យុវជន ៖ ការងារស្ម័គ្រចិត្តត្បិតមិនបានកម្រៃ ប៉ុន្តែបានផ្ដល់បទពិសោធន៍ដែលមិនធ្លាប់រៀននៅក្នុងសាលា
ភ្នំពេញ- ការងារស្ម័គ្រចិត្តជាការងារដែលមិនបានកម្រៃ ប៉ុន្តែបានផ្ដល់ការរៀនសូត្របទពិសោធន៍ការងារមួយមិនធ្លាប់រៀននៅក្នុងសាលា ។ នេះជាការយល់ឃើញរបស់យុវជនរបស់យើងដែលបានចូលរួមធ្វើការងារស័្មគ្រចិត្តយ៉ាងសកម្មនៅតាមសហគមន៍របស់ខ្លួន និងបានចែករំលែកចំណេះដឹង និងបទពិសោធន៍នៃឱកាសការងារស័្មគ្រចិត្តផងដែរ។
យុវជន ហឿន សុរុណ ជានិស្សិតឆ្នាំទី២ នៃវិទ្យាស្ថានស៊ីតិក និយាយថា ការដែលខ្លួន​​ចូលរួមការងារស័្មគ្រចិត្តដើម្បីសហគមន៍ខ្ញុំ ក៏​ព្រោះតែចង់ពង្រឹងសមត្ថភាពខ្លួន និងចង់ស្វែងយល់ពីការងារខាងក្រៅ និងចង់ចំណាយពេលវេលាស្វែងរកខ្លួនឯងថាចង់ធ្វើអ្វី និងចូលចិត្តអ្វី ដើម្បីជួយឱ្យអាចសម្របខ្លួនទៅតាមបរិបទសង្គម។ សុរុណ បន្តថា មុនចប់ថ្នាក់មធ្យមសិក្សា ឬបាក់ឌុប យុវជនគួរចូលរួមការងារស័្មគ្រចិត្ត ទាន់ពេលនៅមានឱកាសពង្រឹងសមត្ថភាព បើទោះមិនបានទទួលថវិកា ប៉ុន្តែគឺជាការតម្រង់ទិសមួយដែលយុវជនគួរធ្វើ និងចូលរួមបម្រើផលប្រយោជន៍សង្គមជាតិ។​
និស្សិតឆ្នាំទី២ រូបនេះ បន្ថែមថា ការងារស័គ្រចិត្តផ្ដល់អត្ថប្រយោជន៍ដល់រូបគេជាច្រើន ពីមនុស្សមិនសូវចេះនិយាយ និងមិនចូលចិត្តនិយាយជាមួយមនុស្សប្លែកមុខ ប៉ុន្តែបន្ទាប់ពីបានចូលរួមការងារស្ម័គ្រចិត្ត គេ​ចាប់ផ្ដើមស្គាល់មនុស្សជាច្រើន ​ស្គាល់បទពិសោធន៍ថ្មីៗ មានភាពជាអ្នកដឹកនាំក្រុមឱ្យឆ្ពោះទៅកាន់ភាពជោគជ័យមួយ។
សម្រាប់​កញ្ញា យី អារិយ៉ា ប្រធានយុវជនស្ម័គ្រចិត្តខេត្តត្បូងឃ្មុំ ក៏​លើក​ឡើង​ថា ការដែលខ្លួនចូលរួមការងារស័គ្រចិត្ត ក៏​ព្រោះចង់កាត់បន្ថយអារម្មណ៍អវិជ្ជមានចោល ហើយចង់មកគិតបែបវិជ្ជមានវិញ ដោយនៅពេលចូលរួមសិក្ខាសាលាការងារស័្មគ្រចិត្ត បានទទួលនូវបទពិសោធន៍ថ្មីៗ ភាពជាអ្នកដឹកនាំ ស្គាល់ពីខ្លួនឯង ស្គាល់មនុស្សថ្មីៗដែលមិនធ្លាប់ស្គាល់ពីមុនមក និងអាចយល់ពីបញ្ហានៅក្នុងសហគមន៍។ អារិយ៉ា បន្តថា នៅក្នុងសហគមន៍មានបញ្ហាជាច្រើន ហើយរូបគេចង់ក្លាយជាចំណែកមួយដើម្បីបំពេញចំណុចខ្វះខាតមួយចំនួននៅក្នុងសហគមន៍ ទោះបើមិនអាចបំពេញចំណុចខ្វះខាតនោះបានទាំងអស់ ហើយការកែប្រែទាំងអស់នោះនឹងជួយឱ្យសហគមន៍របស់ខ្លួនកាន់តែរីកចម្រើនជាងមុន ។
កញ្ញា យី អារិយ៉ា ក៏បានលើកទឹកចិត្តយុវជនស្ម័គ្រចិត្តដែលកំពុងតែចង់ជួយដោះស្រាយបញ្ហានៅក្នុងសហគមន៍ កុំចុះចាញ់នូវអ្វីដែលបានកើតឡើងអំឡុងពេលផ្សព្វផ្សាយគម្រោងដែលអនុវត្ត ដោយត្រូវ​ព្យាយាមចុះទៅក្នុងសហគមន៍ណែនាំអំពីគម្រោងទៅដល់ប្រជាពលរដ្ឋហើយផ្ដល់ទៅឱ្យពួកគាត់នូវភាពជឿទុកចិត្តថាសិស្សវិទ្យាល័យ ឬជានិស្សិត អាចធ្វើបាន។ ទន្ទឹមគ្នានេះ ការ​លះបង់ពេលវេលាខ្លះ ទៅលើការងារស្ម័គ្រចិត្តដែលយើងចង់ជួយសហគមន៍ តាំងពីពេលចាប់ផ្ដើមរហូតដល់ពេលបញ្ចប់គម្រោង ត្រូវអត់ធ្មត់ លះបង់កម្លាំងកាយកម្លាំងចិត្ត ដើម្បីអភិវឌ្ឍសង្គម និងសហគមន៍ ដោយគ្មានការរំពឹងទុកពី​ការ​ត្រឡប់មកវិញជាអ្វី ព្រោះគ្មានការងារមួយណាស្រួលទេ គ្រប់ការងារទាំងអស់ត្រូវមានទំនួលខុសត្រូវខ្ពស់៕