យុវជន ៖ ផ្លាស់ប្ដូរទម្លាប់មកបរិភោគអាហារូបត្ថម្ភ ដើម្បីជួយរាងកាយមាំមួន និងសុខភាពល្អ
ភ្នំពេញ- យុវជន និងសិស្សនិស្សិតភាគច្រើន តែងជួបប្រទះបញ្ហាកង្វះអាហារូបត្ថម្ភ ព្រោះតែ​ពួក​គេ​គ្មានពេលវេលាគ្រប់គ្រាន់ក្នុងការចម្អិនអាហារសម្រាប់បរិភោគខ្លួនឯង ដោយសារតែភាពមរមារញឹកក្នុងការសិក្សា និងការងារ។ ស្របគ្នានេះ ដើម្បីទប់ស្កាត់កង្វះអាហារូបត្ថម្ភ និងបរិភោគអាហារមិនបានត្រឹមត្រូវ តាមបទពិសោធន៍របស់យុវជនជើងឯកអាហារូបត្ថម្ភ បង្ហាញថា យុវជន និងសិស្សនិស្សិតត្រូវផ្លាស់ប្ដូរទម្លាប់បរិភោគអាហារូបត្ថម្ភបន្តិចម្ដងៗ ដើម្បីជួយឱ្យរាងកាយមាំមួន និងសុខភាពល្អ។
យុវជន សូ លីហុង ជានិស្សិតឆ្នាំទី៤ ជំនាញកសិឧស្សាហកម្មនៃសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទកសិកម្ម និងជាយុវជនជើងឯកអាហារូបត្ថម្ភ បាននិយាយថា អាហារូបត្ថម្ភ គឺចាំបាច់សម្រាប់ជីវិត និងភាវៈមានជីវិតទាំងអស់ សូម្បីតែរុក្ខជាតិ និងសត្វក៏ត្រូវការអាហារូបត្ថម្ភ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ មនុស្សចាំបាច់ត្រូវការអាហារូបត្ថម្ភ សម្រាប់ទ្រទ្រង់រាងកាយ ។ ប្រសិនមនុស្សមិនបានទទួលទានអាហារល្អ នោះក៏មិនអាចទទួលបានអាហារូបត្ថម្ភ និងសារធាតុចិញ្ចឹមល្អដូចគ្នា។
និស្សិតឆ្នាំទី៤ រូបនេះ បន្តថា ទោះបីជាមានកិច្ចការមរមារញឹកចំពោះការសិក្សាយ៉ាងណាក្ដី ក៏រូបគេនៅតែគិតពីអាហារសុខភាព និងអនាម័យដោយឆ្លៀតពេលធ្វើម្ហូបបរិភោគដោយខ្លួនឯង ដើម្បីទទួលបានអាហាររូបត្ថម្ភគ្រប់គ្រាន់សម្រាប់រាងកាយ។ លីហុង បន្តថា យុវជនគួរចាប់ផ្ដើមផ្លាស់ប្ដូរទម្លាប់បន្តិចម្ដងៗ គឺចាំបាច់ត្រូវមានវិន័យផ្ទាល់ខ្លួន ដោយរៀបចំកាលវិភាគថា ថ្ងៃនេះចង់ញ៉ាំម្ហូបអ្វី? តើមានអាហារូបត្ថម្ភអ្វីដែលមាននៅក្នុងម្ហូបដែលយើងទទួលទាន? ដូច្នេះ យើងត្រូវចាប់ផ្ដើមផ្លាស់ប្ដូរទម្លាប់ធ្វើម្ហូប ដោយការកំណត់កាលវិភាគដោយខ្លួនឯង ដើម្បីត្រៀមខ្លួនទុកមុន ទោះមានការរវល់ក៏យើងនៅតែអាចអនុវត្តតាមកាលវិភាគដែលយើងបានកំណត់។
យុវជន សូ លីហុង
“សម្រាប់ខ្ញុំជានិស្សិតរៀនទាំងវេនព្រឹក និងវេនថ្ងៃ គឺខ្ញុំធ្វើម្ហូបយកទៅសាលាញ៉ាំជុំគ្នាជាមួយមិត្តភក្ដិ ហើយការញ៉ាំអាហារជុំគ្នាមានម្ហូបចម្រុះច្រើនមុខ អាចទទួលបានអាហារូបត្ថម្ភគ្រប់គ្រាន់តាមកាឡូរីដែលរាងកាយត្រូវការប្រចាំថ្ងៃ។ បើសិស្ស និងនិស្សិតមិនចេះធ្វើម្ហូបញ៉ាំដោយខ្លួនឯង ក៏អាចទិញម្ហូបស្រាប់ញ៉ាំ ប៉ុន្តែត្រូវគិតទៅលើអាហារដ្ឋានលក់ម្ហូបអាហារ មានអនាម័យដែរឬទេ? ការដាក់លក់យ៉ាងម៉េចដែរ? ហើយម្ហូបដែលទិញមានអាហារូបត្ថម្ភឬអត់?”
ដូចគ្នានេះដែរ យុវតី ពៅ ស្រីណង ជានិស្សិតឆ្នាំទី៤ ជំនាញកសិឧស្សាហកម្ម ផ្នែកគីមីចំណីអាហារ នៃសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទកសិកម្ម បាន​លើក​ឡើងថា អាហារូបត្ថម្ភមានសារៈប្រយោជន៍យ៉ាងខ្លាំងមិនថា សម្រាប់កុមារ យុវជន ឬវ័យចាស់ គឺសុទ្ធតែត្រូវការអាហារូបត្ថម្ភ ព្រោះវាជាផ្នែកមួយជួយទ្រទ្រង់រាងកាយឱ្យមានសុខភាពល្អ គ្មានជំងឺ និងចៀសផុតពីជំងឺស្គមស្គាំង និងមានកម្លាំងគ្រប់គ្រាន់ក្នុងការបំពេញការងារ។
រូបភាព៖ សកម្មភាពប្រកួតធ្វើម្ហូប ដោយអង្គការហេឡែន ខេលល័រអង្គការហេឡែន ខេល័រ។
យុវតី ពៅ ស្រីណង បន្តថា ដើម្បីទទួលបានអាហារូបត្ថម្ភ មិនតម្រូវឱ្យចំណាយថវិកាច្រើននោះទេ ព្រោះនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាសម្បូរបន្លែ និងគ្រឿងផ្សំដែលផ្ដល់នូវសារៈប្រយោជន៍ និងគុណប្រយោជន៍ជាច្រើន។ ជាក់ស្ដែង ក្នុងការចូលរួមកម្មវិធីបោះជុំរំយុវជនជើងឯកអាហារូបត្ថម្ភលើកទី៣ បានលើកយកមុខម្ហូបខ្មែរ គឺអាម៉ុក ដែលជាប្រភេទអាហារសម្បូរទៅដោយអាហារូបត្ថម្ភ ហើយគ្រឿងផ្សំសុទ្ធតែងាយរកនៅតាមតំបន់ភូមិ។
យុវតី ពៅ ស្រីណង
“ខ្ញុំចង់លើកទឹកចិត្តឱ្យយុវជនស្វែងយល់ពីអាហារូបត្ថម្ភ និងប្រភេទអាហារដែលយើងបរិភោគរៀងរាល់ថ្ងៃ ឬអាចចូលរួមកម្មវិធីបោះជុំរំយុវជនជើងឯកអាហារូបត្ថម្ភ ដើម្បីពួកគាត់អាចទទួលបានចំណេះដឹងអំពីអាហារូបត្ថម្ភ ដើម្បីចែករំលែកបទពិសោធន៍ និងចំណេះដឹងទៅដល់យុវជនជនផ្សេងទៀតដែលមិនទាន់បានយល់ដឹងពីសារៈសំខាន់នៃអាហារូបត្ថម្ភ”
លោក ហ៊ូ ក្រើន នាយកអង្គការហេឡែនខេលល័រអន្តរជាតិកម្ពុជា បានមានប្រសាសន៍ថា ដើម្បីធ្វើ​ការ​បញ្រ្ជាបចំណេះដឹងអាហារូបត្ថម្ភទៅ​កាន់យុវជន គឺ​ចាំបាច់ត្រូវផ្ដល់ជាសារគន្លឹះអប់រំតាមប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយ និងតាមរយៈសារព័ត៌មាន។ លើសពីនេះ ក៏​ត្រូវ​ពង្រឹងការអនុវត្តច្បាប់សុវត្ថិភាពម្ហូបអាហារដែលមានស្រាប់។ ម៉្យាងវិញទៀត គឺការផ្លាស់ប្ដូរឥរិយាបទរបស់បុគ្គល សង្គម និងសាធារណៈជន ។
លោក ហ៊ូ ក្រើន គួរ
“សារគន្លឹះសំខាន់ៗអំពីអាហារសុវត្ថិភាពអាចជួយធ្វើឱ្យប្រជាពលរដ្ឋងាយយល់ និងតាមដាន ត្រួតពិនិត្យលើការអនុវត្តប្រចាំថ្ងៃ ដើម្បីផ្លាស់ប្ដូរឥរិយាបទដែលជាទទួលខុសត្រូវរបស់ភាគីទាំងអស់ ទាំងរាជរដ្ឋាភិបាល និងអង្គការក្រៅរដ្ឋាភិបាល”
ជម្រាបជូនថា បើតាមយុទ្ធសាស្រ្តស្ដីពីសន្តិសុខស្បៀង និងអាហារូបត្ថម្ភ លើកទី២ ឆ្នាំ២០១៩-២០២៣ របបរអាហារដែលល្អសម្រាប់សុខភាព និងប្រព័ន្ធស្បៀង គឺជាកត្តាដែលជួយគាំទ្រដល់ការសម្រេចចំណុចដៅរបស់គោលដៅអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាពកម្ពុជាពាក់ព័ន្ធនឹងសុខាភិបាល កសិកម្ម វិសមភាព ភាពក្រីក្រ អាហារូបត្ថម្ភ និងការប្រើប្រាស់ប្រកបដោយចីរភាពព្រមទាំងបញ្ហាប្រឈមក្នុងការអភិវឌ្ឍ ដូចជា ការសម្រេចបានលទ្ធផលនៃការអប់រំ ការអភិវឌ្ឍកាយសម្បទា និងផលិតភាពការងារ៕