augmented Reality (AR) ជាបច្ចេកវិទ្យា ដែលប្រើប្រាស់រូបភាពឌីជីថលនៅក្នុងរូបភាពពិតៗផ្ទាល់ ស្តែងតាមរយៈកាមេរ៉ាស្មាតហ្វូន ឬឧបករណ៍បច្ចេកវិទ្យាផ្សេងទៀត។ ចំណែក VR ជាបច្ចេកវិទ្យាដែលអាចផ្តល់ជារូបភាព ឬទិដ្ឋភាពជាក់ស្តែងទាំងស្រុងដូចការពិត តាមរយៈពាក់វែនតា VR ប៉ុណ្ណោះ។
រចនាដោយ មួយវិញទៀតបច្ចេកវិទ្យា Wireless Technology គ្រប់គ្រាន់ ជាក់ស្តែងបច្ចេកវិទ្យាមួយនេះ ត្រូវបានប្រើប្រាស់ដោយវេបសាយ Classcloud.zaya.inឧទាហរណ៍គ្រូបង្រៀនម្នាក់អាចអនុញ្ញាតឱ្យកំព្យូទ័រសិស្ស 40 គ្រឿងទៀតចូលទៅចែករំលែកនិងទាញយកឯកសារមេរៀនបានយ៉ាងងាយ ដោយមិនចាំបាច់មានការជួបជុំគ្នានៅក្នុងថ្នាក់រៀនឡើយ។ ឬហៅថាបច្ចេកវិទ្យាឥតខ្សែ អាចនិយាយថាសំខាន់ជាងបច្ចេកវិទ្យាទាំងពីរខាងលើ ពិសេសនៅបណ្តាប្រទេសដែលមិនទាន់មានបណ្តាញ អុីនធឺណិត Article