តើយុវជន​កម្ពុជាត្រូវ​ត្រៀមអ្វីខ្លះ ដើម្បីអាច​​រួមរស់ជាមួយ​យុវជនផ្សេង​ទៀតក្នុង​តំបន់​អាស៊ាន?
ភ្នំពេញ – ប្រទេស​កម្ពុជា​បាន​ចូលជា​សមាជិកសមាគមប្រជាជាតិអាស៊ីអាគ្នេយ៍ ឬអាស៊ាន កាលពីថ្ងៃទី៣០ ខែមេសា ឆ្នាំ​១៩៩៩ ។ សមាគម​មួយ​នេះ មាន​បាវចនា «ចក្ខុវិស័យ​មួយ អត្តសញ្ញាណ​មួយ សហគមន៍​មួយ»។ ដូច្នេះ តើយុវជន​កម្ពុជា ត្រូវ​ត្រៀម​ខ្លួនយ៉ាង​ដូចម្តេចដើម្បី​រួមរស់ និង​ធ្វើការងារជា​មួយ​យុវជនដទៃ​ទៀត មកពីបណ្តា​ប្រទេស នៃ​សមាជិកអាស៊ានបាន?
លោកជំទាវ ស្រូយ សុជាតិ អគ្គនាយក នៃអគ្គនាយកដ្ឋាន​យុវជន ក្រសួងអប់រំ យុវជន និ​ងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា យុវជនកម្ពុជាចាំបាច់​ត្រូវមាន​បំណិន៣យ៉ាងតិច ដើម្បី​អាច​រួមរស់ និង​ធ្វើការងារ​ជាមួយ​ប្រជាជាតិអាស៊ីអាគ្នេយ៍ផ្សេង​ទៀត នោះគឺ​បំណិនវិជ្ជាសម្បទារ បំណិនសម្បទារ និងចរិយាសម្បទារ។
បើតាម​ប្រសាសន៍​របស់​លោកជំទាវ ស្រូយ សុជាតិ ឥឡូវ​នេះ បន្ទាប់​ពីមានកំណែទម្រង់វិស័យ​អប់រំ យុវជន​របស់យើង​មាន​ការកែប្រែច្រើន ដោយ​ពួក​គាត់យល់ដឹងអំពីតម្លៃនៃការ​សិក្សា ការ​អប់រំរបស់ពួកគេ ដែល​គេហៅថា វិជ្ជាសម្បទារ ។ ហើយ​ជាមួយ​គ្នា​នេះ យុវជន​ក៏​ត្រូវ​​​​មាន​បំណិន​សម្បទារ ដូចជាបំណិននៅ​ក្នុង​ការ​និយាយ បំណិន​ទំនាក់ទំនង និង​បំណិនដោះស្រាយ​បញ្ហាផងដែរ។
“…អ្វីដែល​គាត់រៀន​មិន​មែន​គាត់រៀន​អាចរស់នៅ​ដោយ​ខ្លួន​ឯង​ទេ គាត់ត្រូវ​រៀន​រស់ជាមួយ​អ្នកដទៃ គាត់រៀន​បន្ស៊ាំខ្លួន… ចុះ​បើគាត់រស់​នៅ​ក្នុង​កម្រិតអាស៊ាន គាត់ត្រូវ​រស់នៅ​បន្ស៊ាំ ក្នុងកម្រិតអាស៊ាន ឧទាហរណ៍ថា វប្បធម៌របស់យើងល្អ ប៉ុន្តែ​វប្បធម៌របស់គេ​ក៏​មិន​អន់ដែរ អញ្ចឹង​យើង​ត្រូវ​យល់ពីគ្នា​ទៅវិញ​ទៅមក…”
សម្រាប់​បំណិនទី៣ ដែល​យុវជន​កម្ពុជាត្រូវ​មានដែរនោះ គឺ​ចរិយាសម្បទា ដោយ​លោកជំទាវ​បាន​លើក​ឡើងថា វាមាន​សារៈសំខាន់សម្រាប់យុវជន​ម្នាក់ៗដើម្បីអាចធ្វើ​ការងារជាមួយ​គេបាន ពោល​គឺយុវជន​​ត្រូវ​មានសីលធម៌ល្អ ឱ្យ​តម្លៃអ្នកដទៃ គោរព​ម៉ោងពេលជាដើម។
ដូច្នេះ សម្រាប់​សម្បទារទាំង៣ លោកជំទាវគិតថា ចាំបាច់​ត្រូវ​បញ្រ្ជាបទៅកាន់យុវជន​ ហើយ​​​កន្លងមក​អគ្គនាយកដ្ឋាន​យុវជន ក៏​បានរៀបចំ​កម្មវិធីជាច្រើន ក្នុង​បំណង​តែមួយ​គត់ គឺ​បំពាក់បំប៉នទៅ​ដល់យុវជន ដើម្បីយុវជន​ត្រៀម​ខ្លួន​រួចជា​ស្រេច​ក្នុង​ការ​បន្ត​វេន​នៅ​ក្នុង​ពេល​ដ៏​ឆាប់ខាងមុខនេះ៕