បណ្ណាល័យទំនើបសតវត្សទី២១ ជួយបណ្តុះទម្លាប់អាននិងគុណភាពស្រាវជ្រាវរបស់សិស្ស
ភ្នំពេញ បង្កើតឡើងតាំងពីចុងឆ្នាំ២០១៧ បណ្ណាល័យជំនាន់ថ្មី ឬបណ្ណាល័យសតវត្សទី២១ នៃវិទ្យាល័យព្រែកលៀប កំពុងដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ជួយដល់ការសិក្សាស្រាវជ្រាវរបស់សិស្ស និងសាធារណជន។ បណ្ណាល័យជំនាន់ថ្មីបានប្រែក្លាយជីវិតសិក្សារបស់សិស្សានុសិស្សនៅទីនេះស្ទើរតែ១៨០អង្សារ ពីឥរិយាបថមិនចូលចិត្តអាននិងស្រាវជ្រាវ ឱ្យមកអង្គុយសិក្សាស្រាវជ្រាវ នៅពេលដែលពួកគេទំនេរពីការសិក្សានៅក្នុងថ្នាក់ ។
កញ្ញា ទិត លីហ្សា អាយុ ១៧ឆ្នាំ បច្ចុប្បន្នជាសិស្សរៀនថ្នាក់ទី១០ នៃវិទ្យាល័យព្រែកលៀប បាននិយាយថា កាលពីមុនបណ្ណាល័យនៅក្នុងសាលានាង គ្រាន់តែជាបន្ទប់ដាក់សៀវភៅ មិនសម្បូរសៀវភៅច្រើនសម្រាប់ការស្រាវជ្រាវនោះទេ ។ ពេលនេះបណ្ណាល័យសតវត្សទី២១ បានបំពាក់ទៅដោយបច្ចេកវិទ្យាទំនើប ដូចជាកុំព្យូទ័រ ទូរទស្សន៍ឆ្លាតវៃ និងថែមប្លែតជាដើម កាន់តែងាយស្រួលសម្រាប់សិក្សាស្រាវជ្រាវ។
ព្រមទាំងមានស្ទើរគ្រប់ផ្នែកទាំងអស់ទាក់ទងទៅនឹងរឿងរ៉ាវពិភពលោក ឬក៏ប្រវត្តិសាស្រ្តផ្សេងៗ ដែលងាយស្រួលស្រាវជ្រាវ ដោយមិនចាំបាច់ទៅស្វែងរកសៀវភៅនៅខាងក្រៅនោះឡើយ។ យុវតីរូបនេះ បានបន្តថា សៀវភៅនៅក្នុងបណ្ណាល័យទំនើបមានចំនួនកើនឡើងហូរហែ ព្រមទាំងមានស្ទើរគ្រប់ផ្នែកទាំងអស់ទាក់ទងទៅនឹងរឿងរ៉ាវពិភពលោក
តាមពិតទៅ បណ្ណាល័យសតវត្សទី២១ មិនមែនមានតែនៅក្នុងវិទ្យាល័យព្រែកលៀបមួយទេ បណ្ណាល័យប្រភេទនេះ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានរៀបចំជាមួយសាលារៀនជំនាន់ថ្មីដែលមានទាំងអស់ វិទ្យាល័យព្រះស៊ីសុវត្ថិ វិទ្យាល័យហ៊ុនសែនកំពង់ចាម វិទ្យាល័យព្រែកលៀប វិទ្យាល័យសម្តេចជាស៊ីមព្រែកអញ្ចាញ វិទ្យាល័យហ៊ុនសែនពាមជីកង អនុវិទ្យាល័យគោកព្រីង សាលាបឋមសិក្សាហ៊ុនសែនកំពង់ចាម សាលាបឋមសិក្សាព្រះរាជអគ្គមហេសី សាលាបឋមសិក្សាអង្គរបាន និងសាលាបឋមសិក្សាព្រហូត ។
លោក ឆុំ សុភ័ក្រ នាយកវិទ្យាល័យព្រែកលៀប មានប្រសាសន៍ថា បណ្ណាល័យសតវត្សទី២១ ដូចទៅនឹងបណ្ណាល័យទូទៅដែរ តែខុសប្លែកត្រង់នៅទីនេះ មានបំពាក់ប្រព័ន្ធអុីនធឺណេត និងប្រព័ន្ធអេឡិចត្រូនិចជាច្រើនសម្រាប់សិស្សស្រាវជ្រាវបន្ថែម បន្ទាប់ពីសៀវភៅដែលមានស្រាប់ ។ សម្រាប់បណ្ណាល័យសតវត្សរ៍ទី២១ នៅក្នុងវិទ្យាល័យព្រែកលៀប មានសៀវភៅសរុបប្រមាណ ៦ពាន់ក្បាល ដែលមានប្រភេទសៀវភៅដូចជា វចនានុក្រម សៀវភៅពាក់ព័ន្ធនឹងគំនិត សៀវភៅពាក់ព័ន្ធនឹងមុខវិជ្ជា សៀវភៅបំណិនជីវិត ហើយសៀវភៅមិនពាក់ព័ន្ធនឹងការសិក្សាវិញ មានដូចជាភាសាអង់គ្លេស ជប៉ុន និងសៀវភៅផ្សេងៗជាច្រើនទៀត ។
និយាយពីបរិយាស កាលបណ្ណាល័យវិញ បណ្ណាល័យបានក្លាយជាទីកន្លែងល្អស្អាត មានម៉ាស៊ីនត្រជាក់ មើលទៅមានសោភ័ណ្ឌភាព ជួយជំរុញចិត្តសិស្សមានចំណង់ចំណូលចិត្តអានសៀវភៅ និងស្រាវជ្រាវជារៀងរាល់ថ្ងៃ ។
កាលពីមិនទាន់ មានបណ្ណាល័យសតវត្សទី២១ សាលារៀនមានបណ្ណាល័យមួយបន្ទប់រៀន ដែលរៀបចំសម្រាប់ដាក់សៀវភៅដូចបណ្ណាល័យទូទៅដែរ ហើយបរិយាកាសវិញក៏ដូចជានៅក្នុងថ្នាក់រៀន ដោយសិស្សមិនចង់ចូលមកអាននោះទេ… ប៉ុន្តែពេលនេះ យើងរៀបចំបរិយាកាសដ៏ល្អសម្រាប់គាត់ ដូច្នេះគាត់អាច
ផ្លាស់ប្តូរពីការ អង្គុយរៀននៅក្នុងថ្នាក់ មកអង្គុយរៀននៅក្នុង ឬធ្វើបទបង្ហាញផ្សេងៗ ទីនេះប្រសាសន៍ លោក ឈុំ សុភ័ក្រ នាយកវិទ្យាល័យព្រែកលៀប
អ្នកគ្រូ មាន រាត្រី បណ្ណារក្ស នៃបណ្ណាល័យសតវត្សទី២១ វិទ្យាល័យព្រែកលៀប បានមានប្រសាសន៍ថា បណ្ណាល័យមួយនេះ បានផ្លាស់ប្តូររបៀបអានសៀវភៅរបស់សិស្ស ដោយកាលពីមុនមានសិស្សតិចតួចណាស់ដែលមកកាន់បណ្ណាល័យ ប៉ុន្តែចាប់តាំងពីបណ្ណល័យសតវ្សរ៍ទី២១ ដាក់ឱ្យដំណើរការ ក្នុងមួយថ្ងៃមានសិស្សប្រមាណជាជិត ២រយនាក់បានមកបណ្ណាល័យ ដើម្បីអានសៀវភៅ ធ្វើការស្រាវជ្រាវទូទៅ ឬមកធ្វើការស្រាវជ្រាវចំពោះការងារដែលគ្រូដាក់ឲ្យ។ ជួនកាល លោកគ្រូអ្នកគ្រូ ក៏ដឹកនាំសិស្សានុសិស្សចូលមកបណ្ណាល័យ ដើម្បីស្រាវជ្រាវនិងធ្វើបទបង្ហាញនៅក្នុងបណ្ណាល័យផងដែរ ។
បើតាមការបញ្ជាក់របស់បណ្ណារក្ស ក្រៅតែពីសិស្សានុសិស្សនៅក្នុងវិទ្យាល័យព្រែកលៀប បណ្ណាល័យសតវត្សទី២១ ក៏ស្វាគមន៍ផងដែរចំពោះ មហាជនខាងក្រៅដែលចង់ចូលមកអានសៀវភៅ ឬចង់សិក្សាពីបណ្ណាល័យសតវត្សរ៍ទី២១។
យុវជន ហ៊ួ ម៉េងហុង អាយុ ១៦ឆ្នាំ តែងចំណាយពេលវេលាភាគច្រើនរបស់គេនៅក្នុងបណ្ណាល័យសតវត្សទី២១នេះ បានបង្ហាញចំណាប់អារម្មណ៍ថា រូបគេ គឺការរៀបចំបានល្អ ទាំងរបៀបទុកដាក់ និងបែងចែកសៀវភៅ ព្រមទាំងមានឧបករណ៍ស្រាវជ្រាវគ្រប់គ្រាន់ដូចជាកុំព្យូទ័រ អីុនធឺណេតជាដើម ។ បន្ថែមលើនេះអ្វីដែលពិសេសសម្រាប់ ម៉េងហុង គឺការរៀបចំទីតាំងសម្រាប់អានសៀវភៅមានលក្ខណៈបែបធម្មជាតិ ដោយមានបង់អង្គុយ មានសាឡុង មានដើមឈើ ធ្វើឱ្យអារម្មណ៍ស្រស់ស្រាយសម្រាប់ពេលចូលទៅអានសៀវភៅ ហើយគ្រូបណ្ណារក្សវិញក៏រួសរាយថែមទៀត។
សម្រាប់ការស្រាវជ្រាវក្តី ប៉ុន្តែសម្រាប់ ម៉េងហុង មិនទាន់ស្កប់ចិត្តឡើយ ដោយគេរំពឹងថា សាលានឹងបន្ថែមសៀវភៅដែលកំពុងពេញនិយមសម្រាប់យុវវ័យថែមទៀត។ ត្បិតបណ្ណាល័យ មួយនេះមានតម្កល់សៀវភៅរហូតដល់ទៅជាង៦ពាន់ក្បាល និងបំពាក់ដោយកុំព្យូទ័រ
មិនខុសគ្នាពី ម៉េងហុង ប៉ុន្មានដែរ កញ្ញា ទិត លីហ្សា បន្ថែមទៀត ដូចជាសៀវភៅទាក់ទងនឹងគោលនយោបាយរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល និងសៀវភៅចំណេះដឹងទីផ្សារជាដើម ដើម្បីឲ្យសិស្សអាចបំបែកគំនិតរបស់ពួកគេ ។
យ៉ាងណាក៏េដាយ បើតាមលោក លោក ឈុំ សុភ័ក្រ នាយកវិទ្យាល័យព្រែកលៀប មានប្រសាសន៍បញ្ជាក់ថា លោកមាន គម្រោងអភិវឌ្ឍន៍បណ្ណាល័យ រចនាដោយ សតវត្សទី២១ នេះបន្ថែមទៀត ដោយបន្ថែមសៀវភៅថ្មីៗ ពិសេសពង្រីកបន្ថែម១បន្ទប់ទៀត ដោយបន្ទប់ថ្មីនេះ អាចនឹងរៀបទៅជាបន្ទប់អេឡិចត្រូនិកតែម្តង។ Article