ក្នុងពិធីបិទគម្រោងស្ដីពី “សុខភាពនិងអនាម័យពេលមករដូវរបស់ក្មេងស្រី” លោកជំទាវបណ្ឌិត សឿ សុជាតា អនុរដ្ឋលេខាធិការក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា ទោះបីរយៈពេលនៃកិច្ចសហការរវាងអង្គការទឹកភ្លៀងកម្ពុជាជាមួយក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានរយៈពេលខ្លីក៏ដោយ តែលទ្ធផលនៃគម្រោងបានបញ្ជាក់យ៉ាងច្បាស់ថា គ្រប់ភាគីពាក់ព័ន្ធបានធ្វើការរួមគ្នាដើម្បីដោះស្រាយប្រធានបទដែលមានសារៈសំខាន់បំផុត នោះគឺការពង្រឹងប្រសិទ្ធភាពសុខភាពបន្តពូជសម្រាប់កុមារនិងយុវនារីដែលនឹងក្លាយជាសមាជិកមាតាពិភពលោក។
លោកជំទាវបណ្ឌិត សឿ សុជាតា អនុរដ្ឋលេខាធិការក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា
លោកជំទាវបណ្ឌិត សឿ សុជាតា បន្ថែមថា រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា បានប្ដេជ្ញាចិត្តដើម្បីចូលរួមលើកកម្ពស់បញ្ហាសុខភាពបន្តពូជសម្រាប់កុមារ និងយុវនារី ដែលជាមូលដ្ឋានគ្រឹះសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍរួមរបស់ពួកគេ ដែលចាំបាច់ត្រូវចាប់ផ្តើមពីចំណេះដឹង បំណិន និងឥរិយាបថ ពាក់ព័ន្ធទៅនឹងសុខភាពបន្តពូជ ជាពិសេសគឺ ក្មេងស្រីដែលទើបចាប់ផ្តើម និងកំពុងមានរដូវ។
អនុរដ្ឋលេខាធិការក្រសួងអប់រំ បញ្ជាក់ថា កម្ពុជាត្រូវរៀបចំជាគោលនយោបាយជាតិស្តីពីសុខភាពសិក្សា ជាផែនការសកម្មភាពលម្អិត ជាសៀវភៅសិក្សាស្តីពីការអប់រំសុខភាពគ្រប់កម្រិតថ្នាក់សិក្សា និងបានបណ្តុះបណ្តាលគ្រូឧទ្ទេស គ្រូបង្រៀន និងជនបង្គោល​ទទួលបន្ទុក​សុខភាពសិក្សាជាបន្តបន្ទាប់ ដើម្បីឆ្លើយតបទៅនឹងទិសដៅអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្សក្នុងយុគសម័យសតវត្សទី២១នេះ។
លោក ផេង គា នាយកប្រតិបត្តិអង្គការទឹកភ្លៀងកម្ពុជា
នាយកប្រតិបត្តិរូបនេះ បញ្ជាក់ថា កម្មវិធីនេះ បានចូលរួមចំណែកលើកកម្ពស់សុខភាពរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ ជាពិសេស​ផ្តោត​លើកុមារ ឆ្លើយតបទៅហ្នឹងយុទ្ធសាស្រ្តជាតិ លើការលើកកម្ពស់សុខភាព តាមរយៈការអប់រំសុខភាព ការបង្ការជំងឺ ការផ្តល់សេវា សុខភាពចាំបាច់ ការលើកកម្ពស់អនាម័យ បរិស្ថាន និងការផ្គត់ផ្តង់ទឹកស្អាតដល់បុគ្គលិកអប់រំ និងអ្នកសិក្សាជាដំណាក់កាលៗ។ ក្រៅពីនេះអង្គការទឹកភ្លៀងកម្ពុជា បាននឹងកំពុងធ្វើការទាក់ទងនឹងវិស័យសុខភាព និងអនាម័យពេលមករដូវរបស់កុមារីនៅក្នុងខេត្តព្រះវិហារសម្រាប់គម្រោងជំហានទី២ចំនួន ២៧សាលារៀនទៀតនៅក្នុងស្រុករវៀង។