ភ្នំពេញ – ប្រទេសកម្ពុជាបានចូលជាសមាជិកសមាគមប្រជាជាតិអាស៊ីអាគ្នេយ៍ ឬអាស៊ាន កាលពីថ្ងៃទី៣០ ខែមេសា ឆ្នាំ១៩៩៩ ។ សមាគមមួយនេះ មានបាវចនា «ចក្ខុវិស័យមួយ អត្តសញ្ញាណមួយ សហគមន៍មួយ»។ ដូច្នេះ តើយុវជនកម្ពុជា ត្រូវត្រៀមខ្លួនយ៉ាងដូចម្តេចដើម្បីរួមរស់ និងធ្វើការងារជាមួយយុវជនដទៃទៀត មកពីបណ្តាប្រទេស នៃសមាជិកអាស៊ានបាន?
លោកជំទាវ ស្រូយ សុជាតិ អគ្គនាយក នៃអគ្គនាយកដ្ឋានយុវជន ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា យុវជនកម្ពុជាចាំបាច់ត្រូវមានបំណិន៣យ៉ាងតិច ដើម្បីអាចរួមរស់ និងធ្វើការងារជាមួយប្រជាជាតិអាស៊ីអាគ្នេយ៍ផ្សេងទៀត នោះគឺបំណិនវិជ្ជាសម្បទារ បំណិនសម្បទារ និងចរិយាសម្បទារ។
បើតាមប្រសាសន៍របស់លោកជំទាវ ស្រូយ សុជាតិ ឥឡូវនេះ បន្ទាប់ពីមានកំណែទម្រង់វិស័យអប់រំ យុវជនរបស់យើងមានការកែប្រែច្រើន ដោយពួកគាត់យល់ដឹងអំពីតម្លៃនៃការសិក្សា ការអប់រំរបស់ពួកគេ ដែលគេហៅថា វិជ្ជាសម្បទារ ។ ហើយជាមួយគ្នានេះ យុវជនក៏ត្រូវមានបំណិនសម្បទារ ដូចជាបំណិននៅក្នុងការនិយាយ បំណិនទំនាក់ទំនង និងបំណិនដោះស្រាយបញ្ហាផងដែរ។
“…អ្វីដែលគាត់រៀនមិនមែនគាត់រៀនអាចរស់នៅដោយខ្លួនឯងទេ គាត់ត្រូវរៀនរស់ជាមួយអ្នកដទៃ គាត់រៀនបន្ស៊ាំខ្លួន… ចុះបើគាត់រស់នៅក្នុងកម្រិតអាស៊ាន គាត់ត្រូវរស់នៅបន្ស៊ាំ ក្នុងកម្រិតអាស៊ាន ឧទាហរណ៍ថា វប្បធម៌របស់យើងល្អ ប៉ុន្តែវប្បធម៌របស់គេក៏មិនអន់ដែរ អញ្ចឹងយើងត្រូវយល់ពីគ្នាទៅវិញទៅមក…”
សម្រាប់បំណិនទី៣ ដែលយុវជនកម្ពុជាត្រូវមានដែរនោះ គឺចរិយាសម្បទា ដោយលោកជំទាវបានលើកឡើងថា វាមានសារៈសំខាន់សម្រាប់យុវជនម្នាក់ៗដើម្បីអាចធ្វើការងារជាមួយគេបាន ពោលគឺយុវជនត្រូវមានសីលធម៌ល្អ ឱ្យតម្លៃអ្នកដទៃ គោរពម៉ោងពេលជាដើម។
ដូច្នេះ សម្រាប់សម្បទារទាំង៣ លោកជំទាវគិតថា ចាំបាច់ត្រូវបញ្រ្ជាបទៅកាន់យុវជន ហើយកន្លងមកអគ្គនាយកដ្ឋានយុវជន ក៏បានរៀបចំកម្មវិធីជាច្រើន ក្នុងបំណងតែមួយគត់ គឺបំពាក់បំប៉នទៅដល់យុវជន ដើម្បីយុវជនត្រៀមខ្លួនរួចជាស្រេចក្នុងការបន្តវេននៅក្នុងពេលដ៏ឆាប់ខាងមុខនេះ៕