ធនាគារពិភពលោក នឹងជួយកម្ពុជាកសាងធនធានមនុស្សតាមរយៈការអប់រំ និងជំនាញក្នុងយុទ្ធសាស្ត្រថ្មី
ធនាគារពិភពលោក (World Bank) ប្រកាសពីក្របខ័ណ្ឌ​ភាព​ជា​ដៃគូថ្មី​ប្រចាំ​ប្រទេស (CPF) ក្នុងការជួយកម្ពុជាកសាងធនធានមនុស្សតាមរយៈការអប់រំ និងជំនាញ ក្នុងយុទ្ធសាស្ត្រថ្មីរយៈពេល៥ឆ្នាំ គឺចាប់ពីឆ្នាំ២០២៥ ដល់ ឆ្នាំ២០២៩។
បើតាមសេចក្តីប្រកាសព័ត៌មានរបស់ធនាគារពិភពលោក ក្របខ័ណ្ឌ​ភាព​ជា​ដៃគូថ្មី​ប្រចាំ​ប្រទេស (CPF) សម្រាប់កម្ពុជា នឹងចូលរួមដោះស្រាយគោលដៅប្រទាក់ក្រឡាគ្នា​ចំនួនបី រួមមាន ការកែ​លម្អ​សុខភាព និងការអប់រំឱ្យ​ប្រសើរឡើង, ការលើកកម្ពស់ភាព​ប្រកួតប្រជែង និងការពង្រឹង​ភាព​​ធន់ នៃក្រុម​គ្រួសារដែលងាយ​រងគ្រោះ។
ក្របខ័ណ្ឌថ្មីនេះ ក៏នឹងផ្តោតទៅលើ​ការ​កសាងគណនេយ្យភាពសម្រាប់​បណ្តា​គម្រោង​ផ្តល់សេវា​, ​ការ​ពង្រឹង​ស្តង់ដាធានាការទុកចិត្តលើវិស័យសាធារណៈ​ និង​ផ្តោតលើការបន្ត​ការ​ត្រួតពិនិត្យពីលើ និង​ផ្តល់​ប្រឹក្សា​អំពី​យន្តការសម្រាប់​​ដោះស្រាយ​បណ្តឹងតវ៉ា/បណ្តឹងសាទុក្ខនានាដែលអាចកើតមាន។ ឯកសារក្របខ័ណ្ឌភាពជាដៃគូប្រចាំប្រទេសនេះ ​បាន​គូសបញ្ជាក់​អំពី​បណ្តា​អាទិភាពសម្រាប់កម្មវិធីនានា​របស់ក្រុម​ធនាគារពិភពលោក សម្រាប់​​​ជួយ​ដល់កម្ពុជាក្នុងរយៈពេលប្រាំឆ្នាំខាងមុខ។
លោកស្រី ម៉ារីយ៉ាម ស្ហ៊ឺមែន (Mariam Sherman) នាយិកា​ធនាគារពិភពលោកប្រចាំកម្ពុជា ឡាវ និង​វៀតណាម
ក្របខ័ណ្ឌនេះត្រូវ​បាន​រៀបចំឡើងដោយ​ផ្អែក​លើ​​ឯកសារវិភាគ​អំពីបញ្ហា​ប្រឈមនានា​នៅ​ក្នុង​កិច្ច​អភិវឌ្ឍន៍​របស់ប្រទេស, យុទ្ធសាស្ត្រអភិវឌ្ឍន៍របស់រាជ​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា និងកិច្ច​ពិគ្រោះ​យោបល់​​ជាមួយ​ភាគីពាក់ព័ន្ធជាច្រើន។ លោកស្រី ម៉ារីយ៉ាម ស្ហ៊ឺមែន (Mariam Sherman) នាយិកា​ធនាគារពិភពលោកប្រចាំកម្ពុជា ឡាវ និង​វៀតណាម មានប្រសាសន៍ថា៖ “ការផ្តោតជាគន្លឹះសម្រាប់ការចូលរួមរបស់យើង គឺការលើកកម្ពស់មូលធនមនុស្ស ជាពិសេសគឺការអប់រំជាមូលដ្ឋាន និងមូលដ្ឋានគ្រឹះនៃជំនាញ”។
នាយិកា​ធនាគារពិភពលោកប្រចាំកម្ពុជា ឡាវ និង​វៀតណាម បញ្ជាក់បន្ថែមថា កម្មវិធីថ្មីនេះ​ក៏នឹងសង្កត់ធ្ងន់​លើការកាត់បន្ថយ​ភាពក្រីក្រ​តាម​រយៈ​ការ​ជំរុញ​​ការវិនិយោគលើវិស័យសុខាភិបាល និងការអប់រំ, ជួយបង្កើតការងារ និងការការពារជីវភាព​រស់នៅរបស់​ក្រុម​គ្រួសារ​ដែល​​ងាយរងគ្រោះ រួមទាំងការពង្រឹងភាពធន់ទៅនឹងបម្រែបម្រួលអាកាសធាតុ។
លោកស្រី Kim-See Lim នាយកសាជីវកម្មហិរញ្ញវត្ថុអន្តរជាតិ (IFC) ប្រចាំតំបន់​អាស៊ីបូព៌ា និង ប៉ាស៊ីហ្វ៊ិក មានប្រសាសន៍ថា “IFC និងក្រុមធនាគារពិភពលោកកំពុងតែជំរុញឱ្យមានការចូលរួមរបស់វិស័យឯកជននៅកម្ពុជា ឱ្យបានស្វាហាប់ និងប្រកបដោយការប្រកួតប្រជែង។
នាយកសាជីវកម្មហិរញ្ញវត្ថុអន្តរជាតិ (IFC) ប្រចាំតំបន់​អាស៊ីបូព៌ា និង ប៉ាស៊ីហ្វ៊ិក បន្ថែមថា នឹងបន្តការគាំទ្ររបស់ខ្លួនដល់ការពង្រឹងកិច្ចការពារអ្នកប្រើប្រាស់ហិរញ្ញវត្ថុ និងការផ្តល់ប្រាក់កម្ចីប្រកបដោយទំនួលខុសត្រូវជំរុញដល់ការរៀបចំបង្កើតទីផ្សារហិរញ្ញប្បទានបៃតង និងជួយកម្ពុជាក្នុងការទាក់ទាញទុនឯកជនសម្រាប់វិស័យហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ ដូចជា ថាមពល និងការដឹកជញ្ជូន ជាពិសេសតាមរយៈភាពជាដៃគូសាធារណៈនិងឯកជន។